رشد ۷ درصدی در قیمت تعرفه های برق/ افزایش ۱۶ درصدی تعرفه برق برای مشترکین پرمصرف
رشد ۷ درصدی در قیمت تعرفه های برق/ افزایش ۱۶ درصدی تعرفه برق برای مشترکین پرمصرف

رشت - ایده آل خبر - دکتر هنرمند مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان ، 30 خرداد 1400 در استودیوی خبری مرکز صدا و سیمای استان گیلان (برنامه گفتگوی ویژه خبری) حضور یافت و به سوالات مجری برنامه پاسخ داد .

به گزارش ایده آل خبر – مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان اظهار داشت: امسال با گرمای زود هنگام هوا شاهد رشد مصرف ناگهانی برق در کل کشور و به طبع در استان گیلان بودیم به گونه ای که در سه ماهه اول امسال پیک بار مصرفی نسبت به سال قبل در گیلان حدود ۱۱ درصد افزایش داشته و این عدد در کل کشور ۲۰ درصد بوده است و پیک مصرف در استان ۶ درصد افزایش یافته، این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل رشد پیک بار ۵ درصد بوده است.
هنرمند تاکید کرد: کاهش ذخیره آب پشت سدها و کمبود تولید در نیروگاههای برقابی ، گرمای زودهنگام ، استخراج رمزارزهای غیر مجاز باعث افزایش مصرف برق در کل کشور شده است.

مدیرعامل توزیع برق گیلان گفت: طبق مصوبه هیئت وزیران امسال رشد ۷ درصدی در قیمت تعرفه های برق را شاهد هستیم و علاوه براین مقدار از ابتدای خرداد سالجاری برای مشترکین پرمصرف ۱۶درصد افزایش تعرفه را خواهیم داشت.

وی گفت: استان گیلان از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور جزء مناطق گرمسیری ۴ بوده و در این بازه الگوی مصرف برای مشترکین خانگی گیلانی ۴۰۰ کیلووات ساعت است و اگر مشترکینی بیش از این مقدار مصرف داشته باشند جزء مشترکین پرمصرف محسوب شده و ۲۳ درصد افزایش تعرفه برای آنها اعمال خواهد شد.

هنرمند افزود: بمنظور گذر موفق از پیک بار تابستان طی طرح های پاسخگویی بار، همکاری و تفاهم نامه هایی با بخشهای صنعت ، کشاورزی و تجاری صورت پذیرفته است و در صورت همکاری مشترکین مذکور پاداش به آنها تعلق خواهد گرفت.

مدیرعامل توزیع برق گیلان گفت: هیئت وزیران بخشنامه ای را تصویب کردند که بر اساس آن ادارات می بایست ۵۰درصد مصرف انرژی برق خود را کاهش دهند و اگر این صرفه جویی توسط ادارات انجام نشود شرکت توزیع برق ملزم به قطع برق این ادارات میباشد که طی ۲ هفته گذشته و براساس رصد دقیق صورت پذیرفته بوسیله کنتورهای هوشمند، برق ۲۰ اداره که این بخشنامه را رعایت نکرده اند با هماهنگی استانداری قطع شد.

وی اضافه کرد: طبق تفاهم نامه با ادارات اگر در طول روز ۱۰ درصد مصرف برق خود را کاهش دهند به آنها نیز پاداش تعلق خواهد گرفت و با ۱۰ هزار واحد صنعتی موجود در استان ۱۷ نوع قرارداد بسته شده که بر اساس آن از پتانسیل آنها در کاهش پیک بار استان استفاده شده و حدود ۵/۶ میلیارد تومان پاداش به بخش صنعت تخصیص داده شد.

این مسئول ضمن عذرخواهی به دلیل برخی خاموشی های حادث شده خاطرنشان کرد: وجود مشکل عرضه و تقاضا در مبحث انرژی برق سبب شده است که خاموشی های بصورت سراسری و نوبتی برای استان ها در نظر گرفته شود تا از بروز یه حادثه یا فاجعه بزرگ جلوگیری شود و تمام همت مسئولین شرکت توزیع برق گیلان بر این است تا این خاموشی ها و جداول تهیه شده اعمال نشود و هم استانی های گرامی بدون مشکل از نعمت روشنایی بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: جداول احتمالی خاموشی برای اطلاع رسانی به مردم شریف استان از طریق سایت اینشرکت به آدرس www.gilanpdc.ir و اپلیکیشن “برق من” در دسترس می باشد.

هنرمند گفت: ساعت پیک مصرف در استان در روز ۱۲ الی ۱۸ و در شب ۲۰ الی ۲۴ می باشد و مشترکین محترم می توانند با اعمال راهکارهای ساده از جمله قرار دادن درجه کولر رو ۲۵ درجه (دمای آسایش)، عدم استفاده از لوازم برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف از خاموشی های احتمالی جلوگیری کنند.

مدیرعامل توزیع برق گیلان به پویش مردمی مدیریت کولرها اشاره کرد و افزود: در این پویش نیاز است مردم شریف استان بین ساعت ۲ تا ۳ بعد ازظهر به مدت ۱۵ دقیقه کولرهای خودرا در خانه یا محل کار خاموش کنند و با این کار ۲۰درصد مصرف برق کاهش پیدا می کند.

وی تصریح کرد: با تشکیل کمیته جمع آوری مراکز غیر مجاز رمز ارز در استان با حضور دستگاههای اجرایی، قضایی و امنیتی تا کنون، ۴۸۰۰ دستگاه استخراج غیرمجاز رمز ارز در گیلان شناسایی شده است که بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان به صنعت برق خسارت وارد کرده اند و مشترکین می توانند با معرفی این مراکز غیرمجاز ۱۰ میلیون تومان پاداش دریافت کنند.

محمد اسماعیل هنرمند گفت: از آغاز سال گذشته به منظور پایداری شبکه و تامین انرژی برق مشترکین در سطح استان گیلان اجرای دو طرح جهادی تبدیل شبکه فرسوده مسی به کابل خودنگهدار و طرح تاب آوری با موفقیت اجرا شد.

مدیرعامل توزیع برق گیلان افزود: درفاز اول اجرای این طرح ۱۰۰۰ کیلومتر شبکه فرسوده با صرف هزینه ۱۲۰میلیارد تومان به کابل خود نگهدار مجهز شد و در فاز دوم نیز ۱۰۰۰ کیلومتر دیگر با اعتبار۱۴۰ میلیارد تومان در گیلان آغاز شده است.

وی درپایان اظهار داشت: در سطح استان قریب به ۹۰۰کیلومتر طرح افزایش تاب آوری بهمراه اصلاح ۱۱۹ فیدر با صرف هزینه ۲۲میلیارد تومان به بهره برداری رسید که این اقدامات مهم طی ۵۰۳ مرحله با تلاشهای ۲۲۵۴ اکیپ عملیاتی انجام شده است.