۴۸ هزار مشترک شهری و روستایی در رودبار تحت پوشش آب شرب سالم هستند/ تامین آب ۷ روستا با بهره برداری از پروژه مجتمع آبرسانی شهران
۴۸ هزار مشترک شهری و روستایی در رودبار تحت پوشش آب شرب سالم هستند/ تامین آب ۷ روستا با بهره برداری از پروژه مجتمع آبرسانی شهران

رشت _ایده آل خبر  _ با بهره برداری از پروژه مجتمع آبرسانی شهران ۷ روستای شهرستان رودبار از نعمت آب شرب سالم برخوردار خواهند شد.

وی افزود: : طول خطوط انتقال آب در مناطق شهری ۸۶ کیلومتر و در حوزه روستاها ۳۶۱ کیلومتر می باشد و آبرسانی به مشترکین از طریق ۳۶۱ کیلومتر شبکه توزیع شهری و ۱۵۳۸ کیلومتر شبکه توزیع در روستاها انجام می شود.

مدیرعامل آبفای گیلان منابع تأمین آب در ۷ شهر رودبار را ۱۷ حلقه چاه و ۷ دهنه چشمه اعلام کرد و یادآور شد: منابع تأمین آب حوزه روستایی نیز ۲۳ حلقه چاه و ۷۱ دهنه چشمه می باشد.

وی با اشاره به گستره طرحهای آبرسانی در سطح استان اظهار داشت: آبرسانی از سد دیورش از محل ماده ۱۰ و ۱۲ تأمین اعتبار می شود که با بهره برداری از این طرح ۵ شهر و ۲۸ روستا تحت پوشش خدمات آبرسانی قرار خواهند گرفت.

مهندس حسینی همچنین تصریح کرد: طرح جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب شهرهای رودبار و منجیل نیز مورد مطالعه قرار گرفت که در کمیسیون ماده ۲۳ سازمان برنامه و بودجه قرار دارد و در صورت تصویب مراحل اجرایی آن آغاز خواهد شد و در صورت پیش بینی بودجه مطالعات فاضلاب شهر لوشان در کمیته برنامه ریزی فرمانداری شهرستان برای سال آتی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل آبفای گیلان به تشریح اقدامات انجام شده در راستای اصلاحات شبکه و تأسیسات پرداخت و گفت: از محل اعتبارات متمرکز شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ۱۵ میلیارد ریال برای خرید لوله های خط انتقال مصوب شد و همچنین از محل تنش های آبی ۱۵ میلیارد ریال برای اجرای پروژه لوله گذاری اعتبار خواهیم داشت که از محل پل بالابالا تا ایستگاه واسط، شبکه توزیع آب اصلاح و بازسازی خواهد شد.

وی همچنین تصریح کرد: در سال ۱۳۹۸ در حوزه روستایی ۲۴ پروژه با اعتباری بالغ بر ۸۵ میلیارد ریال در دست اجرا بود که با توجه به تخصیص اعتبارات پیشرفت خوبی داشته است و ۲۷ پروژه نیز برای سال ۹۹ در حوزه روستایی پیش بینی شده است که با بهره برداری از پروژه مجتمع آبرسانی شهران ، ۷ روستا نیز از آن بهره مند خواهند شد.

مدیرعامل آبفای گیلان استفاده از ظرفیت صندو ق توسعه ملی برای مجتمع ۱۴ روستایی شهرستان رودبار را بسیار ارزشمند دانست و افزود: استفاده از ظرفیت تصفیه خانه بزرگ آب گیلان برای آبرسانی به بلوکات نیز از بزرگترین پروژه های اجرایی این منطقه است که مشکل تأمین آب تمامی روستاهای منطقه بلوکات مرتفع خواهد شد.

براساس این گزارش چگینی نماینده مردم شهرستان رودبار در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه آب شرب از نیازهای اولیه مردم است خواستار احداث منابع ذخیره آب در روستاها و رفع مشکلات آبرسانی در این حوزه شد.

عباسقلی زاده فرماندار شهرستان رودبار نیز با اشاره به بازسازی تأسیسات آبرسانی گفت : با توجه به مشکلات شهرستان رودبار پس از زلزله سال ۶۹، نیازمند تخصیص منابع مالی و نگاه ویژه به این شهرستان می باشد

وی افزود:  رفع مشکلات موجود نیازمند مدیریت جهادی است و آبفای گیلان در این حوزه عملکرد مناسبی داشته و با برنامه مناسب و تعیین اولویت ها با شناسایی جمعیت هر روستا نسبت به رفع این مشکلات باید اقدام نمود.