ثبت ۶ وقف جدید در شهرستان رشت طی یک سال گذشته
ثبت ۶ وقف جدید در شهرستان رشت طی یک سال گذشته

رشت - ایده آل خبر - حجت الاسلام سید حامد میر حسینی اشکوری صبح امرکز در نشست خبری به مناسبت هفته وقف با اشاره به برکات همه جانبه وقف در همه زمینه ها بیان داشت: یکی از راهکارهای عملی در راستای کمک به اقشار آسیب پذیر توسعه فرهنگ وقفی است. وقف خدامحور است ، وقف از  سنتی زیبا برکات متعدد برخوردار است.

لیلا پاکیزه – ایده آل خبر – رئیس اداره اوقاف شهرستان رشت با تاکید بر اندیشه ورزی  واقفین برای نسل های آینده خود  تصریح کرد: واقفین با انجام نیات خود عایداتی را  به چندین نسل بعدی خود  اختصاص می دهند.

بیشترین نیات واقفین مربوط به روضه سیدالشهداست

وی افزود: در بحث فرهنگی یکی از سنت های زیبایی که روضه سید الشهدا را پایدار نگه داشته،  سنت حسنه وقف است و بیشترین نیات واقفین مربوط به روضه سیدالشهداست .

حجت الاسلام والمسلمین میرحسینی اشکور با اشاره به اینکه  واقفین امروز با توجه به نیازهای روز جامعه وقف انجام می دهند، گفت: اگر وقفی برای کمک به نیازمندان ایجاد می شود برای اطمنیان خاطر مردم و واقفین است.

وجود ۷۰۰ نوع تنوع نیت در موقوفات کشور

رئیس اوقاف شهرستان رشت با تاکید بر  وجود بیش از ۷۰۰ نوع تنوع نیت در موقوفات کشور یادآور شد: این نیات عبارتند از  قراردادن اموالی برای گذراندن بیماران پس از  دوره نقاهت ، تاسیس  موقوفه برای امید و دادن روحیه  به بیماران،  تغذیه گربه های گرسنه سطح شهر ، وقف درخت گردو برای تشویق و جذب نوجوانان جهت شرکت در مساجد ، وقف زمین کشاورزی در جهت فناوری هسته ای و پیشرفت علوم جدید و …

وی با اشاره به نقش رسانه ها در اشاعه فرهنگ وقف تصریح  کرد: برگزاری برنامه های فرهنگی همچون طرح های ارامش بهاری،  ضیافت الهی ، سوگواره بصیرت عاشورایی و … از جمله برنامه های اداره اوقاف شهرستان طی یک سال گذشته بود.

توزیع ۱۸۰۰ بسته سبد غذایی در ۴ مرحله از محل  اجرای نیات واقفین

سید حامد میرحسینی به توزیع  بسته ۱۸۰۰ سبد غذایی در ۴ مرحله از محل اجرای نیات موقوفات در ایام شیوع کرونا اشاره داشت و گفت:   برگزاری محافل انس با قرآن در دو بیمارستان ورسینا و رازی ، برگزاری کاروان های سیار شادی در اعیاد قربان و غدیر ، برگزاری حسینه های سیار در محلات و خیابانهای رشت، تهیه و توزیع ماسک و مواد ضدعفونی از طریق مراکز افق و …از دیگر برنامه از محل نیات واقفین طی یک سال اخیر اجرایی شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت با تاکید بر هزینه کرد ۳۶ میلیارد تومانی از محل نیات موقوفات در بحث های فرهنگی، اجتماعی و … تصریح کرد: طی یک سال اخیر با اعزام  ۳۱ مبلغ درخواستی در بقاع متبرکه اقدام به برگزاری کلاس های زندگی سبک اسلامی شد.

این مسئول شهرستانی با اشاره به وجود  بیش از ۵هزار رقبه با ۴ هزار مستاجر رقبات تصریح کرد: طی یک سال گذشته تعداد دعاوی مطروحه در مراکز قضایی ۴۷ مورد بوده که پس از بررسی پرونده ها ۱۱۰ میلبارد ریال  به موقوفات برگشت داده شد.

وی افزود: در بخش بقاع متبرکه یکی از انتقادات وارده طولانی شدن ساخت و ساز  برخی از بقاع است،  لذا با توجه عدم وجود اعتبارات دولتی در این زمینه  تنها  با کمک مردم و خیرین طی یک سال گذشته ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلبون تومان در بقاع متبرکه هزینه شد.

حجت الاسلام والمسلمین میرحسینی اشکوری از ثبت  ۶ وقف جدید به ارزش ۶ میلیارد تومان طی  یک سال گذشته در شهرستان رشت خبر داد . وی  در تشریح برنانه های هفته وقف سال جاری یادآورد: گلباران مزار شهدا، نشست خبری ، حضور در نماز جمعه با سخنرانی مدیر کل پیش از خطبه های نماز ،برگزاری محفل انس با قران
برگزاری آیین غباررویی بقعه متبرکه خواهر امام، تقدیر از خانواده شهید سلامت، تقدیر از کادر درمان، دیدار با فرماندار رشت و… از اهم برنامه های دهه وقف سال ۹۹ است.

شهرستان رشت دارای ۵۰۰ موقوفه و ۵۰۰۰ رقبه است.