سیاست پیشگیری از سو جریان  یکی از سیاست های بازرسی است/ بازرسی استان با ۲۰ بازرس بر حسن اجرای امور و  اجرای صحیح قوانین نظارت دارد/ معرفی ۸۱ مدیر و شهردار به مرجع قضایی در ۵ سال گذشته
سیاست پیشگیری از سو جریان  یکی از سیاست های بازرسی است/ بازرسی استان با ۲۰ بازرس بر حسن اجرای امور و  اجرای صحیح قوانین نظارت دارد/ معرفی ۸۱ مدیر و شهردار به مرجع قضایی در ۵ سال گذشته

رشت - ایده آل خبر - سیف الله مسرور بیان داشت: در طول ۵ سال گذشته ۵۹۵ گزارش اصلاحی به دستگاهها ارسال شد و از این تعداد شامل ۲۳۰۲ گزارش در حوزه پیشنهادات بوده و ۷۰درصد از این پیشنهادات سازمان بازرسی اجرایی شده است.

 به گزارش ایده آل خبر – لیلا پاکیزه:  مدیرکل بازرسی استان گیلان صبح امروز درنشست خبری در جمع اصحاب رسانه به وظایف سازمان بازرسی اشاره داشت و گفت: طبق اصل ۱۷۴ قانون اساسی، سازمان بازرسی کل کشور به عنوان یک نهاد مستقل از از سایر قوا تشکیل شده است که نظارت بر حسن اجرای امور و  اجرای صحیح قوانین دو رسالت مهم این  سازمان است.

وی افزود:  با درنظر گرفتن دو وظیفه فوق  این سازمان خود باید دارای توان و تخصص کافی در تشخیص صحیح و اجرای قوانین توسط دستگاهها باشد و اگر تشخیص داد که دستگاهی از وظایف خود عدول کرد، برخورد و  اقدام نماید.

سیف الله مسرور برخورد با مفسدان اقتصادی را یک وظیفه جنبی سازمان بازرسی عنوان کرد و گفت: قوه قصاییه شاید در کار قضا مستقل باشد اما در حوزه مالی و اقتصادی استقلال خاصی ندارد  و متاسفانه به لحاظ عدم استقلال مالی قوه قضائیه نتوانستیم این توانمندی هایی  را در حوزه مالی و اقتصادی برای خود ایجاد کنیم.

بازرس استان گیلان با تاکید برعدم وجود فقدان استقلال مالی در قوه قضائیه  تصریح کرد: تعداد ۲۰ بازرس در استان به امر نظارت و یازرسی فعالیت دارند در حالیکه تعداد  بازرسان استان باید بیش از ۴۰ نفر باشد بنابراین، اگر کوتاهی دیده می شود, به دلیل عدم توانایی در بخش مالی و فقدان توانایی جذب نیروهای کارآمد است.

وی با تاکید بر اینکه همه امور در خصوص سوء جریانات برعهده بازرسی نیست، خاطرنشان ساخت: در بسیاری موارد توقعات مردمی ، اصحاب رسانه و فرهیختگان از بازرسی بسیار مشهود و به حق می باشد، در تحقق این توقعات گام هایی برمیداریم اما با توجه به محدودیت ها و معذوریاتی که از جهت ادارات مالی داریم شاید نتوانسیم پاسخگوی همه توقعات باشیم.

دریافت سه هزار گزارش در سامانه اطلاع رسانی بازرسی استان

مسرور افزود: برخی از توقعات با مقاصد سوء خاص و هدفشان ضعف نهادهای حاکمیتی است و یا بیش از حد سیاه نمایی می کنند و این افراد با نیات سو سعی در بالابردن توقعات و تخریب نهادهای حاکمیتی دارند.

بازرس گیلان با اشاره به دریافت سه هزار گزارش در سامانه اطلاع رسانی بازرسی استان افزود: در طول سال حداقل ۳۰  برنامه بازرسی از دستگاهها و تشکیلات اداری در طول سال انجام می شود

انجام۵۶۰ ماموریت خارج از پرونده در سال ۱۴۰۰

وی از انجام۵۶۰ ماموریت خارج از پرونده در سال ۱۴۰۰ خبر دادو گفت: در چند سال اخیر اتفاتی در بازرسی اتفاق اقتاده که در گذشته شاید کمتر شاهد بودیم که از آن جمله می توان به ارتقا سطح علمی و توان کارشناسی کارکنان و بازرسان،‌جلب اعتماد افکار عمومی و برخی از نهادهای حاکمیتی و افراد خاص، خودداری از شتابزدگی در تصمیمات و برخورد احساسی که سمی برای بازرسی است چون ما مکلف و موطف نیستیم که به هر طریقی فرد یا سازمانی را زیر سوال ببریم و حتما باید مستندات داشته باشیم. و هیچوقت دقت و سرعت را فدای آمار نکنیم، حضور در عرصه های مختلف ، توقع خاص به مقوله پیشگیری از جریان و… می باشد.

تقریر ۱۰۷ گزارش هشداری  در راستای پیشگیری از سوجریان در سال ۱۴۰۰

سیف الله مسرور سیاست پیشگیری از سو جریان را یکی از سیاست های بازرسی خواند و یادآور شد: ارتکاب مدیر به جرم و کشف توسط ما یک افتخار نیست. برای یک انسان مدیر و کسی که کار اجرایی می خواهد بکند هزینه هایی زیادی شده پس نباید با به راحتی با آبروی کسی بازی کرد، در این راستا در سال ۱۴۰۰ فقط ۱۰۷ بار گزارشات هشداری  در راستای پیشگیری از سوجریان نوشته شد.

بازرس استان با تاکید بر اینکه پرداختن به پیشگیری از سوجریان در چند سال اخیر رنگ بیشتری به خود گرفته یادآور شد: ۴۵ درصد توان ما برای پیشگیری از سوجریان گذاشته می شود، نیمی از توان ما در راستای جلوگیری از وقوع سوء جریان و نیمی دیگر معطوف و مصروف بازرسی است تا از اتفاقات خاص جلوگیری شود.

وی در ادامه در تشریح عملکرد پنج ساله بازرسی استان اذعان داشت: از ۹۶ تا ۱۴۰۰ بازرسی استان در بیش از ۵۲۱ جلسه مرجع قضایی و دادگستری حضور داشت. همچنین  تنها درسال  ۱۴۰۰ کارشناسان ما  در ۱۳۰ جلسه  برای دفاع از پرونده ها حضور داشته اند.

۶۵ درصد پرونده های ارجاع شده منتهی به صدور محکومیت قضایی می شود،

مسرور با تاکید بر معرفی ۶۵۱  نفر به مرجع قضایی طی پنج سال گذشته خاطرنشان کرد: در این ۵ سال ۸۱ نفر مدیر و شهردار  به مرجع قضایی معرفی شدند. همچنین ۱۲۷ مدیر و شهردار به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری معرفی شدند.

بازرس گیلان باتاکید بر اینکه  ۶۵ درصد پرونده های ارجاع شده منتهی به صدور محکومیت قضایی می شود، یادآور شد: در ادارات استان نیروهای سالم  بیش از نیروهای متخلف  در حال ارایه خدمات هستند.

وی در ادامه افزود: در سال ۱۴۰۰ از ۶۸ نفر معرفی شده به محاکم قصایی تاکنون ۳۱ نفر محکومیت قطعی گرفتند ، همچنین در سالی که گذشت، ۱۵۹ نفر معرفی به هئیت تخلفات اداری و  ۱۱۲ نفر محکومیت قطعی گرفتند.

سیف الله مسرور از اجرای قطعی و حبس ۵ مدیر کل در سال ۱۴۰۰ خبر داد و افزود: در سه سال اخیر در پی اقدامات انجام شده ، بالغ بر ۳۳ هکتار اراضی صنعتی در شهرکهای صنعتی به ارزش ۱۳۰ میلیارد تومان خلعیت و در  اختیار شهرکهای صنعتی واگذار شد. همچنین بالع بر ۴۰ معادن غیرفعال به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان سلب صلاحیت و در اختیار سازمان صنایع و معادن جهت بهره برداری مجدد قرار گرفت.

بازرس گیلان آزادسازی اراضی ملی را یکی از دغدغه های سازمان متبوع عنوان کرد و گفت: بالع بر ۹۰۰ هکتار از اراضی ملی که به نحوی مورد تهاجم قرار گرفته بود رفع تصرف شد.

وی در خصوص تملک رشت الکتریک یادآور شد: شرکت رشت الکتریک  تا سال ۹۸ رها شده بود و به ابتکار عمل کارشناسان بازرسی مجوز گزارش این زمین گرفته، لذا با سماجت و تیزهوشی بازرسی و شهامت قوه قضاییه توانستیم ۸ و نیم هکتار زمین رشت الکتریک  را احصا و در اختیار سازمان بازنشستگی کشوری قرار دهیم.

وی  در ادامه  احیاء کارخانجات پوشش را تحولی انقلابی در صنایع استان عنوان کرد و افزود: با ورود بهنگام دستگاههای قضایی و نظارتی سالن ۷ هزار متری با دستگاههای مدرن ویشرفته در این شرکت احیا و نصب شده و تا یک ماه آینده با اشتغال ۱۰۰ تفر نیروی کار بار دیگر وارد چرخه تولید خواهد شد‌.

بازرس استان اذعان داشت : براساس تحقیقات و پژوهش های مجلس شورای اسلامی، گیلان رتبه ۲۷    در خصوص عملکرد دولت ، رتبه ۶ در بحث ثبات اقتصادی و اقتصاد  کلان ، رتبه ۱۳ در بحث شفافیت و سلامت اداری، رتبه ۱۸ در تعریف تضمین حقوق مالکیت، رتبه ۲۲ در فرهنگ وفای به عهد، صداقت و درستی ، رتبه ۲۵ در ثبات قانون و پیش بینی مقررات اجرایی و رتبه ۲۰ در جلوگیری از تعرض را نسبت به کشور را دارد.

گفتنی است این نشست خبری آخرین نشست خبری سیف الله مسرور به عنوان بازرس استان بوده و فردا مراسم تودیع وی در سالن اجتماعات سازمان بازرس استان برگزار خواهد شد.