مصرف لوازم برقی خود را سرانگشتی محاسبه کنید/ هر وسیله چند کیلووات ساعت؟
مصرف لوازم برقی خود را سرانگشتی محاسبه کنید/ هر وسیله چند کیلووات ساعت؟

رشت - ایده آل خبر - هنگامی که صحبت از رعایت الگوی مصرف برق می‌شود، این سوال مطرح است که از کجا بدانیم وضعیت مصرف لوازم الکتریکی خانوار از چه قرار است؟ کدامیک پرمصرف و کدام وسیله مصرف بهینه دارند. پاسخ این پرسش بسیار ساده است و کافی است به برچسب مشخصات فنی دستگاه نگاهی بیندازید.

به گزارش ایده آل خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، میزان مصرف برق لوازم خانگی از موضوعاتی است که کمتر مورد توجه عموم مردم و مشترکان برق کشور قرار دارد، این در حالی است که در کشورهای فاقد منابع انرژی  فسیلی و بی‌بهره از امتیاز برق یارانه‌ای، اساسی‌ترین معیار انتخاب، خرید و استفاده از لوازم الکتریکی “میزان مصرف برق” آن است. بنا بر آمارها حدود ۹۰ درصد برق در ایران توسط نیروگاه‌های حرارتی و با سوختن منابع تجدید ناپذیر انرژی کشور یعنی “نفت (فرآورده های نفتی) و گاز (سوخت عمده نیروگاه‌ها)” کشور تولید می‌شود و انرژی الکتریسیته تولید شده با بهای پائین و یارانه‌ای در اختیار مشترکان برق قرار می‌گیرد، به همین دلیل نیز انرژی برق از نگاه اقتصادی مصرف کنندگان یا همان مشترکان برق محصولی ارزشمند و مهم تلقی نشده و شاهد اتلاف و هدررفت آن در هر کوی و برزن هستیم.
در عین حال بی‌توجهی و بی‌اطلاعی از میزان مصرف لوازم برقی، سبب سوء استفاده از این خلاء و برخی ابهام آفرینی‌ها به خصوص در فضای مجازی شده است. ابهاماتی که ضمن زیر سوال بردن الگوی مصرف و پاسخگویی آن در برابر نیاز خانوار، آن را بهانه‌ای برای افزایش تعرفه می‌دانند، در حالی که هر کس با حساب و کتابی سرانگشتی قادر است میزان مصرف لوازم برقی خود را محاسبه کرده، یک به یک از وضعیت مصارف آنها مطلع شده و خود را با  الگوی مصرف تطبیق دهد. هر چند بر اساس آمارها هم اکنون نیز مصارف بسیاری از خانوارها زیر الگوی مصرف قرار دارد.
بر این اساس کافی است سری به برچسب مشخصات فنی دستگاه‌های برقی که در قسمت پشت و یا زیر آنها درج شده است بزنیم و میزان مصرف برق هر وسیله را بررسی و ارزیابی کنیم.

محاسبه مصرف بر اساس «وات»اگر به برچسب لوازم برقی توجه کنید، عددی را مشاهده خواهید کرد که مقابل آن حرف W و به عبارتی «وات» به چشم می‌خورد که نمایانگر توان مصرفی است، مثلا (W250). یک وات در واقع مقدار انرژی مصرفی یک دستگاه در بازه زمانی یک ثانیه است و ارقام درج شده معمولاً بیشترین توانی است که یک وسیله الکتریکی با آن کار می‌کند. در عین حال معیار محاسبه قبوض برق کیلووات ساعت بوده و لازم است میزان مصرف برق به کیلووات ساعت محاسبه شود.
برای این کار کافی است عدد وات را در مقدار ساعات مصرف لوازم برقی در روز، هفته یا ماه ضرب کنیم. مثلا از یک جاروبرقی ۱۰۰۰ وات در ماه حدود ۸ ساعت استفاده می‌کنیم. بنابراین
                                                      8000 =1000× ۸ ساعت
از آنجایی که هر کیلووات ساعت ۱۰۰۰ وات است، حاصل ضرب را بر ۱۰۰۰ تقسیم کرده و میزان مصرف به کیلووات ساعت به دست می‌آید.
                                                                8=1000÷۸۰۰۰
به گفته کارشناسان متوسط مصرف یک یخچال در روز را باید ۸ ساعت در نظر گرفت و با ضرب ساعات مصرف روزانه در تعداد روزهای ماه مصرف ماهانه آن را به دست آورد.