۲ شهر تولید کننده چای در ایران و کنیا خواهر خوانده می شوند
۲ شهر تولید کننده چای در ایران و کنیا خواهر خوانده می شوند

رشت-ایده آل خبر - استاندار گیلان از خواهر خواندگی املش و بومت دو شهر تولید کننده چای در دو کشور ایران و کنیا در آینده نزدیک خبر داد.

 

به گزارش ایده آل خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع در دیدار استاندار بومت جمهوری کنیا با اشاره به ظرفیت‌های متعدد گیلان در حوزه های مختلف به ویژه کشاورزی  گفت: اشتغال بخش اعظمی از جمعیت این استان همچون بومت ، کشاورزی است و کشت قابل توجه محصول چای در دو استان یادشده، نقطه اشتراک گیلان و بومت‌ محسوب می شود.
وی با بیان اینکه گیلان به سبب شرایط آب و هوایی و بارش‌های مناسب ، مستعدترین استان برای کشت چای و برخی دیگر از محصولات کشاورزی است ، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به ویژه طی نزدیک به یک دهه اخیر تلاش‌های بسیاری برای بهره گیری از شیوه های نوین کشاورزی و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و فناور در حوزه توسعه کشاورزی به انجام رسانده است.
استاندار گیلان با اشاره به استفاده از فناوری و توسعه علمی از مرحله برداشت تا بسته بندی در صنعت چای خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری و دولت، به شرکت‌های دانش‌بنیان و لزوم حمایت ها از آنها اعتقاد جدی دارند و در گیلان مرکز نوآوری صنایع خلاق ، پارک علم و فناوری و مراکز تحقیقاتی متعدد از جمله مرکز تحقیقات کشاورزی فعال هستند.
وی حفظ منابع طبیعی و محیط زیست را از مهمترین رویکردها و سرفصل ها در پژوهش های مذکور خواند و گفت: از انتقال تجارب و فناوری استقبال می‌کنیم از این‌رو در صورت راه‌اندازی مرکز نوآوری در استان بومت کنیا ، شرکت‌های دانش‌بنیان گیلان به سبب تجربه ارزشمند در حوزه فناوری کشاورزی و چای ، می توانند در آن مرکز نیز فعالیت داشته باشند.
نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به پیشرو بودن استان در تولید انرژی های تجدیدپذیر، برای کمک به استان بومت و کنیا در این بخش اعلام آمادگی کرد.
وی نقطه قابل اتکا و ارتباط دوستانه ایران و کنیا و همچنین گیلان و بومت را بر محور اعتماد خواند و اظهار امیدواری کرد که این سرمایه ارزشمند روز به روز افزایش یابد.
استاندار گیلان تحریم های دشمنان علیه ملت ایران طی افزون بر چهار دهه گذشته را یاداور شد و گفت: با مقاومت و به پشتوانه داشتن دوستان خوب در مناسبات خارجی، همواره سربلند بوده ایم.
ابراز علاقه هیات کنیایی در بهره گیری از فناوری فراوری چای گیلان
استاندار بومت جمهوری کنیا نیز با ابراز خرسندی از حضور در گیلان، به شباهت های گیلان و بومت اشاره و تصریح کرد: بخش عمده اقتصاد بومت به کشاورزی اختصاص دارد و این استان حدود ۶۰ درصد از چای کنیا را تولید می کند.
هیلاری بارچوک با بیان اینکه ۹۵ درصد تولیدات چای بومت به دیگر نقاط جهان صادر می شود، افزود: این ظرفیت قابل گسترش است و می توان از مزیت‌های رقابتی استفاده کرد و این امر را به دیگر اقلام کشاورزی نیز تعمیم داد.
وی تقویت و توسعه روابط در حوزه‌های اقتصادی خصوصا چای را از اهداف سفر خود به ایران عنوان و تصریح کرد: به دنبال این هستیم که در زمینه فراوری چای، از ایران بیاموزیم و تمایل داریم از دانش فنی ایرانی‌ها به ویژه گیلانیان در این بخش استفاده کنیم.
بارچوک، بومت را استانی جوان و درحال گسترش خواند و گفت: در تلاشیم از ظرفیت استان هایی همچون گیلان برای پیشرفت هرچه بیشتر به ویژه در حوزه کشاورزی و توسعه زیرساخت ها بهره بگیریم.
وی در خصوص گسترش همکاری ها با محوریت بازاریابی مشترک ابراز علاقمندی و اضافه کرد: تامین انرژی در کنیا بسیار گران است از این‌رو می خواهیم از فناوری و فرصت های ایران در جریان توسعه صنایع این کشور بهره مند شویم و تجارب گیلان در این بخش را به کنیا منتقل کنیم.
استاندار بومت اضافه کرد: دوستی ما با مردم ایران مشروط نیست و همواره دو کشور ایران و کنیا شرکای خوبی برای یکدیگر بوده اند.
هیلاری بارچوک استاندار بومت کنیا یکشنبه ۲۷ مهر در راس یک هیات اقتصادی نشستی با مسئولان سازمان چای کشور در شهرستان لاهیجان داشته و نیز از یک کارخانه چای واقع در بخش رانکوه شهرستان املش بازدید کردند.
استان های گیلان و مازندران، ۵۵ هزار چایکار دارد، باغهای چای در این دو استان حدود ۲۵ هزار هکتار است .  حدود ۹۰ درصد از این اراضی در استان گیلان قرار دارد .۱۳ شهرستان گیلان تولید چای دارند که حدود ۵۰ هزار واحد خانوار یا بهره بردار در این عرصه هستند.
برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور شروع و تا پایان مهرماه انجام می شود.
جمهوری کنیا کشوری در شرق آفریقا است پایتخت آن نایروبی و مومباسا، کیسومو و ناکورو شهرهای مهم آن محسوب می‌شوند.هشتاد و پنج و نیم درصد مردم کنیا مسیحی و ۱۱ درصد مسلمان هستند. زبان‌های رسمی آنان زبان سواحلی و انگلیسی است. جمهوری کنیا که در شرق قاره آفریقا قرار گرفته‌است، با مساحت ۵۸۲ هزار و ۶۴۶   کیلومتر مربع، و پس از ماداگاسکار، چهل و هفتمین کشور وسیع دنیاست. پس از استقلال، کنیا به واسطه سرمایه‌گذاری عمومی، تشویق تولیدات کشاورزی و توسعه سرمایه‌گذاری صنعتی بخش خصوصی، شاهد رشد اقتصادی بود.