انجام دومین انتقال هوایی عضو پیوندی در گیلان
انجام دومین انتقال هوایی عضو پیوندی در گیلان

دومین انتقال هوایی عضو پیوندی در گیلان، با تکیه بر توانمندی تیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و اعتماد بر وجود هماهنگی های مناسب بین بخشی در استان؛ با مشارکت اورژانس هوایی کشور، تیم فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان های شهید رجایی تهران و رازی رشت، انجام شد.

 

ایده آل خبر _ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ نوجوان ۱۴ ساله گیلانی که در سوم تیرماه جاری بر اثر سانحه تصادف با موتور سیکلت دچار مرگ مغزی شده بود با رضایت خانوده ایثارگرش در بیمارستان رازی رشت به اهدای عضو نایل آمد.
بر اساس هماهنگی های به عمل آمده از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اداره پیوند وزارت بهداشت، صبح امروز برای دومین بار قلب یک بیمار مرگ مغزی در بیمارستان رازی رشت پس از فراهم آوری در سریع ترین زمان ممکن (حدود یکساعت) به صورت هوایی به بیمارستان شهید رجایی تهران ارسال شد تا به یک نوجوان ۱۲ ساله نیازمند پیوند زده شود.
این کار ارزشمند، با مشارکت سازمان اورژانس هوایی کشور، اداره کل پیوند وزارت بهداشت و با بکار گیری از هواپیما و بالگرد و با استفاده از آمبولانس، موتور لانس، با همکاری هواناجا، نیروی انتظامی، فرودگاه گیلان، دانشگاه های علوم پزشکی گیلان، تهران و ستاد وزارت بهداشت انجام شد.
گفتنی است: این سومین انتقال هوایی کشور است که توسط اورژانس هوایی وزارت بهداشت به انجام می رسد. پیش از این اولین انتقال هوایی عضو پیوندی کشور نیز اردیبهشت ماه جاری با تکیه بر توانمندی تیم درمان گیلان و اعتماد هماهنگی های تیمی و بین بخشی مناسب در گیلان رقم خورد. بی تردید، برای تحقق چنین دستاورد بزرگی، علاوه بر دانش، دستیابی به بالاترین سطح هماهنگی در دستگاه های متولی جهت مدیریت زمان امری ضروری است و گیلان در حال حاضر از این حیث در لیست استان های برتر کشور قرار دارد. /ع-د