رشت - ایده آل خبر - مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از افتتاح ۱۷ پروژه سرمایه گذاری و عمرانی در هفته وقف خبر داد و گفت: این پروژه ها در حوزه موقوفات و بقاع متبرکه به متراژ ۵ هزار مترمربع به ارزش ریالی ۱۶ میلیارد تومان است.

به گزارش ایده آل خبر – لیلا پاکیزه- صبح امروز حجت الاسلام والمسلمین ستار علیزاده به مناسبت گراميداشت هفته وقف در جمع رسانه های گروهی قرآن را اتصال واقف و امامزادگان با مردم عنوان کرد و گفت: قرآن، امامزادگان و واقفین به دنبال ایجاد آرامش برای مردم هستند.

مدیرکل اوقاف ووامور خیریه گیلان در اشاره به اجرای طرح قرار دوازده از در دو سال گذشته گفت: در این طرح ، دوازدهم هر ماه همکاران اوقاف طبق بیعتی که با امام دوازدهم بسته اند اقدام به تهیه و توزیع بسته ها و کمک های معیشتی به اقشار آسیب پذیر جامعه می کنند.

وی افزود: از هفته وقف سال گذشته تاکنون ۱۸ هزار بسته معیشتی در قالب ده میلیارد تومان بین افراد بی بضاعت و نیازمند توزیع شد.

حجت الاسلام والمسلمین ستار علیزاده در خصوص اجرای طرح مودت تصریح کرد: این طرح نیز مجموعه کمک های نقدی و غیر نقدی خیرین و مردم گیلان به امامزادگان ، بقاع متبرکه و نیازمندان می باشد که در حال اجراست.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان تصریح کرد: در سال گذشته ۴۵ ميليارد تومان کمک برای اجرای طرح های عمرانی بقاع متبرکه هزینه شد که از این مقدار ، ۷ میلیارد تومان کمک نقدی و ۳۵ میلیارد تومان کمک غیرنقدی توسط خیرین به بقاع متبرکه بوده است.

وی افزود: در یک سال گذشته ۶۵۰ نفر مبلغ جهت تبلیغ مباحث دینی و فرهنگی به بقاع متبرکه اعزام شدند که از این تعداد ۲۰۰ مبلغ اعزامی از حوزه علمیه قم و ۴۵۰ مبلغ بومی استان گیلان بوده اند‌.

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده از برگزاری نشست های تخصصی با اصناف مختلف برای تبیین فرهنگ وقف خبر داد و گفت: از سال گدشته تاکنون ۱۳ وقف جدید به ارزش ریالی ۴۵ میلیارد تومان به ثبت رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با تاکید بر اجرای طرح شمیم خدمت یادآور شد: در این طرح خانواده هایی که به لحاط مالی وضعیت خوبی ندارند از فضای بقعه منبرکه برای کسب آموزش و اشتغالزایی استفاده می کنند . در ۲۲ بقعه این طرفیت ایجاد شده و بیش از ۱۵۰۰ نفر در بقاع متبرکه گیلان آموزش و مشغول به فعالیت هستند.

وی از کلنگ زنی ۴ پروژه در هفته وقف خبر داد و افزود: این پروژه ها به متراژ ۳ هزار و ۲۰۰ مترمربع به ارزش ریالی بیش از ۴۰ میلیارد تومان می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده خاطرنشان کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان امسال در بحث سرمایه گذاری ۱۷ پروژه در حوزه موقوفات و بقاع متبرکه به متراژ ۵ هزار مترمربع به ارزش ۱۶ میلیارد تومان در هفته وقف به مرحله افتتاح و بهره برداری رساند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از استقرار ۴۰ هیات مذهبی در بقاع متبرکه استان خبر داد و گفت: ۸۰ هئیت در کنار هیات فوق به صورت ادواری در حال فعالیت هستند به عبارتی اوقاف به ۱۲۰ هیات مذهبی از درآمدهای موقوفات کمک می کند.

گفتنی است در کل استان ۵ هزار موقوفه و بیش از ۲۳ هزار رقبه و ۹۴۱ بقعه متبرکه وجود دارد.