مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان وقف تلاقی عقل دین و ثروت است/۱۶۰۰ رقبه در گیلان طی سالجاری سند دار شده است
مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان وقف تلاقی عقل دین و ثروت است/۱۶۰۰ رقبه در گیلان طی سالجاری سند دار شده است

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان وقف تلاقی عقل دین و ثروت است/1600 رقبه در گیلان طی سالجاری سند دار شده است

لیلا پاکیزه _ ایده آل خبر _صبح امروز ستار علیزاده در نشست خبری که به مناسبت هفته وقف در دفتر مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان برگزار شده بود بیان داشت: وقف هم مانند سایر موضوعات دینی که تبدیل به فرهنگ عمومی و فراگیر تبدیل و گرایش مردم بدان بیشتر شود باید به بیشتر به تبیین متصنع وقف پرداخت.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با تاکید بر پیشینه مناسبت ارتباط بین رسانه و اوقاف تصریح کرد: ظرفیت عظیم رسانه در تبیین وقف بسیار موثر خواهد بود بنابراین هرقدر ارتباط مدیران اوقاف با رسانه بیشتر گردد، مردم بیش از پیش به این موضوع گرایش پیدا خواهند کرد.

وی افزود: با توجه به همه زحمات انجام شده اما متاسفانه همچنان آنگونه که شایسته است وقف بین مردم تببین نشده است لذا بایستی با استفاده از ابزارهای گوناگون فرهنگی به ضابطه مند کردن موضوع وقف پرداخت.

وقف معرف شخصیت دینی بشر

ستار علیزاده وقف را میراث بشر و حافظ قرآن و افکار دینی خواند و خاطرنشان کرد: وقف معرف شخصیت دینی بشر است و وقف تلاقی عقل دین و ثروت است، وقف یک بسته نورانی با محتوای کلیه خوبی هاست.

مدیر اوقاف و امور خیریه استان با تاکید بر ضرورت تعامل بیش از پیش رسانه با موضوع وقف و نقش بی بدیل رسانه در فرهنگ سازی این أمر مهم تصریح کرد:  رسانه می تواند در تحقق شعار همه واقف باشیم  کمک رسان خوبی باشد . رسانه در چگونگی تبیین وقف و آگاهی بخشی نیازهای روز جامعه در زمینه وقف می تواند همراه و همگام با مسئولین أمر در توسعه وقف باشند.

فعالیت اوقاف در سه حوزه موقوفات،قرآن و بقاع متبرکه

این مدیر استانی با اشاره به حوزه های گوناگون زیست محیطی و اقتصادی و فرهنگی وقف یادآورشد: اوقاف در سه حوزه موقوفات، قرآن و بقاع متبرکه فعالیت و برنامه های اجرایی گوناگون دارد.

او گفت: در حوزه ترییت حافظان قرآن کریم اداره کل اوقاف و امور خیریه استان با حضور۳۳۰ مربی در ۳۶۱ کلاس قرآنی و یک مرکز حفظ قرآنی ۲۵۰۰ نفر در حوزه قرآن فعالیت دارند.

علیزاده تصریح کرد: از سال قبل تاکنون ۱۰ موقوفه قرآنی راه اندازی شده است و در برنامه آیین تجلیل از ماندگاران قرآنی از ۱۰۰ نفر تقدیر شد.

علیزاده تعداد بقاع متبرکه را ۹۴۱ بقعه اعلام کرد و گفت: برای ۱۲۲۰ نفر حکم هئیت امنای این بقاع صادر شد. همچنین
۲ میلیارد و ۹۷۰ میلبون تومان اجرای نیات واقفین بوده است.

مدیر کل امور اوقاف و امور خیریه گیلان با اشاره به مشکلات متعدد اقتصادی گفت: ۳۸۰ میلیارد ریال در قالب طرح مودت تنها در گیلان توسط عموم مردم  به بقاع کمک مالی شده که البته این آمار جدا از نذورات و موقوفات است.

وی از تشکیل ۲۰ انجمن یاوران وقف در سال جاری خبر داد و تصریح کرد: در سال جاری ۲۳۰ خیمه معرفت برگزار شد و نزدیک ۹۵۰ روحانی اعم از بومی و اعزامی از قم  به این خیمه ها در طول سال اعزام شد.

آزاد سازی سه زندانی در سالجاری برای نخستین بار

ستار علیزاده با تاکید بر آزاد سازی سه زندانی در سالجاری برای نخستین بار خاطرنشان کرد: در هفته وقف ۲۰۲ برنامه اعم ازنشست های خبری و دیدار با مسئولین و برنامه های فرهنگی و ….برگزار خواهد شد.

مدیر کل اوقاف گیلان از سند دار شدن ۱۶۰۰ رقبه در سالجاری خبر داد و افزود: ۶۰۰ رقبه دیگر نیز در حال اخذ سند است.

وی ازوجود ۲۳ هزار ۹۹۲ رقبه در گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: مجموع مفاصا حساب صادر شده برای موقوفات استان ۲۲۱۸ مورد بوده است به مبلغ ریالی بیش از ۱۶۱ میلیارد ریال بوده است.

علیزاده در خصوص  تکمیل و برنامه های عمرانی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گیلان تصریح کرد: در حوزه تکمیل فعالیت های بقاع متبرکه ۱۱۲۸۰ متر مربع کار شده که با پیشرفت فیزیکی ۸۴ درصد ۲۵ میلیارد ریال هزینه شده است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان در خصوص بازسازی و توسعه بقاع و اماکن متبرکه یادآور شد: در این حوزه نیز ۴۲۵۰ متر مربع از بقاع متبرکه با هزینه کرد ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی افزود: در حوزه بازسازی،  نگهداری و تغییر موقوفات نیز ۷۳۰ مترمربع از موقوفات با هزینه کرد ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال هزینه شده است.

علیزاده با تاکید بر اینکه کل فعالیتهای عمرانی در محل۱۴۰ بقعه بوده است، تصریح کرد: در طی یک سال اخیر ۳۵ میلیارد ریال در حوزه عمرانی هزینه شده است.

دسترسی آسان به بقاع متبرکه بوسیله اطلس بقاع متبرکه

مدیر کل اوقاف و امور خیریه گیلان از تهیه اطلس بقاع متبرکه جهت دسترسی آسان عموم جامعه به بقعات استان خبر داد و بیان داشت: این اطلس برای ۹۰۰ بقعه تهیه و تدوبن شده است لذا بدون نیاز به پرس و جو با استفاده ازمکان یاب های گوناگون میتوان به راحتی مسیریابی کرد.

این مدیر استانی با تاکید بر اینکه پروژه عمرانی هتل امامزادگان قاسم و ابراهیم در مراحل نهایی است اذعان داشت: این هتل به مساحت ۱۰۴۰ متر مربع با هزینه کرد ۲۰ میلیارد ریالی است که می تواند ده شغل جدید را ایجادنماید.

علیزاده خاطرنشان کرد: پروژه تجاری بیستون رشت نیز در دو طبقه و دوباب مغازه ساخته شده که می تواند برای ۴ نفر ایجاد اشتغال نماید. همچنین بخش مغازه تجاری پروژه سید محمد مژده بلسبنه با هزینه کرد ۳۵۰ میلبون تومان از محل نذورات مردمی کاملا اجرایی شده است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه در راستای پروژه توسعه زیرساخت اقامتی بقعه آقا سید حسینی لاهیجان نیز گفت: این پروژه هم با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی می تواند برای ۲۶ نفر ایجاد اشتغال نماید.