در جلسه رفع موانع تولید با حضور استاندار گیلان و مجمع نمایندگان انجام شد: رسیدگی به مشکلات شش واحد بزرگ صنعتی گیلان
در جلسه رفع موانع تولید با حضور استاندار گیلان و مجمع نمایندگان انجام شد: رسیدگی به مشکلات شش واحد بزرگ صنعتی گیلان

در جلسه رفع موانع تولید با حضور استاندار گیلان و مجمع نمایندگان انجام شد: رسیدگی به مشکلات شش واحد بزرگ صنعتی گیلان

ایده آل خبر _به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن وتجارت استان گیلان؛ در جلسه ای به ریاست استاندار و دبیری سازمان صمت گیلان و با حضور شماری از اعضای مجمع نمایندگان استان، به مشکلات شش واحد بزرگ صنعتی رسیدگی شد.
دکتر ارسلان زارع دراین جلسه بیان داشت: این جلسه به منظور رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی بزرگ و اشتغالزای استان برگزار و برای حفظ اشتغال و توسعه واحدهای تولیدی بر مبنای صادرات، تصمیماتی اتخاذ شد.
وی با بیان اینکه عمده مشکلات واحدهای یادشده تأمین زیرساخت ها و سرمایه در گردش مورد نیاز برای تولید بود، بر لزوم حفظ توان تولید واحدهای تولیدی تأکید و اضافه کرد: برخی از واحدهای تولیدی استان دارای سرمایه گذاران ملی هستند که این سرمایه گذاران می بایست یا سرمایه جدید به واحد تزریق کنند یا در صورت عدم توان، آن را به افراد دارای اهلیت و ترجیحاً بومی واگذار کنند.
نماینده عالی دولت در گیلان افزود: بنگاه داری به هیچ وجه شایسته نهادهای دولتی و بانک های عامل نیست.
استاندار گیلان همچنین گفت: یکی از مهمترین هدف های ما با توجه به شرایط کنونی کشور، حمایت از تولید داخلی و تولیدات حوزه صنعت و کشاورزی است و در همین راستا، پیوسته جلساتی با عنوان ستاد اقتصاد مقاومتی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برگزار می شود.
وی یادآور شد: دستگاه های اجرایی اعم از تامین اجتماعی، امور مالیاتی، آب، برق و گاز همه همکاری لازم را داشته اند و بانک ها نیز با وجود برخی تنگناها ، همراهی دارند.
دکتر زارع همچنین به موضوع زراعت چوب اشاره و خاطرنشان کرد: از شهریورماه امسال به طور جدی به این مهم پرداخته ایم و تا زمان حاضر یک هزار و ۲۰۰ هکتار زمین برای این موضوع شناسایی شده است.
وی گفت: رویکرد ما این است کسانی که ذینفع ماجرا هستند، می توانند در سطح وسیعی زراعت چوب را انجام دهند و زمین ها از طریق مزایده واگذار شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت گیلان نیز پیگیری و رفع مشکلات بخش صنعت را در اولویت دانست و گفت: چالش های کارخانجات بزرگ صنعتی به تناسب گستردگی فعالیت آنها می باشد و به لحاظ ایجاد ارزش افزوده بالا و حجم اشتغال همواره در اولویت هستند.
دکتر فرهاد دلق پوش یاد آور شد: تامین مواد اولیه و استمهال در پرداخت بدهی های معوق بانکی و دستگاه های دولتی نظیر برق و گاز از مشکلاتی است که باید راهکارهای مناسب قانونی آن با رویکرد تعاملی و حمایتی در این شرایط دشوار تحریمی اتخاذ شود.
وی تصریح کرد: عدم پرداخت بهنگام مطالبات توسط خودروساز، ظلم در حق قطعه سازان گیلان است. خودروسازان در کاهش و افزایش میزان نیاز به نقدینگی قطعه سازان نقش موثری دارند لذا شرکت های خودروساز باید در تسویه بدهی های خود سرعت عمل بیشتری داشته باشند تا قطعه سازان برای تامین سرمایه در گردش با مشکل مواجه نشوند.
همچنین رئیس مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با بیان اینکه این جلسه به منظور رفع مشکلات صاحبان صنایع برگزار شد، اظهار داشت: می بایست از ظرفیت مسئولان اجرایی در حوزه های مختلف و از طریق نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلاتی از قبیل تهیه مواد اولیه، سرمایه در گردش، استمهال تسهیلاتی که از بانک ها دریافت کرده اند، استفاده کنیم.
ذبیح نیکفر افزود: رفع مشکلات صنایع تولیدی و صنعتی استان موجب خواهد شد شاهد رونق تولید، تقویت بنگاه های تولیدی و حفظ وضع موجود باشیم.
گفتنی است در این جلسه مشکلات مجتمع فولاد گیلان، ایران رادیاتور، فولاد آناهیتا، لاستیک سازی گیلان، ایران پوپلین و شرکت چوب و کاغذ چوکا بررسی شد.