مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان :تمامی اقشار جامعه باید دارای بیمه باشند
مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان :تمامی اقشار جامعه باید دارای بیمه باشند

مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان :تمامی اقشار جامعه باید دارای بیمه باشند

دکتر علی اکبری مدیر کل بیمه سلامت استان گیلان در نشست هم اندیشی با رسانه های گروهی استان با بیان اینکه آیین نامه اجرایی پوشش بیمه اجباری پایه “همگانی سلامت” ابلاغ شده است، بیان کرد:بر اساس این مصوبه،دولت حمایت ویژه ای از اقشار کم درآمد دارد.
مدیرکل بیمه سلامت گیلان افزود:اقشار کم درآمد و اقشاری که تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای نیستند به مدت ۶ ماه (مهرماه الی پایان سالجاری) فرصت دارند جهت دریافت دفترچه و استفاده از خدمات بیمه همگانی سلامت ثبت نام کنند.
وی با اشاره به تقسیم بندی دهک های جامعه جهت استفاده از خدمات بیمه همگانی سلامت خاطرنشان کرد:در گروه نخست؛ اقشار دهک پایین جامعه (دهک های یک ، دو و سه) که درآمدی کمتر از ۴۰ درصد حداقل حقوق و دستمزد مشمولان قانون کاررا دارند از خدمات بیمه همگانی سلامت برخوردار و حق سرانه آنها بصورت ۱۰۰درصد از سوی دولت پرداخت می شود.
علی اکبری ادامه داد:در گروه بعدی افرادی که بر اساس آزمون تامین اجتماعی درآمدی بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد حداقل حقوق مشمولان قانون کار را داشته باشند در دهک چهارم قرار می گیرند وتنها۵۰ درصد حق سرانه آنها توسط دولت پرداخت می شود.
وی تصریح کرد:گروه سوم ؛ خانوارهایی هستند که درآمدی معادل حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می کنند که این گروه می بایست ۱۰۰ درصد حق سرانه خود جهت استفاده از بیمه همگانی سلامت را پرداخت کنند.
وی با اشاره بر اینکه تمامی اقشار جامعه باید دارای بیمه باشند ، گفت:دهک های ۵ به بالا باید حق سرانه بیمه را خودشان پرداخت کنند.
اکبری در ادامه در مورد نحوه ثبت نام در سامانه گفت:متقاضیان ثبت نام می توانند به نشانی الکترونیکی http:lleservices.ihio.gov.irliscl مراجعه کنند.

مدیر کل بیمه سلامت گیلان با اشاره به اجرای ۴ طرح الکترونیکی بیمه سلامت در استان اظهار داشت: استحقاق سنجی ، نظام ارجاع الکترونیک ، پردازشگری اسناد الکترونیکی و نسخه نویسی الکترونیکی ، ۴ پروژه بیمه سلامت در راستای دولت الکترونیک است و استان گیلان نیز جزء ۶ استان پایلوت کشور برای اجرای این طرح ها می باشد.
وی با بیان اینکه طرح استحقاق سنجی طی سال ۹۶ در استان گیلان اجرا شده است ،افزود: بیمه سلامت استان در اجرای این طرح بروز و آنلاین است.
مدیر کل بیمه سلامت گیلان خاطرنشان کرد:اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک نیز هم اکنون در مطب های پزشکی شروع شده و امید است تا پایان سالجاری اجرای آن ۸۰ الی ۱۰۰ درصد پیشرفت داشته باشد.
وی یادآورشد:طرح نسخه نویسی الکترونیک در همه استان ها در یک شهرستان انجام شده اما در استان گیلان استارت اجرای این طرح در همه شهرها زده شده است.
علی اکبری با اشاره به مزایای طرح نسخه نویسی الکترونیک افزود: اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک نیازمند همکاری همه پزشکان است.
وی ، دسترسی آسان به اطلاعات و مدیریت پرونده پزشکی بیمار، کنترل همپوشانی بیمه ‌ای بیمار، مدیریت هزینه و منابع و … را از مزایای اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک عنوان کرد.
دکتر اکبری با بیان اینکه درنسخه نویسی الکترونیک بیماربا مراجعه به پزشک تحت پوشش این برنامه ، دیگر به دفترچه نیازی ندارد ، اذعان داشت: تنها با ارائه کد ملی ، هویت بیمار و پوشش بیمه‌ ای او تایید و شناسه رهگیری تولید و جایگزین دفترچه می‌شود.
وی ادامه داد: پس از طی این مراحل، بیمار متناسب با تجویز، به هر جایی که لازم است می تواند مراجعه کند و با شناسه رهگیری اقدام درمانی را انجام ‌ دهد.
مدیر کل بیمه سلامت گیلان تصریح کرد:پزشکان با توجه به منابع محدود از تجویز آزمایشات ، داروی تکراری و غیرضروری خودداری کنند و با ارائه خدمات بهینه به بیماران و مدیریت هزینه ، سازمان بیمه سلامت را یاری دهند.
پرداخت هزار و ۷۱۳ میلیارد ریال به طرف های قرارداد طی ۵ ماهه نخست سالجاری
دکتر اکبری در خصوص پرداختی های بیمه سلامت استان گیلان به طرف های قرارداد با این مجموعه اظهار داشت:در ۵ ماهه نخست سالجاری هزار و ۷۱۳ میلیارد ریال معادل ۱۷۱ میلیارد تومان به طرف های قرارداد بخش خصوصی و دولتی با بیمه سلامت استان پرداخت شده است که بخشی از آن مربوط به سال گذشته و بخشی نیز مربوط به سالجاری است.
وی ادامه داد:۲۵ درصد از مطالبات پرداختی سال ۹۷ باقی مانده که به زودی پرداخت می شود.
مدیر کل بیمه سلامت استان با بیان اینکه پرداختی های خرداد ماه سالجاری نیز به طرف های قرارداد انجام شده ، گفت: پرداختی بیمه سلامت گیلان به طرف های قرارداد بروز شده است.
راه اندازی سامانه ۱۶۶۶ در راستای برقراری ارتباط مستقیم مردم و مدیران ارشد بیمه سلامت
وی راه اندازی سامانه ۱۶۶۶ را نیز در راستای برقراری ارتباط مستقیم مردم و مدیران ارشد سازمان عنوان کرد و گفت:این سامانه به عنوان پل ارتباطی مستقیم آماده دریافت نظرات و پاسخگویی به اقشار تحت پوشش بیمه سلامت است.
وی با اشاره به هفته بیمه سلامت “روز ملی سلامت” ۳ الی ۹ آبان ماه سالجاری تصریح کرد:حضور در گلزار شهدا و تجدید میثاق با شهدا ، سخنرانی در نماز جمعه سراسر استان ، برگزاری مسابقات فرهنگی ، ورزشی ، هنری و … از ویژه برنامه های اجرایی این هفته است.
لازم به ذکر است؛هم اکنون تعداد جمعیت بیمه شدگان سلامت در استان گیلان یک میلیون و ۳۴۴ هزار و ۸۷۷ نفرمی باشد