ایجاد توسعه بدون برداشت از معدن امکان پذیر نیست/ وجود معادن غنی در گیلان نقشی مهم در اقتصاد کشور دارد
ایجاد توسعه بدون برداشت از معدن امکان پذیر نیست/ وجود معادن غنی در گیلان نقشی مهم در اقتصاد کشور دارد

رشت - ایده آل خبر - رئیس سازمان صمت گیلان با ابراز تأسف از غیرفعال بودن‌۶۰ درصد معادن کشف‌شده در استان گفت: ۱۰۶معدن فعال و غیرفعال در گیلان وجود دارد که علیرغم پیگیری و تلاش‌های صورت گرفته ۶۰ درصد آن بعلت منابع طبیعی غیرفعال و‌ ۴۰ درصد آن فعال هستند.

به گزارش ایده آل خبر به نقل از روابط عمومی سازمان صمت گیلان، فرهاد دلق‌پوش با حضور در برنامه در مسیر توسعه شبکه باران با اشاره به ظرفیت بالقوه استان گیلان در برخورداری از معادن مختلف اظهار کرد: معادن در تمامی دنیا یک ظرفیت در تولید ثروت بوده و استان گیلان هم از این قاعده مستثنی نیست زیرا در تمامی نقاط گیلان معادن مختلف وجود دارد که می‌تواند به اقتصاد و افزایش تولید ثروت در کشور کمک کند.
وی با ابراز تأسف از غیرفعال بودن‌۶۰ درصد معادن کشف‌شده در استان گیلان گفت: ۱۰۶ معدن فعال و غیرفعال در گیلان وجود دارد که علیرغم پیگیری و تلاش‌های صورت گرفته ۶۰ درصد آن بعلت منابع طبیعی غیرفعال و‌ ۴۰ درصد آن فعال هستند.
رئیس سازمان صمت استان گیلان با اذعان به اینکه فعال شدن دیگر معادن وجود در استان منجر به ایجاد اشتغال در جامعه می‌شود، بیان کرد: یک‌هزار و ‌۳۲۷ تن ظرفیت معادن کشف‌شده در استان گیلان است که استفاده صحیح از آن بسیار اقتصادی بوده و باعث پیشرفت گیلان می‌شود لذا در این خصوص و برای ساماندهی معادن فعال وغیرفعال گیلان اقدامات بسیار خوبی اندیشیده شده است.
دلق‌پوش از ممنوع بودن صدور استخراج معدن برای گروه‌های معدنی یک الی سه در استان‌های شمالی خبر داد و تصریح کرد: عمده نیازهای استان‌های شمالی در حوزه معدن از این گروه‌های یک الی سه (شن و ماسه و سنگ) می‌باشد ولی متأسفانه صدور پروانه معدن به درخواست منابع طبیعی و سازمان جنگل‌ها ممنوع اعلام‌شده و سازمان صمت با انجام این کار مخالف است ولی در کشورهای اروپایی تا عمق ۱۵۰ متر هم از ظرفیت‌های معدنی خود استفاده می‌کنند.
وی با اذعان به اینکه توسعه استان گیلان نیاز به مجوز‌ بهره‌برداری معدن و برداشت مصالح دارد، گفت: ایجاد راه‌آهن و ساخت جاده و اتوبان نیاز به مصالح و شن و ماسه دارد ولی از سال ۹۶ مجوز بهره‌برداری معدنی جدید صادر نشده و برای واحدهای معدنی دارای مجوز نیز باید از منابع طبیعی استعلام‌های لازم را بگیرد.