مدیر کل بهزیستی گیلان خبر داد /اختصاص ۲۱واحد مسکونی به مددجویان تحت پوشش بهزیستی گیلان طی هفته جاری
مدیر کل بهزیستی گیلان خبر داد /اختصاص ۲۱واحد مسکونی به مددجویان تحت پوشش بهزیستی گیلان طی هفته جاری

اختصاص۲۱واحد مسکونی به مددجویان تحت پوشش بهزیستی گیلان طی هفته جاری

ایده آل خبر _ لیلا پاکیزه _صبح امروز دکتر نحوی نژاد در کنفرانس ویژه خبری مدیر کل بهزیستی استان گیلان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی معلولین با اشاره به نامگذاری روز سوم دسامبر به عنوان روز جهانی معلولین بیان د اشت: از معلول یک تعریف جهانی وجود دارد و کشورها با توجه به استانداردهای جهانی و کشور خود برنامه های توانبخشی برای معلولان خواهد داشت.

مدیر کل بهزیستی گیلان در خصوص عوامل منتجب به معلولیت افراد خاطرنشان کرد: عوامل قبل از تولد که بخشی ناشی از کروموزم ها و یا براثر حوادثی در حین بستن نطفه یا دوران بارداری است که جنین را دچار نقض خواهد کرد.

وی با تاکید بر ضرورت شناخت عوامل ایجاد معلولیت افزود: امروز با مشاوره ژنتیک می توان مانع از تولد نوزادان دچار نقص عضو شد.

نحوی نژاد در خصوص عوامل پس از تولد بیماریهای غیر واگیر را بزرگترین آسیب و مصیبت جامعه در معلولیت افراد خواند و گفت: مشکلاتی چون دیابت و هپاتیت و.. و همچنین تروما دز مهم ترین عوامل ایجاد کننده در معلولیت افراد است.

دکتر نحوی نژاد یادآور شد: در استان گیلان ۹ مرکز مشاوره ژنتیک با قدمت حداقل ۳۰ ساله وجود دارد و سالیانه ۳ هزار نفر از مشاوره های تخصصی این مراکز استفاده می کنند.

سالیانه ۲۴ هزار کودک متولد شده مورد غربالگری شنوایی قرار می گیرد.

وی افزود: حوادث ناشی از  تروما در گیلان ۳ برابر متوسط میانگین کشوری است و در حال حاضر سازمان بهزیستی سالیانه ۷۰ هزار کودک در سن ۳ تا ۶ سال را مورد معاینه و غربالگری قرار می دهد. همچنین سالیانه ۲۴ هزار کودک متولد شده مورد غربالگری شنوایی قرار می گیرد.

مدیر کل بهزیستی گیلان با تاکید بر نقش پیشگیری در حوادث منتج به معلولین تصریح کرد: در ایران روز جهانی معلولین به یک هفته تبدیل شده و هر ساله سازمان جهانی بهداشت شعاری را بدان روز اختصاص می دهد.لذا شعار امسال ارتقا و مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر عادلانه و پایدار است.

وی در خصوص بحث قانون حمایت ازحقوق معلولین خاطرنشان کرد: تلاشهای ما در حمایت از معلولان منتج به تصویب قانون حمایت از معلولین در اردیبهشت ۹۸ بود که به دنبال آن حمایتهای انجام شده، امسال بودجه ای نیز از محل کسب حذف یارانه از دهک های پردرآمد جامعه به معلولان تخصیص یافته است.

۲۷ هزار خانوار از بهزیستی مستمری دریاقت می کنند

نحوی نژاد از وجود ۴۶ هزار خانوار دارای معلول خبر داد و گفت: از این تعداد ۳۵ درصد خانم و مابقی آقا هستند. حدود ۲۷ هزار خانوار از بهزیستی مستمری دریاقت می کنند .

مدیر کل بهزیستی گیلان با اشاره به فعالیت ۳۷ مرکز شبانه روزی در استان در راستای ارائه خدمت به معلولان یادآور شد: ۲۱۰۰ نفر در مراکز شبانه روزی بسر می بیند.همچنین ۳۳ مرکز روزانه در گیلان وجود دارد که حدود ۱۰۰۰ نفر از این مراکز استفاده می کنند‌.

این مسئول با تاکید بر وجود ۱۸ مرکز ویزیت در منزل در استان تصریح کرد: حدود ۸۰۰ نفر از معلولان از این مرکز بهره مند می شوند.

وی افزود: در مراکز مبتنی بر خانواده که ۳ سال پیش راه اندازی شده تاکنون ۵ مرکز در حال فعالیت و حدود ۵۰۰ نفر هم در منازل از خدمات مراقبین رسمی و غیر رسمی بهره مند می شوند.

مدیر کل بهزیستی گیلان با تاکید بر اینکه دو درصد جمعیت استان معلول هستند خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی گیلان کمیسیون های پزشکی متعددی دارد که ادواری مورد بازنگری قرار میگیرند واین افراد دارای نقص عضو منتظر دریافت کارت هوشمند مختص معلولین هستند.

 

ضرورت مناسب سازی فضا برای معلولین

وی در خصوص بحث مناسب سازی فضا برای معلولین اذعان داشت: چالشهای که در حال حاضر سازمان بهزیستی با آن مواجه می باشد نحوه اجرای قانون حمایت از معلولان است باید گفت موضوع مالی تنها بندهای این قانون نیست بلکه موضوعاتی چون مناسب سازی و…از اهم موضوعات این قانون است.در راستای مناسب سازی با معاونت عمرانی استاندار همواره جلسات گذاشته می شود با توجه به اینکه میانگین کشوری در زمینه مناسب سازی فضا برای معلولان ۳۰ د رصد بوده اما متاسفانه میانگین استان گیلان ۳۷ درصد است.همچنین سال گذشته حدود ۴۰۰ معلول از این مبحث بهره مند شدند .سال قبل با هزینه ۹ میلیارد تومان برای ۲۴۰۰ معلول وسایل کمک توانبخشی تهیه شد.

درگیری سازمان بهزیستی با اعتیاد یا طلاق این سازمان را از وظایف اصلی آن دور می کند

نحوی نژاد با تاکید بر اینکه درگیری سازمان بهزیستی با اعتیاد یا طلاق این سازمان را از وظایف اصلی آن دور می کند، اذعان داشت: از ترم مهر ماه فرزندان معلول نیز تحت پوشش این سازمان قرار خواهند گرفت

مدیر کل بهزیستی گیلان از تحویل ۲۱واحد مسکونی به معلولین تحت پوشش بهزیستی طی هفته بهزیستی سال جاری خبر داد و گفت: در این هفته ۱۱۰۰ واحد برای معلولین در کشور آماده تحویل خواهد شد ، که سهم گیلان ۲۰ واحد است و تا پایان سال ۱۵۰ واحد دیگر در گیلان آماده تحویل خواهد شد.