لایروبی ۴۸۰ کیلومتر از انهار گیلان
لایروبی ۴۸۰ کیلومتر از انهار گیلان

رشت - ایده آل خبر - معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان از لایروبی حدود 480 کیلومتر انهار و زهکش های استان خبر داد.

به گزارش ایده آل خبر به نقل از روابط عمومی آب منطقه ای گیلان ؛ محمد جواد خانی پور با اعلام این خبر گفت : هرساله به منظور افزایش راندمان شبکه های آبیاری و انهار به دلیل رشد گیاهان و شیب کم موجود در جلگه ، انهار و زهکش ها لایروبی می شوند که تا کنون حدود ۴۸۰ کیلومتر از انهار و زهکش ها در استان لایروبی شده اند.

وی با بیان اینکه تا کنون ؛ بیش از ۹۵ درصد انهار و زهکش های استان لایروبی شده اند،تصریح کرد : در مجموع برای امسال لایروبی حدود ۵۰۰ کیلومتر از انهار و رودخانه‌های استان برنامه ریزی شده است.

خانی پور با اشاره به وجود ۳۷۰ سردهنه خاکی در سطح استان گیلان افزود : تا کنون ۳۵۶ مورد از این سردهنه ها بازسازی و آبگذاری شده اند و مابقی نیز در اسرع وقت ابگذاری خواهند شد .

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان با تاکید بر استفاده از تمامی منابع آبی موجود در جهت تامین آب کشاورزی ادامه داد : حدود ۶۰ درصد از ایستگاههای پمپاژ و چاههای عمیق تا کنون سرویس و راه اندازی شده و مابقی نیز در صورت نیاز وارد مدار بهره برداری خواهند شد .

وی در پایان تاکید نمود : کشاورزان عزیز گیلانی ضمن رعایت تقویم زراعی ،از اولین مرحله آبگذاری که هم اکنون در کانال های آبیاری جاری است ، در جهت نشاکاری برنج استفاده نمایند .