اولین جلسه شورای مهارتی شهرستان رشت مطرح شد  آموزشها باید منجر به اشتغال و افزایش درآمد عمومی گردد/ تلاش برای حذف فرهنگ غلط انتظار از مسئولان ملی در راستای رونق تولید و افزایش درآمد
اولین جلسه شورای مهارتی شهرستان رشت مطرح شد  آموزشها باید منجر به اشتغال و افزایش درآمد عمومی گردد/ تلاش برای حذف فرهنگ غلط انتظار از مسئولان ملی در راستای رونق تولید و افزایش درآمد

صبح امروز اولین جلسه شورای مهارتی شهرستان رشت با ریاست میر شمس مومن زاده و با حضور حسینی مدیر کل فنی و حرفه ای استان و هادی یوسفی مدیر مرکز فنی حرفه ای شهید باهنر و اعضای مهارتی شهرستان رشت در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

لیلا پاکیزه _میر شمس مومنی زاده در جمع اعضای مهارتی شهرستان رشت با قدردانی از توجه مسئولین به
نقش آموزش بویژه آموزش مهارت و حساسیت ابن موضوع اظهار کرد: استفاده از خرد جمعی، نیاز سنجی ، امکان سنجی، آموزش و استفاده از تسهیلات. و…. در کنار هم به صورت زنجیر قرار گرفته، تا با کمک هم در راستای بهبود درآمد و توسعه اقتصادی گام های بلندی برداشته شود.

فرماندار رشت با تاکید بر اینکه آموزشها باید منجر به اشتغال و افزایش درآمد عمومی گردد، تصریح کرد: استفاده از ظرفیت های اشتغالزایی باید با تکیه بر آموزشهای مهارتی باشد.

وی با اشاره به نرخ بالای بیکاری در شهر رشت افزود: در کشوری که الویت ما در سالهای متمادی تحت عنوان تولید، رونق اقتصادی و اشتغالزایی نامگذاری می شود، دهیاران، بخشداران و شهرداران باید به عنوان مدیران روستا، بخش و یا شهر و با استفاده از ظرفیت های موجود در راستای بهبود اشتغال برنامه ریزی داشته باشند.

میرشمس مومنی زاده ضمن اظهار تاسف از تک محصولی بودن کشاورزان خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا در حوزه های زراعت درآمد کشاورزان را ارتقا دهیم.

فرماندار رشت با انتقاد از نادیده گرفتن نقش مدیران روستاها، بخشها و شهرها در راستای رونق تولید و افزایش درآمد یادآور شد: باید این فرهنگ غلط انتظار از مسئولان ملی در راستای رونق تولید و افزایش درآمد ازبین رود،مدیران استانی و شهرستانی و یا روستایی مجری سیاست ها و تصمیم های کلان کشوری هستند بنابراین مدیران استانی و شهرستانی باید با توجه به ظرفیتهای موجود در منطقه خود گام بردارند.

مدیر مرکز فنی و حرفه ای شهید باهنر در ارائه گزارشی بیان داشت: آموزشهای فنی و حرفه ای در دو بخش خصوصی و دولتی انجام می شود.

یوسفی از وجود ۶ مرکز آموزش فنی و حرفه ای در رشت خبر داد و گفت: از این تعداد۵ مرکزبرادران و یک مرکز خواهران است.

وی افزود: در بخش خصوصی نیز شهرستان رشت دارای ۳۰۳ آموزشگاه آزاد و ۶۷۶ کارگاه تخصصی است که از این تعداد ۲۹۷ واحد خواهران و ۴۰ واحد برادران و ۶۶ واحد دومنظوره در حال فعالیت هستند.

مدیر مرکز فنی و حرفه ای شهید باهنر ضمن اظهار گلایه ازعدم شرکت مرکزیاد شده دربرخی از کارگروهها تصریح کرد: سال گذشته با طراحی سامانه کارآ شاهد بازخورد مناسبی بودیم اما روستائیانی که اقدام به ثبت نام در این سامانه کردند اصلا تخصص یا مهارتی نداشته و طرح نیز توسط افرادی دیگر ارائه شده است.

تلاش برای چند منبعی کردن درآمدهای روستایی

مدیرکل فنی و حرفه ای گیلان نیز در این جلسه بیان داشت: شورای مهارت ظرفیت بسیار خوبی برای ساماندهی آموزشهای مهارتی در استانهاست.

حسینی در خصوص چند منبعی کردن درآمدهای روستایی گفت: براساس مطالعات فراوان انجام شده و تشریح طرح چند منبع کردن درآمدهای روستایی قصد سوق دادن اهالی روستاییان به سمت این طرح است و در این راستا برنامه ریزی های انجام شد.

وی افزود: این طرح به عنوان طرح شناختن ظرفیتهای روستاها در تولید اشتغال و افزایش درآمدهای روستائیان نقش یسزایی خواهد داشت.

حسینی با قدردانی از حمایتهای فرماندار رشت و مدیران مراکز فنی و حرفه ای تصریح کرد: کارجوی آموزش دیده باید کارجو هدفمند باشد و این هدفمندی باعث عدم هدر رفت بودجه های هزینه خواهد شد.

وی با اشاره به هدف ایجاد زمینه های اشتغال و سوق به تولید و فروش گفت: در ۱۰ اردیبهشت مدلی با نام خانه کارآفرینی و مهارت با کمک شهرداری رشت افتتاح شد.

در املش و رودسر در حوزه داروهای گیاهی

مباحث دارای اززش افزوده در روستاها شناسایی خواهد شد ..و اصلا مفوله نباید به سمت نگاه دولتی رود و افراد به عنوان فعال اقتصادی ورود کرده و ما به عنوان نهاد حمایتی از این افراد پشتیبانی خواهیم کرد.

در پایان این جلسه تفاهم نامه همکاری فرمانداری رشت با اداره کل آموزش فنی و حرفه ای در زمینه راه اندازی خانه های کارآفرینی و مهارت مبتنی بر ظرفیتهایی چون گردشگری، برنگردی و خوراک منعقد و به امضای میرشمس مومنی زاده و حسینی رسید.