وجود پیوند وسیع و مستمر پارک علم و فناوری با نهادهای علمی و دانشگاهی
وجود پیوند وسیع و مستمر پارک علم و فناوری با نهادهای علمی و دانشگاهی

رشت_ایده آل خبر _معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: ۴۹ پارک علم و فناوری در کل کشو ایجاد شده است که پارک علم و فناوری گیلان یکی از پارک های علم و فناوری رشد یافته و بسیار فعال ما است.

به گزارش ایده آل خبر ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در سفر به گیلان ضمن بازدید از مجتمع کارگاهی نیمه صنعتی فشتام گفت: در حال حاضر ۴۹ پارک علم و فناوری درکشور ایجاد شده است و در هریک از استان ها یک پارک علم و فناوری مستقر هست که پارک علم و فناوری گیلان یکی از پارک های علم و فناوری رشد یافته و بسیار فعال ما محسوب می شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به مدیریت پارک ها در کشور بیان داشت: عمده‌ی پارک‌های ما برخواسته از دانشگاه هستند، هم نیروی انسانی و هم مدیریت پارک‌ها، که بیشتر مدیران مراکزرشد و روسای پارک‌های کشور از اساتید دانشگاه هستند چراکه در دانشگاه هم از نظر علمی و هم از نظر اجرایی تجربه کسب کرده‌‌اند

وی افزود: خوشبختانه این امر سبب شده چون پارک‌ها از دل دانشگاه هستند یک پیوند وسیع و مستمری را با نهادهای علمی و دانشگاه‌ها برقرار نمایند. از جمله پارک علم و فناوری گیلان و این جای خرسندی دارد چون اگر شرکتی بخواهد دانش بنیان باشد باید ریشه در نهاد علمی داشته باشد و به این معنا است که ما از متن نهاد علمی و نهادهای دانشگاهی، نهادهای فناورانه استخراج کنیم و از متن نهادهای فناورانه، نهادهای دانش بنیان بیرون بیایند تا واحدهای تولیدی و اقتصادی رشد کنند.

وی اضافه کرد: شرکت هایی که در پارک علم و فناوری گیلان هستند اکثرا از یک فضای محدود شروع کرده و الان دامنه فعالیت خود را به سطح استان و کشور و بعضا بصورت برون مرزی گسترش داده‌اند و این یعنی از یک فضای علمی به یک فضای توسعه فناورانه و سپس به یک فضای تولید و اقتصادی گسترش پیدا کرده و این مسیر خوشبختانه در کشور طی می شود. که امیدوارم مسیر گسترش آن تبدیل به یک جریان ملی بشود.

دکتر غلامحسین رحیمی در ادامه گفت: و باید اعلام کنم در استان گیلان به همت پارک علم و فناوری گیلان، اکثر شهرستان‌ها مرکز رشد دارند و درخواست ما این است که همه‌ی مسئولین استانی و بخصوص مدیران شهرستان‌های مختلف به پارک علم و فناوری کمک کنند تا در شهرستان ها، اگر مرکز رشد ندارند مرکز رشد واحدها فناوری حتما احداث نمایند و آن شهرستانی که مرکز رشد دارند آن را توسعه دهند. چون مراکز رشد و مراکز نوآوری ما و پارک های علم و فناوری ما مهمترین بستر اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی هستند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت: طبق آمار در پارک‌های علم و فناوری کشور بیش از ۷۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی در شرکت‌های فناور و دانش بنیان مشغول بکار هستند و تعداد قابل توجهی هم مدارک دکترا دارند و هیج بستری فعلا در کشور بهتر از پارک‌ها و مراکز رشد برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی نداریم. لذا هرچقدر می‌توانیم باید در توسعه این فضا بکوشیم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم علاوه بر بازدید از مجتمع نیمه صنعتی فشتام از طرح توسعه زیرساخت‌های طرح جامع پارک علم و فناوری گیلان و همچنین از مرکز رشد صنایع خلاق رشت و مرکز رشد واحدهای فناوری بندر انزلی بازید نمود و از نزدیک با مدیران این شرکت‌های فناور و دانش بنیان گفتگو نمود.

در این بازدید دکتر رضی رئیس دانشگاه گیلان و دکتر باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان نیز حضور داشتند.