دکتر نمکی در بیست و هشتمین آیین پویش ره‌سلامت؛ توسعه زیرساخت ها در اوج تحریم و بحران کرونا از نقاط عطف دوران کنونی است/ اقدامات مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مدیریت بحران کرونا قابل تقدیر است ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ کد خبر ۲۰۸۳۳ پرینت توسعه زیرساخت ها در اوج تحریم و بحران کرونا از نقاط […]

دکتر نمکی در بیست و هشتمین آیین پویش ره‌سلامت؛
توسعه زیرساخت ها در اوج تحریم و بحران کرونا از نقاط عطف دوران کنونی است/ اقدامات مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مدیریت بحران کرونا قابل تقدیر است
۱۰ خرداد ۱۴۰۰ کد خبر ۲۰۸۳۳ پرینت
توسعه زیرساخت ها در اوج تحریم و بحران کرونا از نقاط عطف دوران کنونی است/ اقدامات مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مدیریت بحران کرونا قابل تقدیر است

رشت_خط گیلان_مقام عالی وزارت بهداشت در بیست و هشتمین آیین پویش ره‌سلامت؛ ضمن تقدیر از اقدامات مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان و همراهی مسوولان استانی و مشارکت مردم، در مدیریت بحران کرونا گفت: توسعه زیرساخت ها در اوج تحریم و بحران کرونا از نقاط عطف دوران کنونی است.
به گزارش خط گیلان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وبدا)، دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی پیش از ظهر امروز؛ در بیست و هشتمین آیین پویش ره‌سلامت، اظهار کرد: گیلان از اولین استان هایی بود که مورد هجمه ویروس کرونا قرار گرفت و اقدامات انجام شده در مدیریت این بحران از سوی همگان قابل تقدیر است.

وی با اشاره به پیوند عمیق ملت ایران در دفاع از کشور ، در دو بحران جنگ تحمیلی و شیوع کرونا، افزود: در دوران جنگ تحمیلی، مسیر حمله دشمن‌ قابل شناسایی بود، اما در بحران و جنگ کرونا این چنین نبود و تمام تلاش ما برای واردات کالایی همچون ماسک بود که تحریم های ظالمانه آمریکا باعث شرمندگی ما در برابر مدافع سلامت همچون نرجس خانعلی‌زاده شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پرشکی با مقایسه دوران کنونی با دوران ابتدایی شیوع ویروس کرونا، گفت: از ابتدای شیوع کرونا در گیلان و قم با توجه به اینکه ویروس کرونا مرزی نمی شناخت، خود را برای مدیریت مقابله با ویروس کرونا آماده کرده و با خلاقیت و نوآوری، کیت‌های تشخیص را طراحی کردیم.

دکتر نمکی با اشاره همزمانی دوران بسیار سخت کرونا با تحریم ها، گفت: اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا از یک سو و بحران مالی دولت و فشار اقتصادی از طرف دیگر، مدیریت بحران کرونا را بر ما بسیار سخت کرده بود اما در این سرزمین، با برنامه ریزی ها در مدیریت این بحران در مقایسه با سایر کشور ها موفق تر عمل کردیم.

وی با اشاره به چموشی ویروس کرونا و رو به خموشی‌ نرفتن آن، گفت: ویروس کرونا هر روز چموش تر از گذشته میشود و ادعا‌ها مبنی بر اینکه با گرما و سایر ادله از بین خواهد رفت، صحیح نیست.

وزیر بهداشت، توسعه زیرساخت ها در اوج تحریم و کرونا را از نقاط عطف دوران کنونی دانست و گفت: در این مدت، هزار و ۴۰۰ طرح حوزه سلامت را برای ۱۴ ماه برنامه ریزی کردیم.

دکتر نمکی با اشاره به افزایش ۶۰۰ تخت درمانی عادی در گیلان، گفت: علاوه بر این، ۸۰ تخت ICU نیز در گیلان به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: هزار نیرو در وزرات بهداشت استخدام میشوند که تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی با اشاره به این مطلب که هر ایرانی در هر جای دنیا در بدنش واکسن ایرانی دارد و ما امید داریم بهترین واکسن کرونا را خواهیم ساخت، ادامه داد: مطالعات فاز دوی انستیتو پاستور و برکت، تکمیل شده و فاز سوم نیز در حال پیشرفت است. با شروع فاز سوم که تولید انبوه و تزریق است، در خرداد ماه و پایان بهار یعنی هفته آینده، تزریق واکسن ایرانی برای واکسیناسیون آماده است.