اشتغال به کار ۳۶۰ ناشنوای گیلانی طی یک سال گذشته/ ۷۱ ناشنوای گیلانی از کمک هزینه ساخت مسکن بهره مند شدند
اشتغال به کار ۳۶۰ ناشنوای گیلانی طی یک سال گذشته/ ۷۱ ناشنوای گیلانی از کمک هزینه ساخت مسکن بهره مند شدند

رشت - ایده آل خبر - صبح امروز حسین نحوی نژاد در نشست خبری مدیر کل بهزیستی گیلان با اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت هفته سالمندان و ناشنوایان با اشاره به اینکه ۱۶ درصد از معلولان استان ناشنوا هستند, بیان داشت: در سال گذشته ۳۱ هزار نفر مورد غربالگری شنوایی قرار گرفتند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایده آل خبر – مدیر کل بهزیستی در نشست خبری صبح امروز بیان داشت:  هر ساله ۹۲ درصد از نوزادان تازه متولد شده تحت پوشش غربالگری شنوایی سنجی قرار می گیرند و انتظار این است که ۲ تا ۴ درصد از نوزادان دچار اختلالات گفتاری و شنوایی باشند

وی افزود: در سال ۹۸ تعداد ۴۰۰ دستگاه سمعک و ۸۰۰۰ باطری سمعک توسط بهزیستی گیلان خریداری و توزیع شد. از ابتدای سال ۹۹  تاکنون نیز  ۳۰۰ دستگاه سمعک و ۴۰۰۰ باطری در حال خریداری و توزیع است

دکتر نحوی نژاد با اشاره به راه اندازی چهاردهمین مرکز کاشت حلزون کشور در  استان اضافه کرد: یک مرکز روزانه ارایه خدمات خانواده و کودک ناشنوایان با ظرفیت ۵۰ نفر در رشت فعال است

مدیر کل بهزیستی گیلان از پخش  اخبار ناشنوایان در شبکه استانی طی ماههای آتی خبر داد و گفت:  در حال حاضر مراکز مشاوره ژنتیک در پنج شهرستان رشت، لاهیجان، بندرانزلی، صومعه سرا و تالش فعال است و راه اندازی مراکز مشاورژه ژنیک در آستارا و رودسر مراحل مقدماتی را می گذراند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه در پیشگیری از معلولیت ها تلاش های زیادی انجام شد، خاطر نشان کرد: بر اساس ارزیابی های انجام شده،با توجه به  اقدامات بهزیستی گیلان در پیشگیری از معلولیت ها، این اداره کل حائز رتبه اول کشوری شد به طوری که از رتبه هشت به یک ارتقاء یافت.

مدیرکل بهزیستی گیلان با تاکید بر ضرورت تامین مسکن معلولین و ناشنوا  گفت: از سال گذشته تاکنون ۷۱ نفر از ناشنوایان گیلان از کمک هزینه ساخت مسکن بهره مند شدند.

دکتر حسین نحوی نژد اظهار داشت: میزان ارایه کمک هزینه ساخت مسکن از سوی بهزیستی برای خانواده های دارای یک یا ۲ معلول در مناطق شهری و روستایی متفاوت است.

وی افزود: از سال گذشته تاکنون با فراهم کردن زمینه اشتغالزایی ۳۶۰ نفر از ناشنوایان استان، این تعداد صاحب شغل شدند که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از آمار اشتغال بهزیستی مربوط به گروه ناشنوایان است.

مدیرکل بهزیستی گیلان خاطر نشان کرد: ۲ کارگاه تولیدی توسط کانون ناشنوایان شهرستان های انزلی و لاهیجان راه اندازی شد که ۵۰ نفر از ناشنوایان در این کارگاه ها مشغول به کار شدند.