شهردار رودسر در جلسه مشترک شهرداران و دهیاران مطرح کرد عدم توان شهرداران در استفاده ازنیروهای شرکتی در چارتهای خالی
شهردار رودسر در جلسه مشترک شهرداران و دهیاران مطرح کرد عدم توان شهرداران در استفاده ازنیروهای شرکتی در چارتهای خالی

صبح امروز بمناسبت روز سیزدهم تیرماه به مناسبت روز شهردار و دهیار جلسه مشترک شهرداران و دهیاران به ریاست زارعی سرپرست استانداری گیلان و با حضور معاونین استانداری و شهرداران و دهیاران در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.

لیلا پاکیزه _صبح امروز بمناسبت روز سیزدهم تیرماه به مناسبت روز شهردار و دهیار جلسه مشترک شهرداران و دهیاران به ریاست زارعی سرپرست استانداری گیلان و با حضور معاونین استانداری و شهرداران و دهیاران در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.

شهردار رودسر در این جلسه منابع انسانی و مالی را دو مولفه اصلی شهرداریها خواند و بیان داشت: در شهرداریها ما با انواع نیروهای استخدامی، شرکتی قرارداد معین و ….مواجه ایم و از طرفی در شهرداریها شاهد چارتهای خالی هستیم و این در حالی است که شهرداران توان استفاده ازنیروهای شرکتی در این چارتها را ندارند.

زنده دل پرداخت حقوق نیروهای شهرداری ها را بسیار مهم خواند و گفت : با توجه به تغییرات اعمال شده در حقوق وزارتی حقوق دریافتی شهرداریها بسیار کمتر از دیگر سازمانها بوده است.

وی افزود: در خصوص منابع مالی با توجه به کاهش کمک های دولت در تملک های دارایی با توجه به تخصیص ها که بسیار اندک است شهرداران به ناچار فروش تراکم را در پیش گرفتند.

زنده دل با اشاره به تاکیدات وارده بر شهرداران در خصوص ورود به بخش سرمایه گذاران تصریح کرد: با توجه به شیوه نامه های ارائه شده ، شایسته است تا فعالیت های سرمایه گذاری به صورت کار پیمانکاری لحاظ نگردد. بنابراین ضروری است تا نیروهای نظارتی در فرآیند سرمایه گذاری حضور داشته باشند.

شهرداران و دهیاران را سربازان خط مقدم عملیات اجرایی هستند

شهردار صومعه سرا نیز در این جلسه شهرداران و دهیاران را سربازان خط مقدم عملیات اجرایی دانست و گفت: ناوگان حمل و نقل اولین و اصلی ترین مشکل شهرداری، حمل زباله ها بزرگترین مشکل شهرداری های سطح گیلان، فرسودگی ماشین های آتش نشانی، تعیین تکلیف نیروهای شرکتی در پست های حساس، دیرکرد در وصول ارزش افزوده را از دیگر مشکلات شهرداری هاست.

ضرورت تامین امنیت شغلی کارکنان شهرداری

شهردار پره سر و نماینده شهرداران استان شهردار بودن را کار سختی خواند و اذعان داشت: شهرداران مسئولیت های زیاد اما اختیارات اندکی دارند.

شهابی با تاکید بر ضرورت تامین امنیت شغلی کارکنان شهرداری یادآور شد: بسیار ناگوار است که نیروی شرکتی را به عنوان آتش نشان در دل آتش روانه کنیم بنابراین شایسته است تا با کمک مسئولین استانی در خصوص تغییر وضعیت کارکنان شهرداری ها بازنگری گردد.

وی خاطرنشان کرد: در بحث حقوقی شهرداریها، باید گفت که شهرداردر ارائه خدمت به مردم بازنده نیست. اما در دادگاهها اکثرا بازنده هستند به دلیل عدم حمایت حقوقی از شهرداران در سطح استان شهرداران در دادگاهها بازنده هستند.

شهردار پره سر با تاکید بر اینکه تخصیص ها و برنامه ریزی ها باید به واقعیت نزدیک شود، یادآور شد:
عدم تیدیل وضعیت و جذب نیروها، تعامل سازمانهای نظارتی با شهرداریها، و برخوردهای چکشی و نظارتی سخت ، عدم حمایت فرمانداران از شهرداران از دیگر مشکلات شهرداران است.

عدم استقلال مالی دهیاران، دفن زباله در روستای سراوان، مشکلات زمین های روستایی با توجه به اجرای طرح هادی و راه اندازی سامانه سیما، نحوه توزیع اعتبارات در دهیاریها، امنیت شغلی دهیاران ، عدم همخوانی میزان وظایف دهیاران با اختیارات
بیمه دهیاران پاره وقت و… از اهم مشکلات مطروحه توسط دهیاران در این جلسه بود که به بحث و بررسی و تبادل نظر پرداخته شد.