جزییات طرح ملی بسیج کنترل فشار خون تشریح شد/ آغاز به کار بسیج ملی کنترل فشار خون در ایران
جزییات طرح ملی بسیج کنترل فشار خون تشریح شد/ آغاز به کار بسیج ملی کنترل فشار خون در ایران

ایده آل خبر _وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در برنامه ویژه استودیو سلامت، جزییات طرح ملی بسیج کنترل فشار خون را تشریح کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ دکتر سعید نمکی-وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه ویژه استودیو سلامت، جزییات طرح ملی بسیج کنترل فشار […]

ایده آل خبر _وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در برنامه ویژه استودیو سلامت، جزییات طرح ملی بسیج کنترل فشار خون را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ دکتر سعید نمکی-وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه ویژه استودیو سلامت، جزییات طرح ملی بسیج کنترل فشار خون را تشریح کرد.

دکتر نمکی با اشاره به دستاوردهای مهم نظام سلامت پس از انقلاب اسلامی، اظهار داشت: مرگ و میر کودکان و مادران باردار به علت وجود ظرفیت ارزشمند شبکه بهداشت و درمان، افزایش پوشش واکسیناسیون، تقویت مراقبت از مادران باردار و کودکان و ترویج تغذیه با شیرمادر، کاهش قابل توجهی داشت که در این زمینه مرگ و میر در میان این قشر از جامعه به یک دهم رسیده است.

وی ادامه داد: ایران در بین کشورهای شرق مدیترانه به عنوان اولین کشور پیشرفته در توسعه زیرساخت ها مطرح شد و با اجرای طرح تحول سلامت دستاوردهای مهمی در توسعه زیرساخت های حوزه سلامت، شاهد بوده ایم.

وی از بیماری های غیرواگیر به ویژه بیماری های قلبی و عروقی و مخصوصا فشار خون، به عنوان یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر مردم ایران یاد کرد و افزود: در سال ۹۶ حدود ۳۸۰ هزار مرگ در کشور گزارش شد که ۳۱۳ هزار مورد آن به دلیل بیماری های غیرواگیر بود. از این ۳۱۳ هزار مورد، ۱۶۱ هزار مورد به دلیل بیماری های قلبی و عروقی بود و حدود ۹۷ هزار مورد از مرگ و میر مردم ایران مستقیما به دلیل فشار خون بوده است.

وزیر بهداشت با بیان این که اگر بخواهیم در راستای پیشگیری اقدامی کنیم باید حتما به سراغ کنترل فشار خون برویم، خاطرنشان کرد: حداقل ۴۰ درصد و در برخی مناطق تا ۶۰ درصد از مردم از بیماری فشارخون خود اطلاع ندارند و زمانی متوجه می شوند که باید در بخش های ویژه بیمارستان ها بستری شوند یا خدماتی مثل دیالیز دریافت کنند. بنابراین به جای توسعه بخش های ویژه بیمارستانی و بخش های دیالیز باید به پیشگیری فشارخون بپردازیم تا کار مردم به این بخش ها نکشد.

دکتر نمکی با اشاره به این مطلب که بخش عمده ای از مرگ های ناشی از فشارخون، مرگ های زودرس هستند گفت: این افراد که در سنین مولد و خلق ثروت برای کشور قرار دارند، جان خود را از دست می دهند.از اولین لحظاتی که به وزارت بهداشت آمدم تاکید داشتم که باید به بیماری های غیرواگیر، کنترل و پیشگیری از آنها به طور جدی بپردازیم.

وی ادامه داد: ۲۹ سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودم، اداره کل بیماری های غیرواگیر را ایجاد کردم چون می دانستم بعد از گذر و کنترل از بیماری های واگیر دار، گرفتار بیماری های غیرواگیر می شویم. البته وزارت بهداشت در کنترل بیماری های واگیردار، نقش اصلی و محوری داشت اما در مورد بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ها و حوادث جاده ای، وزارت بهداشت، نقش حداقلی دارد و سایر بخش های باید به کمک بهداشت و مردم بیایند.

وزیر بهداشت با تصریح بر لزوم تقویت اقدامات بین بخشی خاطر نشان کرد: می توان از این طریق، هزینه های تحمیل شده به کشور و نظام سلامت را کاهش داد، ما برای کنترل عوامل خطر مانند فشار خون، راهی جز راه اندازی بسیج ملی و مشارکت همه دستگاه ها نداریم.

دکتر نمکی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در سیل اخیر با چنین حجمی از آبگرفتگی، ۷۰ نفر از مردم ایران جان خود را از دست دادند، حتی جان باختن یک نفر هم غم انگیز است. اما متاسفانه، هر سال بیماری فشارخون به عنوان قاتل خاموش، جان ۱۰۰ هزار نفر از مردم ما را می گیرد و فشارخون نه تنها باعث مرگ سالانه ۱۰۰ هزار نفر در کشور می شود بلکه آسیب های زیادی مانند سکته های قلبی و مغزی و معلولیت را برای بیماران به همراه دارد. در این راستا، وقتی جوانان کمتر از ۵۰ سال کشور دچار مرگ زودرس ناشی از فشارخون می شوند، فاجعه است.

وزیر بهداشت با بیان این که در بسیج ملی کنترل فشار خون ۴۰ میلیون نفر از افراد بیشتر از ۳۰ سال کشور تحت پوشش سنجش فشارخون قرار می گیرند، گفت: برای اولین بار در این سطح بسیج ملی کنترل فشارخون به عنوان یک طرح مهم پیشگیرانه در سطح کشور، منطقه و حتی جهان، اجرا می شود.

دکتر نمکی با اشاره به همراهی بسیاری از دستگاه های اجرایی کشور با وزارت بهداشت در اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون، خاطرنشان کرد: بسج ملی کنترل فشارخون از امروز در کشور آغاز می شود و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد، در این خصوص دو هفته اول طرح به مردم آگاهی می دهیم که فشارخون مهم است و باید برای آگاهی از وضعیت بیماری فشارخون خود و درمان آن، وقت بگذارند. از۱۷ خرداد، اجرای این طرح به صورت حضور در مراکز اعلام شده، ادامه خواهد یافت.

وی با اذعان بر اینکه کنترل فشارخون در مردان و زنان به طور مساوی دارای اهمیت است، افزود: در کشور ما مردان، توجه کمتری به سلامت خود دارند و این ریشه در فرهنگ ما دارد. در این راستا، در بسیج ملی کنترل فشارخون اگر بتوانیم مردم را حساس کنیم که فشارخون و کنترل آن مهم است و عوامل خطر آن را بدانند و این عوامل را کاهش دهند و برای تداوم درمان خود به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند، به اهداف خود رسیده ایم.

وزیر بهداشت با دعوت از همه مردم کشور برای شرکت در بسیج ملی کنترل فشار خون، یادآور شد: در این بسیج ملی، افرادی که فشارخون بالایی دارند برای درمان به مراکز بهداشتی و درمانی ارجاع می شوند تا تحت نظر قرار گیرند البته پرونده الکترونیک سلامت تا پایان خرداد ماه استقرار می یابد و تمامی اطلاعات مربوط به سلامت مردم از جمله فشارخون آنها در این سامانه ثبت می شود.

دکتر نمکی تاکید کرد: اگر بتوانیم مصرف نمک را حداقل ۳۰ درصد کاهش دهیم به شکل قابل توجهی از ابتلای مردم به فشارخون پیشگیری کرده ایم و در بسیج ملی کنترل فشارخون هدف ما شناسایی و ادامه فرایند درمان، برای حداقل ۲ میلیون بیمار جدید مبتلا به فشارخون پیش بینی شده است، نمک دریا دارای کلر سدیم است و این باور که نمک دریا به سلامتی آسیب نمی زند، کاملا اشتباه است.

وی در پایان، از همکاری بخش های مختلف بهداشتی، درمانی، همکاران پزشک، ماما، پرستار و کارشناسان بهداشتی، انجمن های علمی، سازمان های مردم نهاد، دستگاه های اجرایی، نیروهای مسلح، رسانه ها و به ویژه سازمان صدا و سیما تقدیر و تشکر کرد.