دکتر سالاری در مراسم هفته پژوهش مطرح کرد  روبه رو شدن دانشگاه علوم پزشکی گیلان با کسری بودجه بالای در سال آینده/ وجود کمبودها و مشکلات مجموعه‌های بهداشتی و درمانی استان گیلان /پیشبرد طرح تحول نظام سلامت، تلاش برای تقویت پژوهش‌های فاخر و مؤثر در راستای برون رفت از وضعیت موجود دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دکتر سالاری در مراسم هفته پژوهش مطرح کرد  روبه رو شدن دانشگاه علوم پزشکی گیلان با کسری بودجه بالای در سال آینده/ وجود کمبودها و مشکلات مجموعه‌های بهداشتی و درمانی استان گیلان /پیشبرد طرح تحول نظام سلامت، تلاش برای تقویت پژوهش‌های فاخر و مؤثر در راستای برون رفت از وضعیت موجود دانشگاه علوم پزشکی گیلان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز در مراسم هفته پژوهش سال 98 با حضور مسئولان بهداشتی کشور و استان در رشت به دیدار خود با هیئت دولت جهت بیان مشکلات و بدهی‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان اشاره و بیان کرد: در این دیدار بودجه یک میلیارد تومانی جهت شماره‌گذاری چند دستگاه آمبولانس و 90 میلیارد تومان برای تسویه بدهی‌های گذشته و سال آینده اخذ شد.

لیلا پاکیزه _رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز در مراسم هفته پژوهش سال ۹۸ با حضور مسئولان بهداشتی کشور و استان در رشت به دیدار خود با هیئت دولت جهت بیان مشکلات و بدهی‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان اشاره و بیان کرد: در این دیدار بودجه یک میلیارد تومانی جهت شماره‌گذاری چند دستگاه آمبولانس و ۹۰ میلیارد تومان برای تسویه بدهی‌های گذشته و سال آینده اخذ شد.

ارسلان سالاری با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال آینده نیز با کسری بودجه بالایی روبه‌رو است خاطرنشان کرد: بسیاری از خانه‌های بهداشت در سراسر استان گیلان توان پرداخت قبوض آب، برق و گاز خود را ندارند و با مشکلات زیادی مواجه هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در اشاره به وضعیت و سابقه چندین ساله نیروهای قراردادی فعال در این مجموعه تحت مدیریت خود یادآور شد: در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیروهایی خدمت می‌کنند که ۲۰ سال سابقه کار دارند اما قراردادی بوده و آینده شغلی روشنی ندارند و حقوق آنها از بخش غذا و دارو تأمین می‌شود .

کمبودها و مشکلات مجموعه‌های بهداشتی و درمانی استان گیلان

سالاری کمبودها و مشکلات مجموعه‌های بهداشتی و درمانی استان گیلان در بحث تجهیزات مانند دیالیز و سی تی اسکن را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: در مراکز آموزشی سطح رشت مانند بیمارستان پورسینا دستگاه سی تی اسکن و ام آر آی نداریم و اگر بیماری دچار مشکل شد باید با آمبولانس او را به بیرون شهر انتقال دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اشاره به وضعیت بهداشتی نامناسب استان بیان کرد: گیلان تنها استانی است که طرح تحول بهداشتی را به‌طور کامل اجرا نکرد و بسیاری از خانه‌های بهداشت شهرستان رشت نیز استیجاری هستند.

وی با بیان اینکه خوابگاه‌های دانشجویی گیلان نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه اند ، گفت: تعداد تخت، کتابخانه و سایر تجهیزات خوابگاه‌های گیلان هنوز مانند چندین سال گذشته است اما در جلساتی که با مسئولان استانی داشتیم برای مجهز کردن این خوابگاه‌ها قول مساعدت و اختصاص بودجه گرفتیم.

دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۷۰۰میلیارد بدهی دارد

سالاری افزود: تلاش برای برون‌رفت از شرایط مالی موجود دانشگاه که بدهی نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومانی دارد، پیشبرد طرح تحول نظام سلامت، تلاش برای تقویت پژوهش‌های فاخر و مؤثر برای دانشگاه و تعیین وضعیت اعضای هیئت علمی متعهد و قراردادی از اولویت‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم اظهار داشت: دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حال حاضر وظیفه آموزش علوم پزشکی، پژوهش در پزشکی و سلامت، نوآوری و تولید فناوری پزشکی، کارآفرینی و ارائه خدمات بهداشتی به جامعه را برعهده دارند.

پیام کبیری با اشاره به اینکه هدف دانشگاه‌های علوم پزشکی برتر جهان این است که جهان را به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل کنند گفت: چشم‌انداز یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی تیپ یک کشور کسب رتبه نخست تا سوم در شاخص‌های مختلف بهداشتی است درحالیکه با هدف نهایی دانشگاه‌های برتر دنیا و ارتقای سطح زندگی مغایر است.

ایران در زمینه نوآوری در سال ۲۰۱۹ به رتبه ۶۱ جهانی رسید

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت عنوان داشت: ایران در زمینه نوآوری در سال ۲۰۱۹ به رتبه ۶۱ جهانی رسید و سهم دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از فروش محصولات دانش‌بنیان به ۲۵ درصد کل فروش شرکت‌های دانش‌بنیان است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این مراسم افزود: بازنگری در نحوه آموزش سنتی در مراکز علمی، معرفی الگوها و ملاقات با دانشمندان برجسته، آگاه شدن از جدیدترین پیشرفت‌های علمی و گرفتن ایده از جامعه و محیط زیست و همچنین تلاش برای یافتن راه‌حل در بهبود اوضاع علمی کشور در حوزه بهداشت مؤثر است.

محمد عبداللهی با بیان اینکه تولید ثروت به‌معنای تجاری‌ کردن پژوهش‌ها و سایر اقدامات است گفت: اتخاذ مدیریت شایسته‌سالار برای مقابله با تأثیرات منفی تحریم و انتقال دانش و تکنولوژی و شرکت در همایش‌های بین‌المللی برای مقابله با مشکلات مربوط به هزینه‌های خدمات درمانی و دسترسی به داروها مؤثر است.

ارتقاء سطح علمی کشور با سرعت کم اینترنت و بسته بودن برخی از سایت‌های علمی امکان‌پذیر نیست

وی با بیان اینکه ارتقاء سطح علمی کشور با سرعت کم اینترنت و بسته بودن برخی از سایت‌های علمی امکان‌پذیر نیست تصریح کرد: حفظ اقتدار پژوهش، امنیت در پژوهش و جلوگیری از خطا، دسترسی به عوامل تأثیرگذار برای کامل بودن روش‌های پژوهش و وجود محیط آزاد پژوهش برای دانشجو و پژوهشگر برای حفظ و افزایش رتبه علمی یک جامعه ضروری است.

رئیس پژوهشی امور دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید ضرورت دوری از آموزش های سنتی در سطوح دانشگاهی تصریح کرد:
هنوز در کلاس دانشگاههای امروزی آموزش ها به صورت سنتی است در صورتی که ترویج کار گروهی تقویت خلاقیت، تقویت انگیزه و پشتکار در دانشجویان، معرفی الگوها و و ملاقات با دانشمندان برجسته با کمک اعضای هیئت علمی، گرفتن ایده از جامعه و محیط زیست و تلاش برای یافتن راه حل در دانشگاه های امروزی ضروری به نظر می رسد.

وی با تاکید بر منسوخ شدن روشهای گذشته خاطرنشان کرد: با استفاده از فضاهای مجازی و مجلات علمی ویدئو ژنرال می توان به تجاری سازی و تولید علم پرداخت.

محمد عبدالهی با اشاره ضرورت افزایش ارتباط علم با صنعت یادآور شد: سالهای آتی دیگر برمبنای مقالات ارائه شده اکتفا نمی شود بلکه رویکردها به سوی بهره وری از شرکتهای دانش بنیان و….خواهد بود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این مراسم با اشاره به رتبه این دانشگاه در حوزه پژوهش طبق ارزیابی‌های سال ۹۶ ابراز داشت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رابطه با امتیازات پژوهشی بین رتبه‌های نهم تا دوازدهم کشوری قرار دارد.

محمدرضا نقی‌پور با بیان اینکه بزرگ‌ترین مشکل دانشگاه علوم پزشکی گیلان تولید علم است عنوان کرد: خروجی کمی و کیفی تولیدات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان سطح مطلوبی ندارد و تا این مشکل را حل نکنیم به موفقیت‌های بالاتر نمی‌رسیم.