پیشرفت ۱۳ درصدی تجهیزات  زباله سوز سراوان /عدم تایید آیتم های تصفیه خانه شیرآبه سراوان توسط اداره کل محیط زیست
پیشرفت ۱۳ درصدی تجهیزات  زباله سوز سراوان /عدم تایید آیتم های تصفیه خانه شیرآبه سراوان توسط اداره کل محیط زیست

رشت - ایده آل خبر -"رئیس شورای شهر رشت از پیشرفت ۱۳ درصدی تجهیزات نیروگاه زباله سوز سراوان و پیشرفت فیزیکی ابنیه نیروگاه این زباله سوز خبر داد.

به گزارش ایده آل خبر ، به نقل از خبرگزاری فارس ‘محمد حسین واثق کارگرنیا با بیان اینکه اعضای شورای شهر رشت روز گذشته از پروژه تصفیه خانه شیرآبه سراوان بازدیدی داشتند اظهار کرد: قرار داد این پروژه در اسفند ماه سال ۹۵ منعقد شده بود اما تا كنون به مرحله بهره برداري نرسيده است و اختلافاتي ما بين مجري پروژه و شهرداري رشت وجود دارد .

وی با بیان اینکه شرکت طرف قرار داد متعهد به خرید ، نصب، راه اندازی و بهره برداری تجهیزات دستگاه تصفیه شیرآبه مطابق با استانداردهای زیست محیطی بود افزود: این تصفیه خانه باید با ظرفیت ۳ لیتر در ثانیه به بهره برداری می رسید که بخش عمده این كار انجام شده، اماتا کنون به مرحله بهره برداري نرسيده است و به واسطه اختلافاتي که بين شهرداري رشت و شركت مجري وجود دارد این موضوع از طریق دستگاه قضا بررسی شد و در فروردين ماه سال جاري از طريق دادگستري استان گیلان مقرر شد که طی مدت زمان يك ماه مجری این پروژه نقشه طراحی ، ساخت ، استفاده و بهره برداری از تصفیه خانه رادر اختیار شهرداری رشت قرار دهد.

رئیس شورای شهر رشت به مکاتبات شهرداری رشت با شرکت آب و فاضلاب و اداره کل محیط زیست گیلان پیرامون وضعیت تصفیه خانه شیرآبه سراوان اشاره کرد و گفت: میزان آلایندگی و ظرفیت تصفیه خانه را در دو دوره آزمایشی کارکرد مورد استعلام قرار گرفته است و با توجه به استعلام انجام شده در فروردین ماه سال جاری ، اداره کل محیط زیست گیلان آیتم های تصفیه را طی مدت زمانی ۴۷ روز تایید نکرده است .

پیشرفت ۱۰ درصدی ابنیه نیروگاه زباله سوز سراوان

رئیس شورای شهر رشت با اشاره به انعقاد قرار داد احداث نیروگاه زباله سوز سراوان تصریح کرد: قرار داد نیروگاه زباله سوز در دو بخش تجهیزات و ابنیه منعقد شد و در بخش تجهیزات این پروژه قرار دادی ما بین شهرداری رشت و شرکت TTS در سال ۱۳۹۲ و برای بخش ابنیه آن نیز ما بین شهرداری رشت و شرکت سیف بنا در سال ۱۳۹۸ قرار دادی منعقد شده است.

کارگرنیا با اعلام برآورد ریالی این پروژه افزود: به منظور ساخت سالن بویلرهای نیروگاه زباله سوز که حدود پانزده درصد از کل ابنیه این نیروگاه را شامل می شود در ۲۶ اسفند سال ۹۸ قرار دادی به مبلغ ۲۲۵ میلیارد ریال منعقد شد که به دلیل اعمال تعدیل ها این مبلغ تا مرز چهارصد میلیارد ریال نیز افزایش خواهد داشت و با توجه به اسناد دولتی تهیه شده در سال جاری ، ساخت بخش دیگری از ابنیه نیز آغاز شده است و در مجموع ابنیه نیروگاه زباله سوز سراوان دارای ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.

پیشرفت ۳۴ درصدی پروژه افزایش ظرفیت کارخانه کودآلی

کارگرنیا به پروژه افزایش ظرفیت کارخانه کودآلی رشت اشاره کرد و گفت: قرار داد این پروژه با مبلغ اعتبار اولیه ۳۳۶ میلیارد ریال با شرکت شهاب خودرو بابت ساخت دو خط با ظرفیت تفکیک پانصد تن در روز و همچنین تامین یک دستگاه ویندروترنر منعقد شده است و در حال حاضر ۳۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال عملیات احداث آن به اتمام می رسد.

پیشرفت ۱۳ درصدی تجهیزات نیروگاه زباله سوز سراوان

وی به قرار داد احداث نیروگاه زباله سوز با ظرفیت سوزاندن ۶۰۰ تن زباله در روز اشاره کرد و گفت: این قرار داد در سال ۹۲ ما بین شهرداری رشت و شرکت TTS منعقد شد که حدود ۲۷ میلیون دلار از این قرار داد باید از محل منابع دولتی توسط شهرداری رشت تامین شود.

رئیس شورای شهر رشت با اشاره به اینکه بابت پیش پرداخت این بخش از احداث زباله سوز باید ۹/۸ میلیون دلار به عنوان پیش پرداخت به حساب شرکت طرف قرار داد واریز می شد بیان کرد: از این بابت تا کنون ۸/۲ میلیون دلار پرداخت شده است و تامین تجهیزات نیروگاه ، طراحی های فرآیندی و ساختمانی جزو تعهدات شرکت TTS است و این پروژه تا کنون سیزده درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی با بیان اینکه اُورهال تجهیزات شرکت کودآلی گیلان نیز در دست اجرا است گفت: این پروژه با مبلغ اعتبار اولیه ۷۴ میلیارد و پانصد میلیون ریال با شرکت ناب اندیشان به منظور اُورهال و بازسازی خطوط موجود در مجتمع کودآلولی منعقد شده است و در حال حاضر در حدود ۷۵ درصدپیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.