خطر قرمز شدن گیلان جدی است/ قدرت سرایت کرونای دلتا بیشتر است
خطر قرمز شدن گیلان جدی است/ قدرت سرایت کرونای دلتا بیشتر است

رشت - ایده آل خبر- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: با توجه به افزایش بیماران کرونایی در برخی از شهرهای استان، در صورت کم توجهی و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، خطر قرمز شدن برای استان گیلان جدی است.

به گزارش ایده آل خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم‌ پزشکی گیلان ( و ب د ا ) ؛ دکتر انوش دهنادی مقدم- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان از بستری شدن ۸۲ بیمار جدید کرونایی طی شبانه روز گذشته خبر داد و اظهار کرد: در مجموع ۲۷۳ بیمار کرونایی در سطح بیمارستان های گیلان بستری هستند و حال ۵۱ نفر وخیم است.

وی مهمترین علت افزایش سه برابری بیماران جدید را عدم رعایت همگانی پروتکل های بهداشتی دانست و افزود: متاسفانه شهرستان آستارا از وضعیت نارنجی به وضعیت قرمز تغییر رنگ داده و شهرستان های ماسال، رودبار و آستانه اشرفیه نارنجی هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از افزایش تعداد بیماران کرونایی در شرق استان و شهرستان های رشت و صومعه سرا خبر داد و خاطرنشان کرد: اغلب شهرستان های استان مازندران از جمله رامسر نارنجی هستند و چالوس وضعیت قرمز دارد، لذا در صورت کم توجهی خطر قرمز شدن برای استان گیلان جدی است.

دکتر دهنادی مقدم، با اشاره به وضعیت قرمز و نارنجی استان های جنوبی و مرکزی کشور و عدم ممنوعیت مسافرت ها، تصریح کرد: کرونای دلتا در استان های جنوبی و مرکزی گزارش شده که متاسفانه میزان مرگ و میر آن بیشتر است.

وی با تاکید بر لزوم رعایت همگانی پروتکل های بهداشتی، یادآور شد: شهروندان گیلانی از پذیرش مسافر از استان های جنوبی و مرکزی کشور به گیلان خودداری کنند و به این استانها مسافرت نکنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به ویژگی های کرونای دلتا، گفت: این نوع از کرونا، جهش یافته بوده و قدرت سرایت بالاتر و فرار از سیستم ایمنی بیشتری دارد، بنابراین همگان باید ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی حتما باید از ماسک استفاده کنند و از برگزاری میهمانی و دورهمی و مسافرت های غیر ضروری بپرهیزند.