شناسایی ۳ وقف جدید طی یک سال اخیر در گیلان/ هزینه کرد ۵ میلبارد تومانی اداره کل اوقاف گیلان از محل موقوفات
شناسایی ۳ وقف جدید طی یک سال اخیر در گیلان/ هزینه کرد ۵ میلبارد تومانی اداره کل اوقاف گیلان از محل موقوفات

رشت - ایده آل خبر - مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان در نشست خبری به مناسب هفته وقف تنها راه تحقق شعار همه واقف باشیم را شرکت در طرح و پروژه وقف مشارکتی عنوان کرد.

 

لیلا پاکیزه — ایده آل خبر- حجت الاسلام والمسلمین علیزاده با اشاره به کاهش درآمد موقوفات در پی شیوع بیماری کرونا تصریح کرد: همزمان با شیوع بیماری کووید ۱۹ استان گیلان در همراهی با ستاد کرونا در اولین روزهای شیوع این بیماری منحوس اقدام به تعطیلی مساجد و بقاع متبرکه کرد.

وی افزود: با توجه به کاهش درآمد موقوفات و با وجود همه مشکلات مالی درآمد موقوفات، سازمان اوقاف با استفاده از ظرفیت های همکاران ، خیرین و هیئت های امنا اقدامات خوبی انجام داد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان خاطرنشان کرد: در طول شیوع کرونا علاوه بر توزیع ۲۰ هزار بسته ملزومات بهداشتی به ارزش ۸۰۰ میلیون تومان، ۵ هزار بسته کمک معبشتی به آسیب دیدگان و افراد بی بصاعت با هزینه یک میلیارد تومان، تهیه و توزیع قریب ۶۰ هزار پرس غذا با هزینه کرد ۴۰۰ میلیون تومان و … بین مردم و محرومین توزیع شد.

راه اندازی کارگاه های تولید ماسک در استان

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده از راه اندازی کارگاه تولید ماسک در استان سخن گفت و افزود: ۱۵ کارگاه تولید ماسک در اکثر شهرستانها راه اندازی و تعداد ۱۴۰ هزار ماسک تولید و توزیع شد.

راه اندازی ۲۲ مرکز افق و ۱۰۰ خیمه معرفت

وی در خصوص فعالیتهای اوقاف در حوزه اجتماعی تصریح کرد: با دستور نماینده ولی فقیه دراستان راه اندازی مراکز افق که به نام بقاع متبرکه در راستای کمک به مردم صورت گرفت و ۲۲ مرکز افق در گیلان راه اندازی شد. علاوه بر آن برپایی ۱۰۰ خیمه معرفت در پاسخ به سئوالات شرعی، مشاوره با جوانان ، نوجوانان، خانواده ها ، ازدواج و … از دیگر اقدامات فرهنگی این سازمان بوده است.

مدیر کل اوقاف و امور و امور خیریه گیلان با هزینه کرد ۵ میلیارد تومانی اوقاف از محل موقوفات خیرین طی یک سال اخیر یادآور شد: این هزینه ها در قالب کمک به مستمندان، برگزاری حلسات قرآنی و انجام طرح های مختلف چون طرح تامین دارو درمان و دست های مهربانی ، طرح مهر تحصیلی با تهیه ۶۶۷ بسته لوازم التحریر به ارزش ۲۵۰ میلیون تومان از محل کمک خیرین … هزینه شد.

برپایی ۷۰ حسینیه سیار در ماههای محرم و صفر

 

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده از برپایی ۷۰ حسینه سیار در ایام محرم و صفر خبر داد و گفت: در کنار بقیه کمک خیرین در حل مشکلات مردم و بقاع متبرکه، همچنان مردم ارادت خود را به بقاع کم نکرده و از سال گذشته تاکنون ۳۰ میلیارد تومان در حوزه عمرانی به موقوفات کمک شد.

وی با اشاره به ۱۲ وقف جدید در یک سال گذشته افزود: این موقوفات به مساحت ۵ هزار متر مریع اعم از توسعه و ساخت مساجد و بقاع متبرکه بوده است.

این مسئول استانی با تاکید بر برپایی ۳۶ محفل قرآنی در مراکز افق بقاع متبرکه خاطرنشان کرد: حوزه قرآنی در آموزش عمومی و تخصصی قرآن کریم با حضور ۵۰مربی و ۵۰ کلاس درس در مراکر افق بقاع متبرکه مشغول آموزش تخصصی قرآن کریم هستیم.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان در خصوص مسابقات قرآنی یادآور شد: در مسابقات قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان ۸۷ نفر در حوزه های مختلف از مرحله شهرستانی به استانی راه پیدا کردند که از این تعداد ۱۹ نفر به مرحله کشوری راه پیدا کردند.

وی در ادامه افزود: طی یک سال اخیر ۳ وقف جدید به ارزش ۳۸۵ متر مربع به ارزش ۴ میلیارد و ۳۳۰ میلبون ریال شناسایی شد.

حجت الاسلام والمسلمین از صدور و اخذ ۱۰۰ فقره سند تک برگی در حوزه موقوفات خبر داد و گفت: با دستور رئیس سازمان از کسانی که خودشان علاقه مند هستند در اخذ حق و حقوق موقوفه و طرح دعاوی به سازمان اوقاف و امور خیزیه کمک کنتد در قالب طرح امین ثبت نتم بعمل می آید. و تا امروز ۱۷ امین علاقه مند شناسایی و درحال صدورحکم برای موقوفات هستند.

انعقاد تفاهم نامه با اداره کل کتابخانه های استان

وی با تاکید بر اینکه در وقف به کیفیت تاکید می شود نه به کمیت از تنظیم تفاهم نامه اوقاف با اداره کل کتابخانه ها خبر داد و تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد کتاب هایی که در کتابخانه هاست همه موقوفه است و این نگاه فرهنگی از تاکیدات مقام معظم رهبری است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان یادآور شد: در نیات روز باید به افکار عمومی و مشکلات روز چون بیماری دارو درمان، آسیب های اجتماعی ، مسکن طلاق ، ازدواج و کمک اقتصادی ، کمک به محرومان فقرا و نخبگان فقیر و حوزه های علمی محیط زیست و بحث ایتام و…..بیکاری توجه داشت

وی در خصوص نقش اداره کل اوقاف در تامین مسکن محرومان خاطرنشان کرد: اوقاف و امور خیربه در تامین مسکن محرومان درامد مستقلی ندارد، اما تفاهم نامه ای با مسکن و شهرسازی تحت عنوان مسکن ملی تنظیم شده تا موقوفاتی را به مسکن محرومان اختصاص یابد.