توسعه کشت های گلخانه ای در استان گیلان
توسعه کشت های گلخانه ای در استان گیلان

توسعه کشت های گلخانه ای در استان گیلان

ایده آل خبر _به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی گیلان ،مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: میزان تولید سالانه برخی از محصولات شاخص گلخانه ای از جمله گل های آپارتمانی در گیلان ۴میلیون و ۹۰۰هزار گلدان است.

مهندس پارسافر گفت: در گلخانه های گیلان، سالانه ۹۱۳تن توت فرنگی، ۳۵۰۰ هزار گل شاخه بریده و ۴۵۰۰گلدان گل زینتی تزئینی تولید می شود.

وی با بیان اینکه هر هزار مترمربع کشت گلخانه ای به طور میانگین برای یک نفر یا بیشتر شغل ایجاد می کند، گفت: این فعالیت اقتصادی در گیلان، برای ۸۹۰ نفر شغل ایجاد کرده است؛ این درحالی است که اشتغال غیرمستقیم این بخش تا سه برابر این آمار است.

وی در خصوص توسعه فضاهای گلخانه ای در گیلان ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه و ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی ۸۰هکتار فضای گلخانه ای در سال زراعی ۹۹-۹۸ باید در گیلان ایجاد شود که تاکنون ۴۱متقاضی که سطح طرح های گلخانه ای شان در مجموع به ۲۵هکتار می رسد به بانک ها معرفی شده اند و در نوبت دریافت تسهیلات هستند.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی گیلان برای راه اندازی این ۲۵هکتار گلخانه قرار است ۱۱۷میلیارد تومان تسهیلات به بهره برداران پرداخت شود گفت: مقدمات تامین و جانمایی زمین برای ۵۵ هکتار گلخانه دیگر هم در حال فراهم شدن است و بیشتر این طرحها با محوریت تولید شیوه های مدرن گلخانه ای از جمله هیدروپونیک در مرحله بررسی است.

وی با اشاره به بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر بررسی طرح های گلخانه ای خارج از سقف و محدودیت زمانی و مکانی و تسهیل در پرداخت تسهیلات این بخش گفت: به سهم خودمان برای پذیرش راحت تر طرح ها و کاهش سخت گیری های بانکی رایزنی کرده ایم که در این خصوص متقاضیان میتوانند بمنظور اخذ مجوز لازم به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مراجعه و پس از اخذ مجوز در سامانه سیتا به پرداخت تسهیلات اقدام فرمایند