مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور در دیدار با استاندار گیلان: پروژه احداث مدول دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان بزرگترین پروژه آبرسانی است که در سطح کشور از طریق BOT در حال اجراست.
مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور در دیدار با استاندار گیلان: پروژه احداث مدول دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان بزرگترین پروژه آبرسانی است که در سطح کشور از طریق BOT در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور در دیدار با استاندار گیلان: پروژه احداث مدول دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان بزرگترین پروژه آبرسانی است که در سطح کشور از طریق BOT در حال اجراست.

 

ایده آل خبر _به گزارش دفتر روآبط عمومی و آموزش”همگانی شرکت آب و فاضلآب استان گیلان . صبح امروز در نشست مدیرعامل شرکت مهندسی آبفای کشور ، معاونین شرکت مهندسی و مدیران عامل شرکت های آب و فاضلآب شهری و روستایی با استاندار گیلان در حضور نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی روند اجرای پروژه های آب و فاضلآب استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مهندس جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور طی سخنانی با تاکید براینکه پروژه آبرسانی از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان بزرگترین پروژه آبرسانی است که از طریق BoT در کشور در حال اجراست افزود: بخش هایی از پروژه اجرا شده و با تلاش مجموعه همکاران آبفای گیلان با بهره برداری از این پروژه ۳ مترمکعب به میزان تولید آب موجود افزوده خواهد شد .

وی همچنین افزود: با بهره برداری از این پروژه در سال آتی امیدواریم بخشی از مشکلات حاشیه شهر رشت نیز مرتفع گردد. مهندس جانباز با اشاره به ارتقاء شاخص تامین آب روستاها در همگرایی دولت و مجلس افزود: ۱۸۰ هزار نفر آز جمعیت روستایی و ۳۰۰ روستای استان از اب شرب بهداشتی بهره مند شدند.

وی همچنین به نگاه ویژه وزارت نیرو به پروژه های آب و فاضلاب اشاره کرد و افزود: اولویت اجرای پروژه های فاضلاب به شهرهای شمالی و چند شهر گیلان داده شد و به لحاظ اجرای پروژه های زیست محیطی گیلان از سایر استان ها جلوتر است.

مهندس جانباز همچنین خاطرنشان کرد: پروژه های فاضلاب رشت نیازمند ۶۰ میلیارد تومان اعتبار است که با پیش بینی طرح ضربتی و تامین اعتبار تا پایان سال مالی ۱۴۰۰ برای اجرای پکیج فاضلاب شهر رشت کارسازی شود تا فاضلاب این شهر ساماندهی گردد.

وی همچنین تصریح کرد: دولت در اجرای پروژه های خدمات رسانی نگاه ویژه دارد که در برخی موارد ۲۱۰ درصد تخصیص اعتبار داشته و در خصوص منابع مالی بند ب تبصره ۵ نیز در استان کارسازی شده است.

سپس دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان بابیان اینکه برخورداری از اب شرب سالم و بهداشتی از دغدغه جدی مردم است تصریح کرد: این خواسته به حق مردم است چون میانگین بارش استان بالغ بر ۱۱۰۰ میلیمتر است، پس باید در تحقق این مهم کوشش بیشتری صورت پذیرد.

وی با اشاره به اینکه تلاش مجموعه شرکت آب و فاضلاب در تامین آب استان مجدانه بوده افزود: این نگاه باید تشدید گردد. وی همچنین گفت: باتوجه به ابلاغ اعتبارات، برای خدمتگزاران مردم در تامین آب بهداشتی و سالم وظیفه سختی است و با توجه به مشکلات استان انتظار داریم از محل تنش اعتبار بیشتری برای گیلان پیش بینی گردد و با تامین اعتبار مورد نیاز پروژه های فاضلاب رشت در هفته دولت سال ۹۹ و ۱۴۰۰ شاهد اجرایی شدن و بهره برداری از این پروژه ها باشیم.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد با تصمیمات و دستاوردهای حاصل از این نشست شاهد افزایش و ارتقای سطح شاخص بهره مندی آب استان باشیم.

گفتنی است در ابتدای این نشست سید محسن حسینی رییس هیات مدیره و مدیرعامل آبفای گیلان با اشاره به اینکه ۹۹.۹۳ درصد جمعیت شهری رشت تحت پوشش خدمات وآبرسانی قرار دارند افزود:۱۴۰ هزار اشتراک در رشت از خدمات آب شرب بهداشتی و سالم برخوردارند.

مدیرعامل آبفای گیلان مجموع اعتبارات مورد نیاز برای آبرسانی به شهرهای رشت را ۷۵ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: برنامه ریزی برای تامین اعتبار این پروژه ها در اولویت است.

وی در ادامه گفت: پروژه آبرسانی به خشکبیجار نیز آغاز شده و در مرحله بعد، آبرسانی از خشکبیجار به لشت نشا و سپس کوچصفهان انجام خواهد شد که علاوه بر جمعیت شهری ، روستاهای در مسیر نیز از آن برخوردار خواهند شد.

کوچکی نژاد یکی از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیزبا اشاره به مشکلات تامین آب مناطق حاشیه رشت اظهار داشت: انتظار می رود با بهره برداری از مدول دوم تصفیه خانه بزرگ اب گیلان مشکلات این حوزه مرتفع شود و تدابیری برای پروژه های آبرسانی به ۱۰۰۰ روستا نیزاتخاذ و سهم گیلان از صندوق توسعه ملی و تبصره ۵ بند ب مشخص گردد.

همچنین حسنی دیگر نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و رییس مجمع نمایندگان گیلان نیز ضمن تقدیر از جدیت در اجرای پروژه ها و پیگیری تامین آب روستاها، خواستار تسریع در بهره برداری از پروژه تصفیه خانه بزرگ آب گیلان شد.