دکتر نحوی نژاد :۷۰٪ درصد علل ناشنوایی قابل پیشگیری است.
دکتر نحوی نژاد :۷۰٪ درصد علل ناشنوایی قابل پیشگیری است.

نشست خبری مدیرکل بهزیستی گیلان به مناسبت گرامیداشت هفته سالمندان و ناشنوایان

لیلا پاکیزه _حسین نحوی نژاد ظهر امروز در نشست خبری مدیرکل بهزیستی گیلان به مناسبت گرامیداشت هفته سالمندان و ناشنوایان با قدردانی از فعالیت رسانه استان در سخنانی بیان داشت: همزمان با هفته آخر سپتامبر دو مناسبت هفته ناشنوایان و هفته سالمندان را خواهیم داشت.

مدیر کل بهزیستی گیلان ناشنوایی را سخت ترین معلولیت خواند و افزود: این معلولیت ابتدا به دلیل ناپیدایی نوع معلولیت در بدو تولد و دوم به دلیل از دست قدرت تکلم وشنیداری معلولین تا حدی ارتباط خود را با جهان اطراف از دست خواهند داد..

وی با اشاره به عدم توانایی و محرومیت از رشد طبیعی ناشنوایان  تصریح کرد: در صورت مداخله صحیح در ناشنوایان و با تربیت صحیح و فراهم کردن فرصت های تحصیلی و شاغلی می توان به درمان این نوع معلولیت پرداخت.

نحوی نژاد با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد علل ناشنوایی قابل پیشگیری است خاطرنشان کرد: از حدود ۴۶ هزار خانوار معلول حدود ۶۲۰۰ خانوار دارای معلولین کم شنوا یا ناشنوا هستند ( ۱۳/۵ ) درصد.

مدیر کل بهزیستی گیلان یادآور شد: در ده سال گذشته سن شناسایی ناشنوایی سه سالگی بود اما امروز میتوان با غربالگری در بدو تولد نسبت به شناسایی نوزادان ناشنوا اقدام کرد

وی با تاکید بر اینکه در سال۹۷ بیست و چهار هزار و نهصد نوزاد غربالیگری شدند، خاطرنشان کرد:باوجود اینکه سال ۹۷ سال سخت در زمینه تجهیزات و لوازم جانبی بود، حدود۴۰۰ مورد توزیع سمعک داشتیم.

حسین نحوی نژاد کاشت حلزون را نیازمند زمانی طلایی دانست و گفت: برخی افراد می توانند از کاشت حلزون استفاده کنند، در طی ۷ سال اخیر
تاکنون حدود. ۱۷۵ مورد کاشت حلرون داشتیم. اما پس از ان ناشنوایان بایستی تحت مراقبت و تعلیم ویژه قرار گیرند.

او گفت: در سال ۹۶ بیست و مورد و سال جاری هم ۲۰مورد کاشت حلزون انجام شد.

مدیر کل بهزیستی گیلان تصریح کرد: حدود ۴۰۰ دانش آموز ناشنوا و کم شنوا و ۲۰۰ دانشجو ناشنوا و کم شنوا ازخدمات بهریستی بهره مند می شوند.

حسین نحوی نژاد با تاکید بر اینکه ۳۰۰ ورزشکار ناشنوا و کم شنوا از حمایت های بهزیستی بهره مند می باشند، یادآور شد: در حال حاضر زمینه اشتغال برای ۷۰ نفر از ناشنوایانی آماده سازی شده است.

مدیر کل بهزیستی گیلان با تاکید بر اینکه هفته اول اکتبر هفته سالمندان است خاطرنشان کرد: با وجود ۸۳ میلیون ایرانی و میانگین طول عمر زنان ۷۵ سال و نیم و میانگین عمر مردان ۷۲ سال و نیم است.

مدیر کل بهزیستی گیلان با تاکید بر کاهش موالید در ایران تصریح کرد: با توجه به کاهش موالید در آینده نه چندان دور تعداد سالمند درصد زیادی از جمعیت کل کشور را به خود اختصاص خواهند داد.

وی افزود: جمعیت کل سالمندان کشور حدود ۸ میلیون نفر است درصد سالمندان کشور به کل جمعیت ۶۷/۹درصد است.

نحوی نژاد گیلان را پیرترین استان کشور عنوان و خاطرنشان کرد: در گیلان درصد سالمندان نسبت به جمعیت ۱۳/۵ درصد است.

وی افزود: سه استان گیلان مازندران و مرکزی دارای رتبه اول به لحاظ جمعیت سالمندی و سه استان
سیستان و بلوجستان هرمزگان و بوشهر سه استان جوان کشورند.