اجرای طرح کاداستر در ۳۵ هزار هکتار از اراضی گیلان
اجرای طرح کاداستر در ۳۵ هزار هکتار از اراضی گیلان

اجرای طرح کاداستر در ۳۵ هزار هکتار از اراضی گیلان

ایده آل خبر _به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان؛ مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان بیان کرد: کاداستر یا حدنگاری اراضی کشاورزی با هدف تعیین محدوده‌های مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی به‌ منظور تسهیل و دقت در صدور یا اصلاح اسناد مالکیت و کاهش دعاوی در برنامه ششم توسعه در دستور کار قرارگرفته است.

وی با بیان اینکه سازمان امور اراضی به‌عنوان دستگاه مسئول اجرایی حدنگاری، این موضوع را پیگیری می‌کند، اظهار کرد: با توجه به اینکه حدنگاری زمینه اجرای دو قانون مهم حفظ کاربری و جلوگیری از خرد شدن زمین را فراهم می‌کند حد نگاری با تثبیت مالکیت، بخشی از نگرانی سرمایه‌گذاری را در بخش کشاورزی مرتفع خواهد کرد.

مهندس گیلان پور گفت: از این رو سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت امور اراضی در این مورد اهتمام ویژه دارند. وی افزود: بر همین اساس در سال ۹۵ حدنگاری اراضی کشاورزی بخش‌های لشت نشا و خشک بیجار از توابع شهرستان رشت در سطح بالغ‌بر ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار در دستور کار قرار گرفت که با جذب اعتبار لازم از سازمان امور اراضی کشور اجرا شد.

مهندس گیلان پور در ادامه افزود: متعاقباً حدنگاری دهکا آستانه و کل شهرستان لاهیجان مجموعاً در مساحت بیش از ۵۰ هزار هکتار مصوب شد که همگی با انجام تشریفات به مشاوران دارای صلاحیت برون‌سپاری شد.

مدیر امور اراضی استان گیلان عنوان کرد: مضافاً با توجه به مسائل مربوط به اراضی شرکت سهامی کشاورزی و دام‌پروری سپیدرود عملیات اجرایی حدنگاری ۱۰ هزار هکتار دیگر در سال ۹۷ آغاز شد.

وی بابیان اینکه از مجموع این سطوح تاکنون در مساحت ۳۵ هزار هکتار نقشه تولید و جهت تائید غایی به مراجع ذیصلاح من‌جمله سازمان نقشه‌برداری ارسال‌شده است گفت: بعد از تائید نهایی فرایندهای صدور یا اصلاح اسناد عملیاتی خواهد شد. مهندس گیلان پور متوسط پیشرفت فیزیکی قراردادها را ۵۰ درصد بیان داشت و افزود: جملگی با جذب بالغ‌بر ۶۰ میلیارد ریال اعتبار در حال اجرا هستند.