با برنامه های دستوری ، تجویزی و غیرهدفمند نمی توان به اهداف طرح جوانی جمعیت دست یافت/ سبک و کیفیت زندگی نزد گیلانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است/ لزوم تغییر رویکرد در جامعه هدف طرح جوانی جمعیت
با برنامه های دستوری ، تجویزی و غیرهدفمند نمی توان به اهداف طرح جوانی جمعیت دست یافت/ سبک و کیفیت زندگی نزد گیلانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است/ لزوم تغییر رویکرد در جامعه هدف طرح جوانی جمعیت

رشت - ایده آل خبر - جمعیت از نظر ساخت، ترکیب و توزیع آن، یکی از زیرساخت‌های اقتدار ملی و از جنبه تحولات و پیامدهای آن، موضوعی استراتظژیک برای هر کشور محسوب می‌شود که نیاز به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و درازمدت دارد.

 به گزارش اختصاصی ایده آل خبر – رضا علیزاده،  دکترای  جامعه شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با داشتن سابقه ای ۲۵ ساله در امر پژوهش طی گفت و گو با ایده آل خبر به تشریح عوامل موثر در کاهش نرخ جمعیت کشور پرداخت و اذعان داشت:  تغییرات سبک زندگی، رویکرد شهرنشینی، افزایش تحصیلات بانوان، مسائل اقتصادی و مدرن شدن جامعه از عوامل موثر کاهش نرخ  جمعیتی کشور در چند دهه اخیر بوده است.

کاهش نرخ باروری جمعیت گیلان نسبت به کل کشور در دهه ۶۰

 عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان  با اشاره به افزایش نسبی نرخ جمعیت کشور  در دهه ۶۰ تصریح کرد: در همان زمان نرخ باروری جمعیت گیلان نسبت به کل کشور پائین تر بوده است براین اساس باید به گیلان نگاه متمایزی در مقایسه با دیگر استانهای کشور داشت. 

وی افزود: استان گیلان در لوای ظواهر زیبا و جنگل های سبز و انبوه خود همواره از مشکلات اقتصادی، معیشتی ، فقدان سرمایه گذاری و از همه مهم تر نابسامانی مدیریتی و عدم شایسته سالاری در رنج بوده است‌

کوچ جمعیت فعال گیلان به دیگر استانهای کشور

رضا علیزاده با اشاره به اینکه  گیلانیان  اهمیت ویژه ای برای سبک و کیفیت زندگی خود قائل هستند، گفت: به دلیل وجود مشکلات اقتصادی یاد شده در گیلان جمعیت فعال استان برای امرار معاش و ارتقای کیفیت زندگی  ناگزیر به استقرار در استان هایی چون تهران، مرکزی، هرمزگان و اصفهان شده اند و این خود نقش بسزایی در کاهش باروری جوانان گیلانی و افزایش نرخ سالمندی در استان داشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان یادآور شد: از سوی دیگر جوانان زیادی در گیلان در سن ازدواج قرار دارند اما به جهت اینکه شرایط ازدواج برایشان فراهم نیست یا ازدواج نکرده و یا شرایط فرزندآوری برایشان مهیا نیست.

طرح جوانی جمعیت طرحی ناقص و ابتر است

وی طرح جوانی جمعیت جمعیت را یک طرح ناقص و ابتر عنوان کرد و گفت: باتوجه به مطالعه کافی و اشرافیت کامل خود نسبت  به طرح جوانی جمعیت معتقدم که این طرح به نتیجه مطلوب نخواهد رسید، نقدهای متعددی به طرح جوانی جمعیت وارد است.

لزوم بازنگری جدی در طرح جوانی جمعیت

دکتر علیزاده با تاکید بر اینکه با برنامه های دستوری ، تجویزی و غیرهدفمند نمی توان به اهداف طرح جوانی جمعیت دست یافت، یادآور شد: تغییرات فرهنگی، تحصیلات و شغل بانوان را نمی توان با دستور و تجویز اصلاح کرد بلکه باید یک بازنگری جدی  در طرح جوانی حمعیت داشت. 

نقد بر داشتن راهکار مساوی و موازی برای گیلان به نسبت سایر استانها

این استاد جامعه شناسی دانشگاه گیلان با اشاره به وجه تمایز گیلان با دیگر استانهای کشور خاطرنشان کرد: مهم ترین ایراد و نقد وارده بر طرح جوانی جمعیت داشتن راهکاری مساوی و موازی برای گیلان با دیگر استانهای کشور است.

وی افزود: در این طرح بار افزایش جمعیت و فرزند آوری را بر دوش کارمندان و دانشجویان گذاشته اند گروهی که به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی هرگز به فکر ازدیاد موالید نخواهند بود.

لزوم تغییر رویکرد در جامعه هدف طرح جوانی جمعیت 

رضا علیزاده تغییر رویکرد در جامعه هدف طرح جوانی جمعیت را بسیار مهم و ضروری خواند و اذعان داشت: در کشور ۳/۵ میلیون خانوار درگیر مشکلات نازایی هستند، اینجاست که دولت و مجلس با تغییر رویکرد جامعه هدف در این طرح می توانند به اهداف واقعی طرح جوانی جمعیت دست یابند به عبارتی دولت می تواند با تقبل هزینه های ناباروری و تجویز بسته های حمایتی بلاعوض نسبت ازدیاد موالید و افزایش نرخ باروری گامی بلند و اساسی بردارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان؛  شغل  ، درآمد و مسکن جوانان را سه عامل مهم در شکل گیری یک زندگی ساده و ابتدایی عنوان کرد و گفت: بسیاری از جوانان کشور به خصوص  گیلانیان به دلیل نداشتن فاکتورهای فوق تن به ازدواج نمی دهند و در بسیاری موارد با بالاتر رفتن سن ازدواج امکان فرزندآوری نیز برای آنان وجود نخواهد داشت.

ارائه تسهیلات و وام های بانکی با تعهدات بازپرداختی ،  بدترین راهکار در لوایح و طرح های پیشنهادی جوانی جمعیت 

دکتر علیزاده ارائه تسهیلات و وام های بانکی با تعهدات بازپرداختی را بدترین راهکار در لوایح و طرح های پیشنهادی جوانی جمعیت عنوان کرد و گفت: وقتی  جوانان از امنیت و ثبات شغلی مناسب برخوردار نیستند  و در تامین هزینه های اولیه زندگی خود دچار مشکلات متعدد هستند، چگونه می توانند از تعهدات پرداخت اقساط وام برآیند، بنابراین تامین امنیت شغلی جوانان نکته مهمی است که در طرح جوانی جمعیت باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

امید است با بازنگری جدی در طرح جوانی جمعیت و با تغییردر رویکرد جامعه هدف  و تامین سه فاکتور شغل، درآمد و مسکن جوانان، ایران را از تهدید جدی  سقوط در چاله جمعیتی نجات دهیم. 

خبرنگار ؛ لیلا پاکیزه صیقلانی