نشست مشترک روسای دانشگاه ها و مر اکز آموزشی استان با مجمع نمایندگان گیلان برگزار شد
نشست مشترک روسای دانشگاه ها و مر اکز آموزشی استان با مجمع نمایندگان گیلان برگزار شد

در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید، نشست مشترک مجمع نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و آموزش و پرورش استان گیلان در رشت برگزار شد.

ایده آل خبر _به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ صبح امروز-پنجشنبه نشست مشترک مجمع نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی با روسای دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی و آموزش پرورش استان در سالن اجلاس پردیس دانشگاه گیلان در رشت برگزار شد و در این نشست عمده ترین الزامات، اولویت ها و چالش‌های آموزشی، پژوهشی و رفاهی دانشجویان و دانش آموزان مورد بحث و تبادل نظر شرکت کنندگان قرار گرفت.

دکتر محمد صادق حسنی – رییس مجمع نمایندگان گیلان، در نشست نمایندگان با مدیران مراکز آموزش عالی و آموزش و پرورش، بر ضرورت لحاظ رویکرد بومی فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان تاکید کرد و از آمادگی اعضای مجمع برای پیگیری اولویت‌های آموزشی، تحقیقاتی و اعتباری گیلان در سطح ملی خبر داد.

محمد صادق حسنی با اشاره به ضرورت تقویت دانشگاه ها و مراکز آموزشی استان گیلان، افزود: دانشگاه ها و مجموعه مراکز علمی، پژوهشی و آموزشی استان می توانند با معرفی یک نماینده ی ویژه به مجمع نمایندگان گیلان، زمینه ی استمرار پیگیری های ملی و استانی را در این خصوص فراهم نمایند.

دکتر ارسلان سالاری-سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نیز ضمن تسلیت ماه محرم و تقدیر از برگزار کنندگان این نشست گفت: بیش از سه دهه از قدمت دانشگاه علوم پزشکی گیلان می گذرد، در حالی که هنوز ساختمان برخی از دانشکده ها و معاونت های آن استیجاری بوده و یک سایت دانشگاهی کامل ندارد تا ساختمان های ستادی،دانشکده ها و امکانات آموزشی، پژوهشی و خوابگاهی و… در آنجا متمرکز باشند و این امر سبب  گردیده تا سالانه دانشگاه هزینه های زیادی را متحمل شود.

وی ادامه داد: از زمان راه اندازی دانشکده پرستاری رشت تا کنون حتی یک اتاق هم به این مجموعه اضافه نشده است، در حالی که هر ساله تعداد دانشجویان و رشته های تحصیلات تکمیلی این دانشکده رو به افزایش بوده تا جایی که امروز دیگر این دانشکده جوابگوی نیازهای استان نیست و باید برای بهبود فضای فیزیکی آن و احداث دانشکده جدید در سایت لاکان چاره اندیشی شود.

دکتر سالاری پراکندگی بیمارستان های رشت را یک معضل بزرگ برای دانشگاه علوم پزشکی گیلان عنوان کرد و افزود: سر پا نگه داشتن بیمارستان هایی که قدمت برخی از آنها بیش از ۸۰ سال و میانگین آن بیش از سی سال است، کاری بس دشوار و برای دانشگاه بسیار هزینه بر است.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه نداشتن یک بیمارستان جامع، دانشگاه را با چالش های جدی مواجه کرده است، این امر سبب شده تا مردم نیز برای دریافت خدمات درمانی مورد نیاز خود با مشکلات عدیده ای روبرو شوند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تصریح کرد: هر یک از نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی از ظرفیت های بسیار خوبی برخوردار بوده و در کمیسیون های مختلف نیز حضور فعال دارند، که باید با استفاده از این ظرفیت مجلس و سایر ظرفیت های استانی که در سطح دولت مشغول خدمت هستند برای بهبود زیر ساخت های استان به ویژه در حوزه بهداشت و درمان استفاده کرد.

دکتر احمد رضی- رییس دانشگاه گیلان نیز در این نشست ظرفیت مجمع نمایندگان را برای جبران کسری اعتبارات دانشگاه‌ها قابل توجه دانست و گفت: انتظار می رود نمایندگان گیلان در روند تدوین و تصویب بودجه ی سال آینده، کمبود اعتبارات آموزشی، پژوهشی و رفاهی را جبران نمایند.

در ادامه این نشست، هر یک از نمایندگان مردم و روسای مراکز آموزش عالی استان، نظرات خود را در خصوص لزوم ساماندهی برخی واحدهای دانشگاهی، راه اندازی و تقویت رشته های مورد نیاز و پرکاربرد دانشگاهی از قبیل گردشگری، پژوهشکده ی هسته ای و محیط زیست، ایجاد شعبه ای از دانشگاه شهید رجایی در استان ویژه ی تربیت استادان فنی، ترغیب و هدایت خیّران استان، به سوی توسعه ی فضاهای پژوهشی و آزمایشگاهی در دانشگاه‌ها و همچنین توسعه و تقویت پارک‌های علم و فن آوری در شهرستان‌ها بیان داشتند.ع