محفل ادبی (( دو دستان)) در کوچصفهان افتتاح شد
محفل ادبی (( دو دستان)) در کوچصفهان افتتاح شد

رشت - ایده آل خبر - " محفل ادبی دودستان" مؤسسه فرهنگ گیل کوچصفهان با حضور اهالی فرهنگ و هنر با رعایت پروتکل های بهداشتی عصر روز گذشته(۱٠،تیر) افتتاح شد.

به نقل از ایده ال خبر – « حمیدنظرخواه علیسرایی» در آئین افتتاحیه این محفل ادبی، با بیان اینکه کوچصفهان از دیرباز خاستگاه فرهنگ و فرهنگ دوستان بوده و خواهد بود گفت: فرهنگ و فعالیت های فرهنگی اولویت اول اکثر فعالان در این عرصه است.
رئیس مؤسسه فرهنگ گیل کوچصفهان با اشاره به اینکه محفل ادبی دودستان مؤسسه فرهنگ گیل کوچصفهان قرار است با همراهی هیات اجرایی (حمید نظرخواه علیسرایی، آرش دل ور رودکلی، حسین نیک، فریده صفر نژاد، حجت خوشخو علیسرایی) فعالیت های فرهنگی خود را دنبال کند، در خصوص نام «دودستان» بیان کرد: «عبدالرحمان عمادی» در کتاب چند صد نام دریای خزر در تعریف دودستان می نویسد: از ابرهای تیره و سیاه چنانکه گوئی (دود) بر فراز زمین گرد آمده و دودستان را درست کرده است، و دیگر اینکه آب دائیتی رود (سفید رود) به } دودستان =کوجستان= کوچستان، سرزمین کوچ اسبان که نام قدیم کوچسفهان بوده{ می ریخته و از آنجا به دریای خزر جریان داشت.
وی تصریح کرد: واژه دودستان یا سرزمین دود و بخار و یا کرم، چه کرم ابریشم و چه کرم های دیگر وصف طبیعی این منطقه بوده است.
نظرخواه «دودستان» را همچنین قدیمی ترین نام شهر کوچصفهان امروزی دانست و اضافه کرد: این محفل ۲ هفته یکبار به صورت مجازی و اگر شرایط کرونایی مناسب بود ماهانه به صورت حضوری برنامه خواهد داشت.

گفتنی است، در این مراسم ابوذر افشنگ، غلامحسن عظیمی، بهمن حسین زاده، حسین نیک، فریده صفرنژاد، مهرداد قلی پور، محمد رضا رئوفی صوفیانی و محمد رضا رازقی از جمله شاعرانی بودند که شعر خواندند.
همچنین موسیقی سنتی توسط استاد فریدون طالبی مامودانی از خوانندگان پیشکسوت کوچصفهانی به همراه نوازندگی هومن شکیبی، اجرا شد.