دفاع مقدس، تجلی عزت ملی است / با حفظ وحدت و انسجام، در جنگ اقتصادی نیز پیروز می‌شویم / میرزاکوچک، جایگاه ارزشمندی در تاریخ استعمارستیزی ایران و گیلان دارد / برگزاری مراسم سالروز شهادت سردارجنگل با استفاده از ظرفیت رسانه ملی و فضای مجازی
دفاع مقدس، تجلی عزت ملی است / با حفظ وحدت و انسجام، در جنگ اقتصادی نیز پیروز می‌شویم / میرزاکوچک، جایگاه ارزشمندی در تاریخ استعمارستیزی ایران و گیلان دارد / برگزاری مراسم سالروز شهادت سردارجنگل با استفاده از ظرفیت رسانه ملی و فضای مجازی

رشت - ایده آل خبر - استاندار گیلان دفاع مقدس را تجلی عزت ملی دانست و با تصریح اینکه با حفظ وحدت و انسجام، در جنگ اقتصادی نیز پیروز می شویم، گفت: میرزاکوچک، جایگاه ارزشمندی در تاریخ استعمارستیزی ما دارد و با توجه به شرایط کرونایی؛ مراسم سالروز شهادت سردارجنگل، با استفاده از ظرفیت رسانه ملی و فضای مجازی برگزار شود.

به گزارش ایده آل خبر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع صبح امروز (یکشنبه) در جلسه مشترک شورای استانی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت و هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس اظهار داشت: دفاع مقدس را مملو از معرفت و مهربان می دانم؛ دورانی که اخلاق به زیباترین جلوه نمایان شد.

وی با بیان اینکه فداکاری در راه دفاع از سرزمین بین همه ملت ها وجود دارد، گفت: آنچه دفاع مقدس را با دیگر جنگ ها در تاریخ متمایز کرده ؛ همین ایثار ، فداکاری و تلاش برای اعتلای آرمان‌های والای انقلاب اسلامی ، دینی و اخلاقی است که جوانان این سرزمین را فوج فوج ، عاشقانه به حضور در این راه فراخواند.

دکتر زارع بر لزوم ترویج فرهنگ ایثار بعنوان فرهنگی دینی، اسلامی و ملی بین آحاد جامعه بویژه جوانان تاکید کرد و گفت: باید با استفاده از تمامی ابزارها، این دوران پرافتخار را برای نسلی که آن را ندیده و درک نکرده اند، به تصویر کشید.

نماینده عالی دولت در استان یکی از اصلی ترین ویژگی های دفاع مقدس هشت ساله را مردمی بودن آن دانست و بیان کرد: کمک های مردمی از سراسر نقاط کشور به جبهه های جنگ و بسیج نیروها در پیروزی ملت ایران اثر گذار بود و در شرایطی که دنیا رژیم بعث عراق را حمایت همه جانبه می کرد، ملت به فرمان امام راحل ایستادگی کردند و توانستند عزت ملی را عینیت ببخشند.

دکتر زارع به ادامه دشمنی های استکبار با نظام اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: تحریم های دارویی ملت ایران، نمونه ای از این عناد است حال آنکه مردم در این جبهه و نیز جنگ اقتصادی، پایمردی کرده اند و اطمینان دارم با تداوم انسجام ملی، از این برهه سخت نیز عبور کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گیلان را یکی از استان‌های سرآمد کشور خواند که عالمان، فقیهان و فرهیختگان بسیاری پرورش داده و آسمانی پرستاره از افتخارانی دارد که سرداران و شهدای والامقام از جمله آنها هستند.

استاندار گیلان سردار شهید جنگل میرزا کوچک خان را نیز از مفاخر ماندگار و پر آوازه گیلان در این سپهر تابناک ذکر و اضافه کرد: اندیشه و مرام میرزاکوچک ، جزئی از ساختار فکری و هویتی گیلان است که سراسر وطن دوستانه و البته بر مبنای شریعت اسلامی استوار بود.

وی افزود: میرزا کوچک خان از جمله شایستگانی است که برای کشورمان و گیلان فخر آفریدند و همه ساله در سالروز شهادتش، مراسم گرامی‌داشت برپا می‌شود.

وی با اشاره به شرایط استان متاثر از شیوع ویروس کرونا و عدم برگزاری تجمعات ، بر لزوم برگزاری مراسم بزرگداشت میرزاکوچک جنگلی در بستر فضای مجازی و با استفاده از ظرفیت رسانه ملی تاکید کرد و گفت: لازم است در ساخت و تدوین این برنامه ها از اساتید و محققان در سطح ملی و استانی استفاده و در شبکه های سراسری نیز بازپخش شود.

دکتر زارع شهادت میرزاکوچک را فرصتی ارزشمند برای تببین جایگاه سردارجنگل در تاریخ استعمار ستیزی ملت ایران دانست و گفت: باید از این فرصت برای تبیین جنبش جنگل با استفاده از پژوهش ها ، تحقیقات علمی و بهره‌گیری از اسناد تاریخی بهره مند شد.

دکتر زارع با قدردانی از دستگاه های اجرایی استان به سبب تقدیر از ایثارگران شاغل در آن دستگاه ها و خانواده شهدای کارمند ، بر لزوم اهتمام همه نهادها بر اجرای این امر تاکید کرد و گفت: آن دسته از دستگاه هایی که هنوز نسبت به پاسداشت ایثارگران اقدام نکرده اند ، در هفته بسیج برنامه ای در این خصوص تدوین و اجرا کنند.

استاندار گیلان تصریح کرد: در خصوص یادمان شهدای گمنام اقدامات خوبی به انجام رسیده و پروژه هایی در دست اجراست که لازم است روند انجام آنها تسریع شود.

دکتر زارع به روند اجرای پارک موزه دفاع مقدس گیلان و تامین اعتبار اجرای آن با نظر مساعد معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه اشاره و اضافه کرد: طبق قول داده شده؛ در سال آتی نیز برای تکمیل این پروژه تامین اعتبار لازم صورت می گیرد .

نماینده عالی دولت در استان سفر اخیر رییس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور به گیلان و امضای تفاهم‌نامه تامین زمین، ساخت مسکن، ساماندهی اشتغال و کارآفرینی ایثارگران را یادآور شد و به مدیران تأکید کرد در اجرای این تفاهم نامه همکاری لازم را انجام دهند.

جمع بندی عملکرد دستگاه‌ها در هفته دفاع مقدس، گزارش ساخت یادمان های شهدای گمنام در استان ، گزارش چگونگی برگزاری مراسم سالگرد شهادت میرزا کوچک جنگلی و شهدای روحانی استان ، پیگیری تفاهم نامه استانداری و بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان در خصوص احداث مسکن و اشتغال ایثارگران و نیز تهیه اقلام بهداشتی و واکسن ایثارگران استان، در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.