آبرسانی به ۴۲ روستای شهرستان رشت از تصفیه خانه بزرگ گیلان
آبرسانی به ۴۲ روستای شهرستان رشت از تصفیه خانه بزرگ گیلان

 رشت _ ایده آل خبر _ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان گفت :از مجموع 270 روستای شهرستان رشت ، 188 روستای بالای 20 خانوار با 154122 نفر جمعیت، تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب هستند که آبرسانی به 42 روستای شهرستان رشت از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان نیز در اولویت برنامه های این شرکت قرار دارد.

به گزارش ایده آل خبر  ، به نقل از دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان، مدیرعامل این شرکت در نشست با کوچکی نژاد نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی به تشریح چگونگی اجرای پروژه های آبرسانی به روستاهای رشت و برنامه های آتی این شرکت در راستای تأمین آب روستاها پرداخت.

سیدمحسن حسینی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان با اشاره به اینکه شهرستان رشت دارای ۲۷۰ روستا و جمعیت ۲۰۷۹۶۰ نفر می باشد افزود: ۱۸۸ روستای بالای ۲۰ خانوار با ۱۵۴۱۲۲ نفر جمعیت، تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب می باشد که آبرسانی به ۴۲ روستای شهرستان رشت از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان نیز در اولویت برنامه های این شرکت قرار دارد.

وی شاخص بهره مندی از آب در بخش روستایی را  ۶۷٫۳۴% اعلام کرد و گفت: به منظور افزایش بهره مندی روستائیان عزیز از آب شرب در شهرستان رشت از سال ۱۳۹۴ با تأمین اعتبار از ردیف اعتبارات صندوق توسعه ملی، جهش بسیار مناسبی در عملیات اجرایی تأمین آب شرب روستاهای رشت ایجاد شد .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در ادامه افزود: در پی تخصیص اعتبارات از ردیف صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۸ ، این شرکت بالغ بر ۲۶۰ میلیارد ریال پروژه در دست اجرا دارد و به منظور ارتقاء کمیت و کیفیت آب در بخش روستایی، پس از یکپارچگی شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی، استفاده از ظرفیت تصفیه خانه بزرگ آب گیلان در برنامه کار شرکت قرار گرفت.

 حسینی با اشاره به اینکه با بهره برداری از فاز دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان امکان برخورداری از آب این تصفیه خانه برای مجتمع بیج با ۱۲ روستا، مجتمع گوراب با ۱۳ روستا، مجتمع سراوان با ۸ روستا، مجتمع لات کته سر با ۹ روستا پیش بینی شده تصریح کرد: استفاده از ظرفیت خط تصفیه خانه سنگر به کوچصفهان برای مجتمع نشرودکل با ۵ روستا و بهدان با ۳ روستا و مجتمع پسویشه با ۴ روستا نیز در اولویت کار این شرکت قرار گرفته است .

وی با تأکید بر اینکه برای دیگر روستاهای بخش جلگه ای نیز که امکان استفاده از این ظرفیت باشد، با اولویت براساس امکان سنجی از تأسیسات یاد شده برنامه ریزی لازم صورت گرفته است، خواستار پیگیری ویژه نماینده مردم  شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی جهت استفاده بیشتر از ظرفیت صندوق توسعه ملی برای پروژه های این شهرستان شد تا با توجه به بستر مناسب تأمین آب از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان، شاخص بهره مندی شهرستان رشت در چند سال آتی ارتقاء و به شاخص میانگین استانی برسد.