۴۰ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی گیلان مستمری دریافت می کنند/ واگذاری ۶۰۰ واحد مسکونی به مددجویان تا پایان سال
۴۰ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی گیلان مستمری دریافت می کنند/ واگذاری ۶۰۰ واحد مسکونی به مددجویان تا پایان سال

رشت - ایده ال خبر - قبل از طهر امروز نشست خبری مدیرکل بهزیستی گیلان با اصحاب رسانه به مناسبت چهل و یکیمین سال تاسیس بهزیستی در سالن شهید خزائلی برگزار شد.

به گزارش ایده آل خبر – دکتر نخوی نژاد در این نشست با تاکید بر ارتباط مستقیم سازمان بهزیستی با مردم و جامعه بیان داشت؛ امروز بسیاری از فعالیت های بهزییستی به دست مردم و ngo ها در حال انجام است و سازمان بهزیستی برخلاف ظاهر حمایتی خود یک سازمان پیشگیری کننده نیز است

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به ارتباط حسنه سازمان بهزیستی با رسانه ها تصریح کرد: خوشبختانه استان گیلان در بحث رسانه یکی از استانهای سرآمد کشوری است و سازمان بهزیستی نیز همواره آماده پاسخگویی به رسانه های استان است.

وی افزود: امسال سازمان بهزیستی ۴۱ ساله شده و در این سالها ۴ مقطع را پشت سر را گذاشته که به به ۴ دهه معروف شده است، در دهه اول سازمان بهزیستی به دنبال پیدا کردن هویت، شامل هویت بخشی نیروی انسانی و تعریف جامعه هدف، نحوه شناخت ، پذیرش ، الویت بندی و تعریف خدمات بوده است. دهه دوم سازمان به ظرفیت سازی اختصاص پیدا کرد راه اندازی مراکز معلولین، خانه های ایتام ، شیرخوارگاهها و مجمتع های خدمات بهزیستی اختصاص یافت، در دهه سوم با جمع بندی ظرفیت ها، سازمان متوجه شد؛ که ظرفیت ها براساس نیاز سنجی نیست و با ساختار دولتی نمی توان همه خدمات را ارایه داد، لذا بحث تشکل های و دیدن ظرفیت بزرگ اجتماعی در همه مردم احصا شد و این دهه، دهه درگیری خانواده ها بود. دهه چهارم ، دهه ای بود که با شعار هفته بهزیستی امسال بسیار نزدیک است که همان شفاف سازی ، مدیریت ویرینی و… است

دکتر نحوی نژاد شفاف سازی در بهزیستی را یک امری واجب دانست و گفت: امروز با ایجاد مراکز مثبت زندگی حتی یک گام جلوتر از پیشخوان دولت در حال ارائه خدمت هستیم و با این فرض که هر فردی بتواند با فاصله نیم ساعتی خواسته های خود را مطرح کند این مراکز راه اندازی شده است.

مدیر کل بهزیستی گیلان از لزوم استقرار سلامت اجتماعی در خانواده یادآور شد: ما با این اعتقاد که خانواده سالم جامعه سالم می سازد ، تفاهم نامه ای را با دادگستری داشته ایم تا پس از طلاق زوجین با توجه به اینکه بچه ها به یکی از والدین سپرده می شود و ملاقات فرزند با والد جدا شده باید هفته ای یک بار انجام شود، این ملاقات ها در یک محیط عاطفی و دور از تنش های خانوادگی باشد و جه بسا در این ملاقات ها بازگشت به زندگی نیز مشاهده شده است.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون ۴۰ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی در این گیلان مستمری دریافت می کنند، اذعان داشت: ١٠ هزار نفر نیز پشت نوبت دریافت مستمری هستند که تا پایان امسال بخش زیادی از این تعداد بر اساس اولویت مستمری دریافت خواهند کرد ضمن اینکه از سال ۹۷ تاکنون میزان پرداخت مستمری ها ٣٠٠ درصد افزایش یافته است.

دکتر نحوی نژاد آمار معلولیت ها در زمینه های مختلف تحت پوشش بهزیستی گیلان را ۴۴ هزار نفر عنوان و افزود: ١٧ هزار خانوار آسیب دیده از جمله زنان سرپرست خانوار، زنان و دختران آسیب دیده به صورت ” موقت و دایم” تحت حمایت و پوشش بهزیستی هستند.

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به ارایه خدمات به معلولان در مراکز نگهداری اظهار داشت: نزدیک به سه هزار نفر در ۴۱ مرکز شبانه روزی نگهداری می شوند و حدود یک هزار نفر نیز در ۵۷ مرکز روزانه تحت آموزش و توانبخشی هستند. 

وی انجام  غربالگری بینایی کودکان ٣ تا ۶ سال و شنوایی نوزادان را از جمله دیگر کارهای بهزیستی عنوان و یادآوری کرد: پارسال ۵۵ هزار کودک و حدود ١٩ هزار نوزاد در استان تحت غربالگری بینایی و شنوایی قرار گرفتند.

نحوی نژاد با اشاره به تحویل سه هزار و ٧٠٠ واحد مسکونی از سال ٨٨ تاکنون به مددجویان بهزیستی گفت: بنا بر اقدامات و برنامه ها پیش بینی شده تا پایان سال جاری ۶۰۰ واحد مسکونی دیگر نیز به مددجویان فاقد مسکن واگذار شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۱۵ خانوار دارای دو معلول و بالاتر تحت پوشش بهزیستی گیلان فاقد مسکن هستند، اضافه کرد: تا پایان امسال همه این خانواده صاحب مسکن می شوند.

گفتنی است ٢٢ تا ٢٨ تیرماه هفته بهزیستی نام دارد و شعار امسال این هفته نیز بهزیستی در گام دوم انقلاب ، هوشمندسازی محله محوری و سلامت اجتماعی در خانواده نام گرفته است. 

براساس آخرین آمار افزون بر ۶۰ هزار خانوار در گیلان به طور مستقیم از خدمات بهزیستی بهره می گیرند.