استقرار پرونده الکترونیک، اولویت نظام سلامت در گیلان
استقرار پرونده الکترونیک، اولویت نظام سلامت در گیلان

در نشستی که با حضور نماینده اقتصاد و درمان و‌زارت بهداشت، ریاست و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مدیران سازمان های بیمه گر برگزار شد، ضمن بررسی روند اجرای این طرح ملی در استان، راهکارهای تسریع در استقرار پرونده الکترونیک سلامت در گیلان مد نظر قرار گرفت.

 

ایده آل خبر _به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وبدا ): در این نشست دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک-رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از استقرار پرونده الکترونیک در بیمارستان پورسینا به عنوان یک تجربه موفق در دانشگاه یاد کرد و خاطرنشان کرد: یکپارچه سازی بیش از صد سامانه در دانشگاه و راه اندازی داشبورد مدیریتی از دیگر تجارب موفق دانشگاه در دو سال اخیر است.

وی داده های اطلاعاتی را یکی از سرمایه های مهم حوزه سلامت عنوان کرد و تصریح کرد: در این زمینه مدیریت اطلاعات و فناوری دانشگاه در جمع آوری تمامی اطلاعات دانشگاه، نقش مونیتورینگ را ایفا می کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، یکپارچه ‌سازی اطلاعات سلامت شهروندان، ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی و کیفیت سلامت شهروندان، توزیع عادلانه منابع سلامت و بهینه‌سازی‌ مصرف منابع را از اهداف طرح پرونده الکترونیک سلامت گیلانیان عنوان کرد و افزود: پرونده الکترونیک در حال حاضر شامل سامانه‌های متعدد حوزه بهداشت و درمان است. بسیاری از داروخانه‌ها و آزمایشگاهها نیز برای خود سامانه‌ای جداگانه دارند. بخش خصوصی نیز به این سامانه دسترسی ندارد. بنابراین برای یکپارچه سازی سامانه ها و استقرار پرونده الکترونیک سلامت به همکاری بین بخشی سازمان های بیمه گر و بیمارستان های خصوصی نیز نیاز است.

دکتر یوسف زاده چابک با اشاره به استقرار نظام ارجاع الکترونیک در گیلان خاطرنشان کرد: استان گیلان جزو سه استان پیشتاز در استقرار نظام ارجاع الکترونیک است و تنها استان در کشور است که در نظام ارجاع الکترونیک توانسته است ارجاع بیمار از سطح یک به سه را با موفقیت انجام دهد‌.

وی با بیان این که در حاضر گیلان یکی از استان های پیشتاز جهت استقرار پرونده الکترونیک سلامت در کشور است، اذعان داشت: استقرار پرونده الکترونیک، اولویت نظام سلامت در گیلان است و با استقرار این مهم آرزوی دیرینه دولت محقق می شود.

در ادامه رسیدگی به اسناد بیمارستانی به عنوان یکی از گام های طرح پرونده الکترونیک سلامت گیلانیان مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست رییس و مدیران دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نماینده اقتصاد و درمان وزارت بهداشت، مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت کشور، مدیرکل بیمه سلامت گیلان، مدیر درمان تامین اجتماعی گیلان، معاون بیمه و خدمات سلامت استان اصفهان، معاون پشتیبانی و توسعه منابع بیمه استان اصفهان حضور داشتند.