رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد گیلان :سالانه ۷هزار مورد ابتلا به سرطان روده در کشور شناسایی می شود
رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد گیلان :سالانه ۷هزار مورد ابتلا به سرطان روده در کشور شناسایی می شود

صبح یکشنبه ۵خرداد ماه نشست خبری رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد گیلان به مناسبت هفته سلامت گوارش در بیمارستان رازی رشت برگزار شد. دکتر قناعی در جمع خبرنگاران گفت: متاسفانه بیماری سرطان روده بزرگ در استان با شیب تندی رو به افزایش است و در ۱۵سال گذشته میزان شیوع این بیماری مزمن غیرواگیر در استان دو برابر شده است.

ونوشه خراط _پایگاه خبری تحلیلی ایده آل خبر _صبح یکشنبه ۵خرداد ماه نشست خبری رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد گیلان به مناسبت هفته سلامت گوارش در بیمارستان رازی رشت برگزار شد.
دکتر قناعی در جمع خبرنگاران گفت: متاسفانه بیماری سرطان روده بزرگ در استان با شیب تندی رو به افزایش است و در ۱۵سال گذشته میزان شیوع این بیماری مزمن غیرواگیر در استان دو برابر شده است.
دکتر فریبرز منصور قناعی با بیان اینکه اول تا ۸خرداد هفته سلامت گوارش نامگذاری شده است افزود: به دلیل اهمیت پیشگیری از سرطان ها شعار امسال انجمن جهانی گوارش تشخیص زودرس سرطان های گوارشی و درمان آنها است.
وی با بیان اینکه بیماری های التهابی روده، گروهی از بیماری های خود ایمنی است گفت: کم تحرکی، مصرف موادمخدر به ویژه تریاک ،مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده ،مصرف الکل و چاقی از مهم ترین عوامل ایجاد سرطان های گوارش هستند که باید به شدت در این موارد دقت کرد.
رییس مرکز تحقیقات گوارش و کبد گیلان با بیان اینکه سالانه ۱۱۲هزار مورد ابتلا جدید به سرطان در کشور داریم تصریح کرد: این آمار معادل ۱۵۸نفر در ۱۰۰هزار نفر برآورد شده که نسبت به میانگین جهانی کمتر است.
دکتر فریبرز منصور قناعی گفت: سالانه ۷هزار مورد ابتلا به سرطان روده در کشور شناسایی می شود و ۴هزار نفر هم بر اثر ابتلا به سرطان روده بزرگ جان خود را از دست می دهند.
وی افزود: بیماری سرطان روده قابل شناسایی و پیشگیری است و می توان با غربالگری از بروز آن جلوگیری کرد.
یکی از ریز فاکتورهای سرطانهای روده بزرگ و معده عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مصرف آب آشامیدنی ناسالم می باشد.