انهدام ۵۴ باند مواد مخدر طی شش ماه اخیر/ ضرورت استفاده از ابزارهای مختلف برای آگاهی بخشی دانش آموزان و دانشجویان
انهدام ۵۴ باند مواد مخدر طی شش ماه اخیر/ ضرورت استفاده از ابزارهای مختلف برای آگاهی بخشی دانش آموزان و دانشجویان

رشت - ایده آل خبر - استاندار و رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان برنامه های آموزشی و آگاهی بخش را در کاهش گرایش به مصرف مواد مخدر، اثرگذار دانست و گفت: اجرای طرح‌هایی همچون پاکسازی نقاط آلوده و نیز پاکسازی نقاط آلوده حاشیه مناطق آموزشی، باید به‌طور مستمر انجام شود.

به گزارش ایده آل خبر به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع در ششمین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ایران اسلامی به ویژه شهدای عرصه مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: امروز آثار و تبعات منفی مواد مخدر به عنوان پدیده ای مذموم در همه جوامع ، شناسایی و برای مبارزه با آن، برنامه های ویژه ای نیز تدوین شده است.

وی افزود: در ایران علاوه بر سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر و سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب ، همه قوا وظایفی در این بخش دارند و به دنبال آن برنامه هایی در همه استان‌ها اجرا می‌شود که گیلان در این بخش به موفقیت های خوبی دست یافته است.

دکتر زارع با اشاره به کشف افزون بر دو هزار و ۶۸۰ کیلوگرم از انواع مواد مخدر طی شش ماه اخیر و رشد ۶۴ درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیان داشت: شناسایی و انهدام ۵۴ باند قاچاق مواد مخدر در استان در این مدت جلوه ای از تلاش فعالان این عرصه است.

استاندار گیلان افزود: تلاش های صورت گرفته در حوزه مبارزه با موادمخدر قابل تقدیر است اما کافی نیست از این‌رو لازم است در استمرار این مهم تلاش بیشتری صورت گیرد تا در تعامل و هم افزایی دستگاه های ذیربط بتوان دستاوردهای این بخش را بهبود بخشید.

وی استفاده از ابزارهای مختلف برای آموزش و آگاهی بخشی بویژه دانش آموزان و دانشجویان را مهم دانست و گفت: اگر چه اقدامات خوبی در حوزه پاکسازی محدوده های آلوده صورت گرفته اما به یقین توجه به اجرای سیاست های پیشگیرانه، آگاهی بخشی و آموزش در این مناطق، نقش قابل توجهی در کاهش گرایش به مصرف مواد مخدر خواهد داشت.

دکتر زارع بر لزوم اجرای برخی طرح‌ها در تمامی ایام سال و جدیت در استمرار آنها نیز تاکید و اضافه کرد: اجرای طرح‌هایی همچون پاکسازی نقاط آلوده و پاکسازی نقاط آلوده حاشیه مناطق آموزشی، از جمله مواردی است که باید به طور مستمر تداوم داشته باشد.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان استفاده بیشتر از ظرفیت تشکل های مردم نهاد و فعالان اجتماعی در بخش کاهش گرایش مصرف مواد مخدر و مقابله با اعتیاد را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به لزوم مشارکت همه دستگاه ها گفت: تولید محتوای آگاهی بخش و انتشار آن در شبکه های اجتماعی، فضای مجازی و رسانه ها ، نقش اثرگذاری دارد.

در این جلسه گزارش نیروی انتظامی استان  از کشفیات، دستگیری ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه مبارزه با مواد مخدر در نیمه اول سال جاری و نیز گزارش سرپرست شهرداری رشت در خصوص انجام عملیات آماده سازی و عمرانی ساختمان جدید مرکز ماده ۱۶ ارائه شد.