کمبود فضای فرهنگی و کتابخانه ای در شان مردم رشت نیست
کمبود فضای فرهنگی و کتابخانه ای در شان مردم رشت نیست

رشت - ایده آل خبر - فرماندار رشت با اشاره به کمبود فضای فرهنگی درشهرستان رشت، تاکید کرد: مشکلات تالار مرکزی رشت باید در اسرع وقت و به صورت ویژه پیگیری شود.

به گزارش ایده آل خبر به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری شهرستان رشت؛ مهندس علی فتح اللهی در نشست هفتگی بررسی مسائل ومشکلات شهرستان رشت که صبح امروز با محوریت رفع مشکلات توسعه زیرساخت های فرهنگی و با حضور مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه های عمومی استان برگزار شد، با تاکید بر اینکه باید در زمینه توسعه زیرساخت های شهرستان، نهایت تلاش خود را به کاربندیم، افزود: متاسفانه شهرستان رشت در زمینه بهره مندی از ازیرساخت های لازم در بسیاری از زمینه ها از میانگین استانی پائین تر است که این موضوع در خور شان مردم این شهرستان و مرکز استان نیست.

وی به وجود برخی مشکلات در ساخنتار اداری اداراتی همچون صنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و تصریح کرد: فقدان وجود اداره مستقل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مرکز استان، مشکلات بسیاری را به لحاظ پیگیری مسائل فرهنگی شهرستان به  وجود می آورد.

فرماندار رشت کمبود فضاهای فرهنگی و کتابخانه ای در سطح شهرستان را از جمله مشکلات شهرستان رشت دانست و اظهار داشت: اینکه میزان سرانه برخورداری از فضای کتابخانه ای در شهرستان رشت به عنوان مرکز استان ۴۶ سانتی متر به ازای هر ۱۰۰ نفر باشد و مرکز استان در جایگاه شانزدهم استان بدین لحاظ قرار دارد، شایسته مردم شهرستان رشت نیست.

مهندس فتح اللهی با بیان اینکه با بهره برداری از کتابخانه مرکزی رشت میزان سرانه فضای کتابخانه ای شهرستان به طرز چشمگیری افزایش می یابد، افزود: در این راستا نیاز است با بهره گیری از همه ظرفیت های ملی و استانی، این پروژه هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.

وی همچنین به مشکلات قانونی بهره برداری از تالار مرکزی شهر اشاره کرد و خاطرنشان کرد: وجود این تالار به عنوان فضای فرهنگی با استانداردهای بین المللی، فرصتی برای شهر رشت و استان گیلان محسوب می شود که متاسفانه به دلایل مختلف حقوقی، این فرصت و ظرفیت بزرگ بلااستفاده مانده است.

فرماندار رشت ادامه داد: در این راستا با تشکیل کارگروهی ویژه، مشکلات این تالار بررسی می شود تا هر چه سریعتر با رفع این مشکلات، از این فضای فرهنگی ارزشمند برای فعالیت های فرهنگی شهرستان استفاده شود.

مهندس فتح اللهی با اشاره به لزوم پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری ها جهت فعالیت های کتابخانه ها، گفت: با پرداخت این مبالغ بسیاری از مشکلات کتابخانه ها قابل رفع است، نشست ویژه ای در جهت شفاف سازی میزان بدهکاری شهرداری ها و پیگیری پرداخت آن به اداره کتابخانه های عمومی برگزار می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه مطابق با تغییرات ساختاری که در سالهای اخیر در ساختار سازمانی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شد، ادارات مرکز استان به لحاظ ساختاری حذف و امورات مرکز استان از طریق اداره کل پیگیری می شود، افزود: در شرایطی که بسیاری از شهرستان های کوچک دارای اداره مستقل فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند مطمئناً وجود اداره ای مستقل برای شهرستان رشت به عنوان مرکز استان، نیازی ضروری محسوب می شود که تحقق آن نیازمند پیگیری از طریق سازمان امور استخدامی کشور است.

دکتر فیروز فاضلی همچنین در خصوص مشکلات تالار مرکزی شهر رشت خاطرنشان کرد: این تالار به عنوان یکی از معدود مجموعه های فرهنگی در سطح کشور به لحاظ فضا و امکانات محسوب می شود که استانداردهای بین المللی را دارا می باشد.

وی با بیان اینکه زمین این مجموعه از طریق شهرداری رشت جهت احداث این مجتمع واگذار شده بود، اظهار داشت: در قبال این موضوع اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تعهداتی را در خصوص برگزاری همایش ها و برنامه های شهرداری رشت در این مکان پذیرفت.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، ادامه داد: در همین راستا با توجه به اینکه جهت ادامه بهره برداری این مجموعه قرار است از طریق ماده ۲۷ به سرمایه گذار ذیصلاح واگذار شود، لازم است شهرداری شرایط برگزاری برنامه ها و همایش های حوزه خود را جهت اعلام به سرمایه گذار، مشخص نماید.