مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان  ۱۳ پروژه در بخش فوق توزیع از دی ماه سال گذشته کلید خورد
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان  ۱۳ پروژه در بخش فوق توزیع از دی ماه سال گذشته کلید خورد

همزمان با روز بهره وری و بهینه سازی مصرف برق نشست خبری مهندس بلبل آبادی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان با جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

 

 

لیلا پاکیزه _پایگاه خبری تحلیلی ایده آل خبر ،همزمان با روز بهره وری و بهینه سازی مصرف برق نشست خبری مهندس بلبل آبادی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان با جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

تامین انرژی برق مطمئن و پایدار مشترکین در سطح انتقال و فوق توزیع از مأموریتهای اصلی برق منطقه ای گیلان است.

عظیم بلبل آبادی در این نشست با تبریک این روز، ماموریت شرکت برق منطقه ای در سه حوزه تولید، انتقال، توزیع و فوق توزیع برق تشریح کرد و بیان داشت: میزان تولید برق در سطح گیلان از ۸ نیروگاه بزرگ و کوچک با ظرفیت ۲۸۲۶ مگا وات در حال بهره برداری است .

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان با تاکید بر اینکه به زودی یک نیروگاه مولد در مقیاس کوچک ۲۵ مگاواتی بر جمع تولید برق استان اضافه می شود گفت: این نیروگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی با هزینه ای بیش ازیکصد میلیارد تومان به زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

بهره برداری از صد و بیست میلیارد تومان پروژه در سطح انتقال و فوق توزیع در سال ۹۶

وی تامین انرژی برق مطمئن و پایدار مشترکین در سطح انتقال و فوق توزیع را مأموریتهای اصلی برق منطقه ای عنوان کرد و افزود: در سال ۹۷ معادل ۹۶ میلیارد تومان پروژه مورد بهره برداری و افتتاح قرار گرفت و ۲۴ میلیارد تومان پروژه هم بهره برداری شد اما هنوز به افتتاح رسمی نرسیده است

عظیم بلبل آبادی تصریح کرد: در سال ۹۶ مجموعا صد و بیست میلیارد تومان پروژه در سطح انتقال و فوق توزیع مورد بهره برداری قرار گرفت.

پیشی گرفتن میزان تولید برق بر میزان مصرف

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان یادآور شد: رشد مصرف صنایع سنگین درسال ۹۷ در مقایسه با سنوات گذشته ۱۷/۹ درصد رشد دارد که نشان از اشتغالزایی تولید است.

وی میزان تولید برق گیلان بیش از مصرف عنوان کرد و بیان داشت: با توجه به ظرفیت ۸ نیروگاه مورد بهره برداری میزان انزلی برق در استان پایین تر از میزان تولید ان است. به عبارتی بیشترین مصرف سال گذشته در نهم مرداد به میزان ۱۸۳۵ مگاوات بوده که در مقایسه با ظرفیت تولید برق به میزان دو هزار و ۸۲۶ مگاوات است حاکی از ان است که میزان تولید بیش از مصرف است و مازاد تولید به استان های همجوار تبادل یا صادر می شود

بلبل آبادی با تاکید بر اینکه برق گیلان در بخش تولید با هیچگونه چالشی روبرو نیست، تصریح کرد: با توجه به رشد مصرف انتقال و شبکه فوق توزیع حاکم در صنعت برق کشور نیازبه سرمایه گذاری بیشتر و احداث شبکه های جدید است.

او گفت: شرکت برق منطقه ای گیلان در دی ماه ۹۶ با در نظر گرفتن محدودبت های مالی صنعت برق، به منظور جلوگیری از بازگذاری بیش از حد برخی از پست ها، اقدام به شناسایی و برنامه ریزی برای جابجایی تعدادی از ترانسفورماتورها براساس میزان بارگیری و ظرفیت پست های انتقال و فوق توزیع کم بار و پربار کرد.

وی افزود: ۱۳ پروژه در بخش فوق توزیع از دی ماه سال گذشته کلید خورد که باز به روال گذشته نیاز به ۲۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بود اما در حال حاضر با صرفه جویی ۱۵۰ میلیارد تومانی در حال سرمایه گذاری هستیم .

ارائه طرحی نو از سوی شرکت برق منطقه ای گیلان به شرکت توانیر. در راستای گذر از پیک مصرف

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان با اشاره به ارائه طرحی نو از سوی شرکت برق منطقه ای گیلان به شرکت توانیر. در راستای گذر از پیک مصرف بیان داشت: با انجام مطالعات انجام شده توسط شرکت برق منطقه ای گیلان پروژه ای کشوری به نام ایده به کار گیری از ظرفیت آزاد تجهیزات موجود در حال بهره برداری در شبکه ابلاغ شد و در صورت عملیاتی و اجرای شدن این ایده ۱۵ هزار مگاوات امپر در سطح فوق توزیع ۶۳ مگاوات ظرفیت آزاد وجود خواهد داشت که میتواند مورد بهره برداری قرار گیرد

وی افزود: بار مالی این پروژه حدود ۴۵۰ میلیارد تومان است و ۲ هزار و دویست و پنجاه میلیارد تومان پروژه از این طریق می تواند مورد بهره برداری قرار گیرد.

بلبل آبادی با تاکید بر تنگناهای مالی شرکت برق منطقه ای گیلان در سال ۹۷ تصریح کرد: این شرکت در راستای تامین برق مشترکین صنعتی تجاری و خانگی بحث احداث پروژه های جدید را در دست اقدام دارد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان تصریح کرد: شرکت برق منطقه ای گیلان در بحث توسعه و احداث پستهای جدید پروژه ای معادل ۳۰۰ میلیارد تومن به مناقصه گذاشت ، از اوایل سال جدید آغاز به کار کرده و طی دو سال و نیم آینده به بهره برداری خواهد رسید.

صنعت برق صنعتی بسیار هزینه بر و زمانبر است

وی صنعت برق را صنعتی بسیار هزینه بر و زمانبر دانست و گفت: برای احداث یک نیروگاه ۶  تا ۷ سال زمان و یک میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است و همچنین معادل این مبلغ نیز برای شبکه انتقال و فوق توزیع جهت انتقال برق به مصرف کننده نیاز است.

ضرورت مصرف هوشمندانه توسط مشترکین در انرژی بصورت عام و انرژی برق بطور خاص

عظیم بلبل آبادی با تاکید بر ضرورت مصرف هوشمندانه توسط مشترکین در انرژی برق به طور خاص تصریح کرد: انرژی برق به هر میزانی که ضروری و مورد نیاز است میتوانیم استفاده کنیم اما تاکید بران است تا از انرژی برق به صورت هوشمندانه استفاده کنیم

وی افزود: ۲۱ هزار مگاوات از ۵۷ هزار مگاوات مصرف کشور فقط مربوط به سیستم های سرمایشی است لذا در مصرف کولرها تنها بایک اقدام کوچک یعنی تنظیم درجه کولر بین ۲۴ تا ۲۶ درجه میتوان با یک صرفه جویی ده درصدی معادل دو میلیارد دلار مواجه شد.

ایران حائز رتبه ۱۸ در مصرف برق در سطح جهان است

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان، کشور ایران را حائز رتبه ۱۸ در مصرف برق در سطح جهان عنوان کرد و بیان داشت: سرانه مصرف برق خانگی کشور بیش از ۳ هزار کیلو وات است یعنی سه برابر بیش از سرانه کشورهای اروپایی است.