آموزش به بیمار موثرترین و کم هزینه ترین راه حفظ سلامتی است
آموزش به بیمار موثرترین و کم هزینه ترین راه حفظ سلامتی است

ایده آل خبر _مدیریت پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان آموزش به بیمار را موثر ترین و کم هزینه ترین راه حفظ سلامتی عنوان کرد. معصومه ادیب – مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی گفت و گوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ با اشاره به برگزاری اولین کنگره ملی […]

ایده آل خبر _مدیریت پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان آموزش به بیمار را موثر ترین و کم هزینه ترین راه حفظ سلامتی عنوان کرد.

معصومه ادیب – مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی گفت و گوی اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ با اشاره به برگزاری اولین کنگره ملی آموزش و توانمندسازی بیمار و خانواده در اردیبشهت ماه سال جاری، ضرورت آموزش و توانمندسازی بیمار و خانواده و اهمیت نقش پرستاران در این خصوص را غیرقابل انکار عنوان کرد.

دبیر علمی کنگره ملی آموزش و توانمندسازی بیمار و خانواده در ادامه هدف از فعالیت های آموزش به بیمار را تغییر آگاهی، نگرش، عملکرد بیمار و ارتقای توانایی او در امر مراقبت از خود عنوان کرد و افزود: توانمندی بیمار در مراقبت از خود به ارتقای سلامت و بهبودی بیمار کمک کرده و از عوارض بالقوه بیماری پیشگیری می کند.

ادیب با بیان این مطلب که در حال حاضر چالش های زیادی در مورد ایفای نقش پرستاران در امر آموزش به بیمار وجود دارد، گفت: بر خلاف این که آموزش به بیمار موثرترین و کم هزینه ترین راه حفظ سلامتی است، اما به نظر می رسد این امر مهم در بیمارستان ها باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

وی در پایان با اشاره به اهداف برگزاری این کنگره، تصریح کرد: اولین کنگره ملی آموزش و توانمندسازی بیمار و خانواده با هدف ایجاد فرصتی مناسب جهت بهره برداری از آخرین یافته های نوین علمی و تبادل تجارب اندیشمندان به منظور عملیاتی نمودن ساختار آموزش به بیمار در بیمارستان های تابعه دانشگاه و استفاده از فناوری های نوین در امر آموزش به بیمار برگزار می شود.

سبک زندگی سالم و خود مراقبتی در بیماری های واگیر و غیر واگیر، سیاستگذاری، چالش ها و موانع پیش رو، آموزش و توانمند سازی بیمار و خانواده با رویکرد بین حرفه ای و چالش های آن، آموزش و توانمند سازی بیمار و خانواده و اقتصاد سلامت، انجمن های علمی، خیرین سلامت و بخش خصوصی، کاربرد فنآوری های نوین و ملاحظات اخلاقی و قانونی از محورهای این کنگره دو روزه می باشد.

لازم به ذکر است؛ اولین کنگره ملی آموزش و توانمندسازی بیمار و خانواده به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، طی روز های سه شنبه و چهارشنبه، دهم و یازدهم اردیبهشت ماه سال جاری با حضور جمعی از مسوولان اداره پرستاری وزارت بهداشت، مسوولان استانی و دانشگاهی در سالن اجتماعات آموزش و پرورش دهکده ساحلی بندر انزلی برگزار می شود.