مدیر کل امور مالیاتی استان گیلان خبر داد تغییر رویکرد نظام مالیاتی کشور از سنتی به مدرن /اجرای طرح جامع مالیاتی در سراسر استان
مدیر کل امور مالیاتی استان گیلان خبر داد تغییر رویکرد نظام مالیاتی کشور از سنتی به مدرن /اجرای طرح جامع مالیاتی در سراسر استان

مدیر کل امور مالیاتی استان گیلان خبر داد تغییر رویکرد نظام مالیاتی کشور از سنتی به مدرن /اجرای طرح جامع مالیاتی در سراسر استان

لیلا پاکیزه _همزمان با گرامیداشت هفته مالیات مدیر کل امور مالیاتی گیلان در جمع خبرنگاران با اشاره به رسالت بزرگ این سازمان بیان داشت: اساس اقتصاد کشور ایران برپایه اقتصاد بدون نفت است.

جواد انوری با اشاره به تغییر رویکرد نظام مالیاتی کشور از سنتی به مدرن تصریح کرد: امروزه در بسیاری از کشورها مالیات در راستای آموزش و پرورش، امنیت بهداشت و عمران و آبادانی استفاده می شود و در این کشورها مالیات تکیه برمنابع دورون زای اقتصادی به منظور ایجاد توسعه پایدار است.

وی افزود:  امروزه در نظام جمهوری اسلامی مدیریت اقتصادی به عنوان یک اصل پذیرفته شده است، مالیات ابزار شفاف سازی افتصادی، مبارزه با مفاسد اقتصادی و برابری عدالت اجتماعی است.

مدیر کل امور مالیاتی گیلان با اشاره به آغاز طرح جامع مالیاتی از سال ۸۴ خاطرنشان کرد: این طرح در قالب ۵ مجموعه و ۳۲ پروژه طراحی و در حال حاضر در سراسر کشور در حال اجراست.

انوری با تاسی از بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت مقابله با تهدیدها و تحریم ها بیان داشت: مبارزه ملی با خام فروشی به عنوان یکی از اهداف کلان اقتصاد مقاومتی یکی ازراههای گذر از شرایط خاص کنونی است.

وی ضمن شمردن مزایای بانک اطلاعاتی یکپارچه تصریح کرد: تهیه بانک جامع  اطلاعاتی از ۴۰ سازمان و دستگاه سبب شد تا به جای جریمه افزایش درآمد را داشته باشیم. بنابراین شناسایی مودیان جدید مالیاتی، افزایش رضایت صاحبان منافع از طریق بهره گیری از امکانات، تسهیل در امور همکاران و مودیان، شفاف سازی مردم، آگاهی مردم از چگونگی ارائه فرآیند رسیدگی پرونده های  مالیاتی و….از مزایای بانک اطلاعاتی یکپارچه است.

مدیر کل امور مالیاتی گیلان در راستای آثار طرح جامع مالیاتی بیان داشت: صرفه جویی در مصرف کاغذ،کاهش سفر های درون شهری ، کاهش ارتباط ممیز با مودیان و دید یکپارچه نسبت به عملکرد مودیان از مهم ترین آثار طرح جامع مالیاتی است.

جواد انوری از اجرای طرح جامع مالیاتی در سراسر استان خبر داد و افزود: تمامی اظهار نامه های مالیاتی سال ۹۶ در سامانه سنیم ( سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی) به ثبت رسیده و اظهار نامه های سال ۹۷ نیز در حال بازگذاری در این سامانه است.

مدیر کل امور مالیاتی گیلان هدف از اجرای طرح جامع مالیاتی را شفاف سازی عنوان کرد و گفت: هرقدر ما بتوانیم از سیستم الکترونیکی بیشتر استفاده و سامانه الکترونیکی ما نیز یکپارچه تر گردد، قطعا شفاف سازی بهتر و عدالت مالیاتی بیشتر خواهد شد.

او بحث تکریم ارباب رجوع را یکی از اصول مهم سازمان امور مالیاتی دانست و تصریح کرد: اعتبار مالیاتی که معمولا مالیات پرداخت شده توسط بنگاه اقتصادی در زمان خرید است، بنابراین خرید مودی باید راستی آزمایی شود.

انوری یادآور شد: از آنجایی که گیلان رتبه دوم را در کشور به لحاظ فرهنگی و تعدد فعالان رسانه دارد، و همیشه در بحث اظهارنامه مشاغل در صدر استان های دیگر قرار گرفته است حاکی از نهادینه شدن فرهنگ مالیات است.

مدیر کل امور مالیاتی با اشاره به پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان در قالب عوارض به شهرداریها و دهیازیهای استان تصریح کرد: شایسته است تا شهرداران حداقل خیابانی را بانام مالیات اختصاص دهند تا مردم بیش از پیش در راستای پرداخت و عوارض ترغیب و تشویق گردند.