لزوم ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین دانش آموزان
لزوم ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین دانش آموزان

 رشت - ایده آل خبر - فرماندار رشت بر لزوم برنامه ریزی جهت ترویج فرهنگ مطالعه کتاب به ویژه در بین دانش آموزان تاکید کرد.

 

به گزارش ایده آل خبر به نقل از  خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان رشت؛ مهندس علی فتح اللهی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، با تاکید بر اهمیت مقوله کتاب و کتابخوانی در دین مبین اسلام، خاطر نشان کرد: ما پیرو دینی هستیم که معجزه آن کتاب قرآن و اولین دستوری که از سوی خداوند به پیامبر ابلاغ شد، خواندن بود.

وی با اشاره به تاکیدات موکد معصومین در خصوص علم آموزی و مطالعه، اظهار داشت: این نشانگر این است که هر گونه تعالی و پیشرفت در سایه مطالعه و پیشرفت امکان پذیر خواهد بود.

فرماندار رشت با انتقاد از پایین بودن سرانه مطالعه کتاب در سطح کشور و به تبع آن در شهرستان رشت، از اداره کتابخانه های عمومی خواست: با برگزاری برنامه های خلاقانه و‌ بهره گیری از ظرفیت های مختلف، زمینه ترویج بیش از پیش فرهنگ کتابخوانی در شهرستان رشت را فراهم آورد.

مهندس فتح اللهی با بیان اینکه باید به سمتی برویم که عموم مردم به مطالعه کتاب عشق بورزند، تصریح کرد:  طراحی فضای کتابخانه های عمومی باید به گونه ای صورت پذیرد که رغبت کودکان و دانش آموزان برای حضور در کتابخانه ها افزایش یابد.

وی میزان سرانه فضای مطالعه در سطح شهرستان رشت را بسیار پایین و در خور شان مرکز استان گیلان ندانست و افزود: شهرداری ها موظفند حداقل نیم درصد از درآمدهای خود را به کتابخانه ها اختصاص دهند.

وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات در حوزه کتابخانه ها باید همه دستگاه ها و نهادها همکاری های لازم را داشته باشند، افزود: اگر قرار بود که کتابخانه ها خودشان مشکلاتشان را مرتفع کنند، نیازی به تشکیل انجمن کتابخانه های عمومی نبود.

فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر اینکه برگزاری این جلسات و مصوبات آن باید کاربردی باشد، بیان داشت: در تصمیمات جلسه انجمن کتابخانه های عمومی علاوه بر توجه به توسعه زیرساخت ها و امکانات کتابخانه ها باید به مقوله فرهنگ سازی توجه شود.