رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان رژیم غذایی و تحرک دو عامل موثر در تامین یا تهدید سلامت نقش است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان رژیم غذایی و تحرک دو عامل موثر در تامین یا تهدید سلامت نقش است

  ایده آل خبر _صبح امروز بمناسبت هفته سلامت( اول تا هفتم اردیبهشت)مراسم پوشش همگانی سلامت به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و آموزش و پرورش استان  در سالن شهید عفیفی برگزار شد. دکتر یوسف زاده در این مراسم با گرامیداشت ایام و اعیاد شعبانیه در سخنانی بیان داشت: انچه که بیشترین برداشت از سلامت […]

 

ایده آل خبر _صبح امروز بمناسبت هفته سلامت( اول تا هفتم اردیبهشت)مراسم پوشش همگانی سلامت به همت دانشگاه علوم پزشکی گیلان و آموزش و پرورش استان  در سالن شهید عفیفی برگزار شد.

دکتر یوسف زاده در این مراسم با گرامیداشت ایام و اعیاد شعبانیه در سخنانی بیان داشت: انچه که بیشترین برداشت از سلامت می شود سلامت جسم  است اما تعریف سازمان جهانی از سلامت  برخورداری از سلامت جسمی و روانی و داشتن نقش اجتماعی فعال است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به نقش افرینی صد هزار سفیر سلامت در اموزش و پرورش تصریح کرد:  نقش اجتماعی سلامت در هیچ سازمانی جز اموزش و پرورش قابل اجرا نیست.

وی افزود: کسب شغل مناسب  توسط دانش آموزان به جهت اخذ زندگی بی دغدغه در آینده است، شغل  هایی که امنیت اجتماعی را تامین می کنند جذاب است ولذا همانگونه دانش آموزان برای کسب در آمد مناسب از همین سنین برنامه ریزی های خود دارند برای تامین سلامت باید به نقش خود مراقبتی توجه کنند.

شاهرخ یوسف زاده شعار هفته امسال را  مراقبتهای بهداشتی اولیه راهی به سوی پوشش همگانی سلامت عنوان و تصریح کرد: ذخایر تامین کننده یا  تهدید کننده سلامت آینده دانش آموزان از همین سنین پایه ریزی می شود. شایان ذکر است دو عامل رژیم غذایی و تحرک در تامین یا تهدید سلامت نقش خواهند داشت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان  یادآور شد: جوان با توجه به انرژی های درونی خود نیازمند  فعالیت فیزیکی است. بنابراین اگر امروز دانش آموزان ما برای فعالیت های فیزیکی خود برنامه نداشته باشند در سنین بالاتر ممکن است با مشکلات عدیده ای مواجه شوند.

وی با تاکید بر افزایش عمر انسان و امید به زندگی خاطرنشان کرد: در دوره قاجار سنین متوسط انسان به ۲۸ سال در دهه ۳۰ به ۳۲ سال و در اوایل انقلاب به ۵۴ سال ، امروز به ۷۲ سال و در استان گیلان به ۷۶ سال رسیده،  این موهبتی است که علم به انسان عطا کرده است.

نقش موثر تلاش فعالین عرصه سلامت در افزایش طول عمر

مدیر کل اموزش و پرورش استان گیلان نیز در این مراسم با گرامیداشت هفته بهداشت بیان داشت: دانش آموزان با بررسی همه جوانب زندگی خود متوجه خواهند شد که در حفظ سلامت انسان عوامل متعددی تاثیر گذار است.

نادر جهان آرای با اشاره به بهبود سلامت در کشور تصریح کرد: کسب موقعیت بهتر زندگی در رشد امید به زندگی است و از آنجایی توفیق زیست بیشتر بسیار لذت بخش است، بایستی در جهت فعالیتهایی که بستر ساز سلامت آدمی است تلاش کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه در کشور امید به زندگی ۷۴ سال است، به حتم تلاش فعالین عرصه سلامت در افزایش طول عمر بسیار زیاد است.

مدیر کل اموزش و پرورش استان گیلان، یادآور شد: مراقبت های اولیه بهداشتی در دختران و زنان و خانواده بسیار اساسی است و استان گیلان به لحاظ موقعیت های مختلف پیشرو در حوزه بهداشت است.

نادر جهان آرای ضمن اظهار امیدواری به افزایش میانگین دانش آموزان امروز به صد سال خاطرنشان کرد: در دستیابی به این موقعیت ها، تلاش موثر دانش آموزان و مسئولان و سازمان های مردم نهاد را نباید نادیده گرفت.