پوشش حمایتی بیمه سلامت ایران به گروه ها و مبتلایان بیماری خاص
پوشش حمایتی بیمه سلامت ایران به گروه ها و مبتلایان بیماری خاص

  رشت - ایده آل خبر - مدیرکل بیمه سلامت استان در رزمایش سایبری بیمه سلامت اقدامات عمومی حمایتی این سازمان را برای آحاد هموطنان تشریح کرد.

 

پایگاه خبری تحلیلی ایده آل خبر – دکتر جمشید محمدی در رزمایش سایبری بیمه سلامت بیان داشت: طرح پوشش بیمه سلامت رایگان، پوشش بیمه ای اقشار کم درآمد مانند پوشش بیمه ای زندانیان و خانواده آنان، پوشش بیمه ای مددجویان کمیته امداد حضرت امام(ره) و پوشش بیمه ای اتباع بیگانه از اقدامات عمومی حمایتی بیمه سلامت برای آحاد هموطنان است

 

آغاز  استحقاق سنجی بیمه شدگان در مراکز درمانی

مدیر کل بیمه سلامت گیلان افزود: آغاز استحقاق سنجی بیمه شدگان در مراکز درمانی دولتی ـ دانشگاهی و حذف استفاده از دفترچه در موارد بستری ، ارزیابی وسع متقاضیان بیمه در شهر ها و روستاهاجهت برخورداری بیمه شوندگان از یارانه حق بیمه، جلوگیری از ایجاد همپوشانی های بیمه ای جدید بصورت مکانیزه و تعیین تکلیف همپوشانی های موجود و احراز هویت بیمه‌شدگان به صورت مکانیزه از طریق استعلام از بانک اطلاعاتی سازمان ثبت احوال از دیگر اقدامات تاثیرگذار این سازمان بوده است.

وی به پوشش حمایتی این سازمان به گروه‌ها و مبتلایان بیماری خاص اشاره کرد و گفت: پوشش بیمه ای بدون پرداخت حق بیمه، حذف نظام ارجاع برای این گروه از بیمه شدگان در صندوق روستائیان ، حذف دوره انتظار برای دریافت دفترچه بیمه المثنی از بدو تاسیس سازمان و پوشش بیمه ای رایگان بدون انجام ارزیابی وسع از آغاز سال ۹۸ از اقداماتی است که برای این گروه انجام شده است.

محمدی در ادامه استحقاق سنجی بیمه شدگان در مراکز درمانی دولتی، تجمیع اطلاعات بیمه شدگان جهت ارائه خدمات بصورت الکترونیکی، عملیاتی کردن ارزیابی وسع، حذف همپوشانی های بیمه ای سازمان با سایر سازمانهای بیمه گر پایه، کنترل مکانیزه همپوشانی های بیمه ای، ‏ ارتباط مکانیزه با سازمان ثبت احوال جهت اعمال کنترل‌های هویتی و برقراری امکان ثبت نام اینترنتی برای فاقدین پوشش را از جمله فعالیت‌های نوآورانه، مبتکرانه و توسعه ای این سازمان عنوان کرد.

وی در ادامه با اشاره به آخرین اعتبارات تخصیص داده شده به بیمه سلامت اشاره و تصریح کرد: در سال گذشته از مجموع اعتبارات مصوب دولت، ۲۲ درصد آن به سازمان بیمه سلامت تخصیص داده نشده ، که این موضوع آثار منفی در پرداخت مطالبات موسسات ارائه دهندگان خدمات درمانی در سال ۹۸ داشته است.

مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان مجموعه بدهی بیمه سلامت در سال ۹۸ به بیمارستان‌های دانشگاهی را حدود سه ماه عنوان کرد و گفت: مطالبات داروخانه‌ها و بیمارستان های غیردانشگاهی تا پایان بهمن ماه پرداخت شده و کلیه مطالبات پزشکان، دندانپزشکان و پاراکلینیک تسویه شده است.

وی ادامه داد : بیمه سلامت مطالبات پزشکان خانواده در دو استان فارس و مازندران را تسویه کرده است.

محمدی بیان کرد: بودجه مصوب هیات دولت برای امسال در حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که تا کنون می بایست چهار هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان بابت سه ماه از محل یارانه ها تامین می شده اما تنها حدود۲۸۷۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

کاهش ۸ درصدی هزینه بستری ها در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ / تسویه مطالبات داروخانه ها، بیمارستانها

مدیر کل بیمه سلامت خاطرنشان کرد: هزینه بستری ها در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حدود هشت درصد کاهش پیدا کرده است و ما توانسته ایم زیان انباشته را به میزان ۵۰ درصد کاهش بدهیم.

وی افزود: در حال حاضر صد درصد مطالبات فروردین و اردیبهشت ماه ۹۹ و ۷۰ درصد مطالبات خردادماه و در بخش غیراز دولتی دانشگاهی مطالبات دارو خانه ها، بیمارستان ها، پزشکان و پاراکلینیک سال ۹۹ نیز لغایت پایان خردادماه ماه تسویه شده است.

جمشید محمدی با اشاره به اقدامات سازمان بیمه سلامت در زمان همه گیری کووید – ۱۹ خاطرنشان کرد: ارزیابی وسع متقاضیان بیمه رایگان بر اساس مقررات در شرایط عادی از پایگاه رفاه ایرانیان به مدت زمان ۳۰ روز زمان نیاز دارد ، اما در بیمار کرونایی دوره بستری برخی ۶ الی ۱۴ روز و حتی کوتاه تر از زمان ارزیابی وسع بود. در نتیجه حمایت و صیانت مالی نصیب او نمی‌شد، از طرفی بیمار خود را قبل از بیماری بیمه نکرده بود بنابراین بایستی بین شرایط خاص کشور( اپیدمی کووید-۱۹) و قوانین و خط قرمز بیمه راهی را انتخاب می کردیم ، لذا اتخاذ تمهیداتی ویژه در کوتاه نمودن زمان، ارزیابی وسع فرد مورد نظر و با کمک وزارت رفاه (رساندن آن به یک روز) شرایط خاص را انتخاب شد.

بیمه بیماران کرونایی در روی تخت بیمارستانی

مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان افزود: برای این مهم راهکار قانونی هم پیدا شد ( مواردی از این دست را مشابه مصادیق اورژانس تلقی نمودیم)، لذا هر فردی که روی تخت بیمارستان تشخیص کرونا برای او داده می شد بر روی تخت بیمارستان بیمه می شد.( با این کار خط قرمز سازمان در بیمه کردن افراد از بین نرفت بلکه زمان ارزیابی وسع تغییر پیدا کرد).