افزایش مراکز افق کشور به یک هزار واحد
افزایش مراکز افق کشور به یک هزار واحد

رشت - ایده آل خبر - نوروز پور اعلام کرد: تا پایان امسال تعداد مرکز افق در بقاع متبرکه کشور به یک هزار واحد افزایش پیدا می کند.

 

به گزارش ایده آل خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان- حجت الاسلام محمد نوروز پور، مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه در سفر یک روزه به گیلان اظهار داشت: از جمله ماموریت های سازمان اوقاف و امور خیریه در حوزه بقاع متبرکه راه اندازی مراکز افق است.
وی گفت: در سال ۹۸، ۲۰۰ مرکز افق در بقاع متبرکه راه اندازی شد و امسال با راه اندازی ۸۰۰ مرکز دیگر، تعداد این مراکز افق به یک هزار واحد افزایش پیدا می کند.
نوروز پور خاطرنشان ساخت: مراکز افق، مراکز اجتماعی، فرهنگی و قرآنی هستند که فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و قرآنی بقاع متبرکه توسط آن انجام می شود.
وی افزود: در گذشته مراکز فرهنگی را در بقاع متبرکه داشتیم اما خدمات اجتماعی به دستور حجت الاسلام خاموشی، رئیس سازمان به این ماموریت ها اضافه شد.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام کرد: هر بقعه برای تبدیل به قطب فرهنگی باید معضلات و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی محیط پیرامونی بقعه را شناسایی نموده و برای کاهش آن آسیب ها برنامه ریزی داشته باشند.
وی با بیان اینکه امسال مراکز افق خوب درخشیدند، گفت: در بحث سیل در لرستان، گلستان، مازندران و خوزستان مراکز افق خیلی فعال بودند و در کمک به زلزله زدگان و مقابله با کرونا از میدان‌هایی بودکه مراکز افق خوب عمل کردند.
نوروزپور در ادامه گفت: با شیوع کرونا، بقاع متبرکه به ظاهر بسته شدند اما فعالیت اجتماعی این اماکن مقدس تعطیل نشد و خدمات به مردم مانند ضد عفونی معابر در شهرها و روستا و توزیع ارزاق و ملزومات بهداشتی انجام شد.
وی اظهار داشت: ۲۱۷ امام زاده در سراسر کشور تولید ماسک داشتند که ۱۵ میلیون قطعه ماسک تولید و توزیع شد و تولید این ماسک ها تا زمانیکه نیاز باشد ادامه دارد.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه در خصوص تهیه و توزیع بسته‌های کمک معیشتی، گفت: ۲۵۰ هزار خانواده آسیب دیده از کرونا در سراسر شناسایی شدند و تاکنون چهار مرحله به همت مراکز افق بین این خانواده‌ها بسته‌های ارزاق توزیع شده و در دهه اخر صفر هم بسته کمک معیشتی به این عزیزان تقدیم می‌شود.
وی همچنین یادآور شد: کار جدیدی که امسال در آستان امام زادگان اتفاق افتاد استقرار هیئت های مذهبی شاخص در بقاع متبرکه بود و با این طرح، فضای باز بیش از ۵۰۰ بقعه متبرکه در اختیار هیئت‌های مذهبی گذاشته شد و مراسم مذهبی را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اجرا کردند.
نوروزپور همچنین از تخصیص پنج شماره کارت برای امامزادگان خبر داد و گفت: تا پیش از این خیرین و زائران برای اهدای نذورات باید به آستان امام زادگان مراجعه می کردند که اکنون و با توجه به شرایط حساس کشور از نظر شیوع کرونا این مشکل برطرف شده است.
مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: دوره های آموزشی هیئت امنای بقاع متبرکه هم که هر ساله به صورت حضوری در مشهد مقدس و مراکز استان‌ها انجام می‌شد، به صورت غیر حضوری و ویدئو کنفرانسی برگزار می‌شود.
بازدید از امامزادگان ماچیان رودسر، آستان سید جلال الدین اشرف آستانه اشرفیه، امام زاده اسحاق و ابراهیم شفت و امامزاده هاشم رشت از برنامه های سفر یک روزه حجت الاسلام نوروز پور بوده است.